مشاوره رایگان

مالی شرکت های تعاونی 22 min compressed 300x300 - مقررات مالی شرکت های تعاونی
مقررات مالی و سال مالی شرکت های تعاونی

مقررات مالی شرکت های تعاونی

سال مالی شرکت های تعاونی

ابتداي سال مالي تعاوني اول……ماه و انتهاي ان اخر……ماه همان سال/سال بعد/خواهد بود باستثناي سال اول تاسيس كه از تاريخ تشكيل تا پايان….است.

در بدو تاسیس شرکت تعاونی باید سال مالی تعاونی کامل و واضح مشخص شود.

وظایف هیات مدیره در خصوص گزارش مالی تعاونی

هيات مديره موظف است نسخه اي از گزارش ها،صورتهاي مالي تا پايان دوره از قبيل ترازنامه و حسابهاي عملكرد و سود و زيان ،پيشنهاد نحوه تقسيم سود خالص و بودجه پيشنهادي سال بعد را پس از اماده شدن حداكثر تا٣٠روز قبل از تاريخ تشكيل جلسه مجمع عمومي عادي سالانه براي رسيدگي به بازرس/بازرسان/تسليم نموده و علاوه بر ان هر سه ماهه تعاوني تهيه و در اختيار بازرس/بازرسان/قرار دهد و نسخه اي از انها را نيز به وزارت تعاون ارسال دارد.

هريك از اعضا در صورت مشاهده نقص يا تخلف در اداره امور تعاوني ميتواند گزارش و يا شكايت خود را به بازرس/بازرسان/اعلام كند و در هيات مديره مكلف به اجراي نظر وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مزبور كه بطور تركيبي و رسمي ابلاغ ميشود خواهد بود.

وظایف هیات مدیره تعاونی در خصوص اسناد حسابداری

مديران تعاوني موظفند با كارشناسان ، حسابرس يا حسابرسان منتخب وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی همكاري كنند و كليه اسناد و مدارك مورد نياز را در اختيارشان قرار دهند.

در تهيه و تنظيم اسناد حسابداري و دفاتر قانوني و صورتهاي مالي،رعايت اصول و موازين،روش هاي متداول و قابل قبول و قوانين و مقررات جاري الزامي است.

وظایف هیات مدیره در خصوص تسهیلات و کمک ها و هدایا

هدايا و كمك هاي بلاعوض در صورتي كه از طرف اعطاكننده براي مصرف خاصي تعيين نشده باشد اگر نقدي باشد به حساب درامد و اگر غيرنقدي باشد تقويم و به حساب درامد منظور خواهد شد.

افتتاح هرنوع حساب نزد بانك ها ،صندوق تعاون و ساير موسسات اعتباري،پس از تصويب هيات مديره با امضاهاي مجاز معرفي شده از طرف هيات مديره امكان پذير خواهد بود.

ترتیب تقسیم سود خالص تعاوني در هر سال مالي

١_ از حداقل ٥درصد به بالا با تصويب مجمع عمومي عادي،به عنوان ذخيره قانوني منظور ميشود.

٢_حداكثر٥درصد از سود خالص به عنوان اندوخته احتياطي به پيشنهاد هيات مديره و تصويب مجمع عمومي عادي به حساب مربوطه منظور ميگردد و نحوه مصرف ان با تصويب مجمع عمومي عادي است.

ارکان شرکت های تعاونی
ادامه مطلب

٣_ چهار درصد از سود خالص به عنوان حق تعاون و اموزش به صندوق تعاون واريز ميگردد.

٤_ درصدي از سود جهت پاداش به اعضا،كاركنان،مديران،بازرسان به پيشنهاد هيات مديره و تصويب مجمع عمومي عادي تخصيص داده ميشود.

٥_ پس از وضع وحوه فوق باقيمانده سود خالص…..تقسيم ميگردد.

ذخیره قانونی تعاونی تا چه زمانی الزامیست؟

ذخيره قانوني تا زماني كه مبلغ كل ذخيره حاصل از درامدهاي مذكور به ميزان يك چهارم معدل سرمايه سه سال اخير تعاوني نرسيده باشد الزامي است.

تعاوني ميتواند با تصويب مجمع عمومي عادي تا حداكثر يك دوم ذخيره قانوني را جهت افزايش سرمايه خود بكار برد.استفاده مجدد از باقيمانده ان جهت افزايش سرمايه مجاز نيست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر به مقاله هزینه و ثبت شرکت تعاونی مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.