مجامع عمومی در شرکت­ سهامی خاص

ارکان اصلی اداره کننده شرکت­ های سهامی

طبق قانون تجارت ایران ارکان اصلی اداره یک شرکت سهامی عبارتند از:

۱. مجامع عمومی؛

۲. هیئت مدیره؛

۳. مدیر عامل؛

۴. بازرس.

اینک می­ پردازیم به شرح هر یک از موارد فوق:

111111111113333 850x500 - مجامع عمومی در شرکت­ سهامی خاص
مجامع عمومی در شرکت­ سهامی خاص

مجامع عمومی در شرکت­ های سهامی

مجمع عمومی، اجتماع اشخاصی (اعم از حقیقی یا حقوقی) است که صاحبان شرکت می ­باشند. و شخصیت حقوقی شرکت وابسته به وجود آنهاست. درواقع جمع صاحبان سهام شرکت را مجمع عمومی می­ نامند. مجمع عمومی بالاترین مرکز قدرت شرکت و صاحب اختیار آن می­ باشد. و در خصوص سرنوشت شرکت و نحوه فعالیت و اداره و انحلال و سایر اموری که به شرکت مربوط است، حق اتخاذ هر نوع تصمیمی را دارا می­ باشد.

طبق ماده ۷۲ ل.ا. قانون تجارت، مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می ­شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آرای لازم جهت اتخاذ تصمیمات را اساسنامه شرکت معین می کند.

مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

انواع مجامع عمومی در شرکت های سهامی

طبق ماده ۷۳ ل.ا. قانون تجارت، مجامع عمومی در شرکت­ های سهامی به ترتیب عبارتند از:

۱. مجمع عمومی مؤسس؛

۲. مجمع عمومی عادی؛

۳. مجمع عمومی فوق العاده.

مجمع عمومی مؤسس

چون در قسمت مراحل تأسیس و ثبت شرکت­ های سهامی عام به نحوه تشکیل و وظایف مجمع عمومی مؤسس اشاره کردیم.  لذا از توضیح بیشتر در این مورد خودداری می­کنیم.

لازم به ذکر است طبق ماده ۸۲ ل.ا. قانون تجارت در شرکت های سهامی خاص، تشکیل مجمع عمومی مؤسس الزامی نیست. لیکن جلب نظر کارشناس مذکور در ماده ۷۶ ل.ا. قانون تجارت ضروری است. و نمی ­توان آورده ­های غیر نقد را به مبلغی بیش از ارزیابی کارشناس قبول نمود.

 

مجمع عمومی فوق العاده

هر گونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد منحصراً در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می­باشد.

در مجمع عمومی فوق العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند. اگر در اولین دعوت حدنصاب مذکور حاصل نشد. مجمع برای بار دوم دعوت و با حضور دارندگان بیش از یک سوم سهامی که حق رأی دارند. رسمیت یافته و اتخاذ تصمیم خواهد نمود به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

تصمیمات در مجمع فوق العاده سهامی خاص

مجامع عمومی فوق العاده در شرکت سهامی خاص با حضور سهامداران و بازرسان شرکت تشکیل می کردد. تصمیمات در مجمع توسط سهامداران آن گرفته می شود.

ادامه مطلب
مراحل ثبت انحلال و تصفیه شرکت

تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده همواره به اکثریت دو سوم آرای حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود (مواد ۸۴ و ۸۵ ل.ا. قانون تجارت).

شرایط مجمع عمومی عادی سهامی خاص

مجمع عمومی عادی، می تواند نسبت به کلیه امور شرکت به جز آنچه که در صلاحیت مجمع عمومی مؤسس و فوق العاده است تصمیم بگیرد.

در مجمع عمومی عادی، حضور دارندگان اقلاً بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند ضروری است. اگر در اولین دعوت، حدنصاب مذ كور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت خواهد شد و با حضور هر عده از صاحبان سهامی که حق رأی دارد رسمیت یافته و اخذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم، نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

نحوه تصمیمات در مجامع شرکت سهامی خاص

در مجمع عمومی عادی، تصمیمات، همواره به اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

مقررات رای در مجامع عمومی سهامی خاص

در مورد انتخاب مدیران تعداد آرای هر رأی دهنده در عدد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می­ شود. و حق رأی هر رأی دهنده برابر حاصل ضرب مذكور خواهد بود، رأی دهنده می­ تواند آرای خود را به یک نفر بدهد. یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند، اساسنامه شرکت نمی­ تواند خلاف این ترتیب را مقرر دارد (مواد ۸۶ الی ۸۸ ل.ا. قانون تجارت).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست