نحوه ثبت اینترنتی انحلال شرکت

انحلال شرکت چه حکمی دارد؟

شرکت بازرگانی یکی از انواع مهم اشخاص حقوقی محسوب می شود، که با ثبت متولد می شود و با انحلال فوت می کند. برای اینکه بتوانیم به این سوالات پاسخ دهیم، موارد انحلال شرکت چیست؟ نحوه ثبت اینترنتی انحلال شرکت و هزینه ها و مالیات ها چقدر است؟ ابتدا باید شرکت را تعریف کنید، انواع آن را نام ببرید. نحوه ثبت شرکت را بدانید. سپس اجازه دهید توضیح دهیم که انحلال یک شرکت چیست، موارد، مراحل ثبت درخواست و هزینه آن.

 

 

برای ثبت الکترونیکی انحلال یک شرکت، لازم است تمامی اطلاعات موجود در قسمت صورتجلسه پذیرش تکمیل و سپس گزینه جلسه جلسه (انحلال شرکت) را انتخاب کنید. علاوه بر ثبت نام و دانلود اطلاعات شریک و صورتجلسه

انحلال شرکت

شرکت ممکن است به دلایل مختلف اعم از اجباری یا اختیاری به فعالیت خود پایان دهد. در این صورت باید قبل و بعد از ثبت انحلال شرکت اقداماتی انجام شود تا شرکت به طور رسمی منحل شود.

دلایل مختلفی که منجر به انحلال شرکت می شود؟

همانطور که اشاره کردیم انحلال شرکت می تواند به دلایل اختیاری یا اجباری صورت گیرد که در ادامه به هر یک از دلایل ذکر شده در بالا به آن می پردازیم.

انحلال اجباری

انحلال اجباری یکی از دلایل رایجی است که منجر به خاتمه و انحلال فعالیت شرکت می شود. مانند ورشکستگی شرکتی که برای ثبت انحلال نیازی به دستور قضایی ندارد. انحلال توسط مراجع قضایی نیز از مصادیق تصفیه اجباری است. البته قبل از این حکم دادگاه به شرکت مهلت شش ماهه جهت رفع ایرادات مذکور داده بود و در پایان این مدت در صورت عدم انجام اصلاحات، دستور انحلال شرکت صادر می شد.

فیلتر اختیاری

گاهی اوقات یک شرکت به دلایل اختیاری مانند تصمیمات مجمع عمومی با حضور شرکا و مدیرانی که به انحلال شرکت رای داده اند منحل می شود. همچنین در صورت تحقق اهداف شرکت منجر به انحلال شرکت می شود. مثلاً شرکتی برای اجرای پروژه جاده شهری ثبت می شود، اما با پایان پروژه، فعالیت شرکت تمام می شود. منحل می شود.

قوانین مالیاتی برای انحلال شرکت ها

بسیاری از مردم فکر می کنند که انحلال یک شرکت مشمول مالیات است، اما اینطور نیست. بدیهی است زمانی که شرکت منحل می شود، درآمدی نخواهد داشت، بنابراین مالیات هایی که بر آن اعمال می شود بی معنی است.

تصفیه یا تسویه؟ معنای تصفیه در حقوق تجارت 
ادامه مطلب

انواع انحلال شرکت چیست؟

در موارد قبل دلایل انحلال شرکت را ذکر کردیم و در این قسمت خلاصه ای از انحلال شرکت را ارائه خواهیم داد.

نحوه ثبت اینترنتی انحلال شرکت

انحلال اجباری

انحلال اجباری یک شرکت اجباری است و زمانی انجام می شود که شرکت شما در حال ورشکستگی باشد. لازم به ذکر است که برای انحلال اجباری و ورشکستگی نیازی به حکم قضایی نیست و شما می توانید بدون نیاز به این حکم شرکت خود را تصفیه کنید.

انحلال شرکت با تصمیم مجمع عمومی

ابتدا باید مجمع عمومی را تعریف کنیم. در برخی موارد کلیه شرکاء یا کلیه سهامداران به دلایلی از جمله سود کم و یا به هر دلیل دیگری با رضایت کلیه اشخاص یا اکثریت آرا تصمیم به انحلال شرکت می نمایند.

انحلال شرکت با حکم دادگاه

توجه داشته باشید که در برخی موارد دادگاه می تواند حکم انحلال شرکت را صادر کند. در این صورت باید بگوییم که انحلال آن شرکت اجباری بوده است.

گاهی ذی نفعی که می تواند یکی از شرکا یا طلبکاران باشد به دلایلی از قبیل انقضای مدت اعتبار شرکت و عدم تمدید یا عدم پرداخت بدهی از دادگاه تقاضای حکم انحلال می کند و پس از انحلال به حکم دادگاه صادر شود، شرکت منحل خواهد شد.

انحلال شرکت به دلیل ورشکستگی یا صدور حکم:

گاهی شرکتی به دلیل ورشکستگی و ناتوانی در پرداخت بدهی خود ورشکست می شود و یا به درخواست طلبکاران، ورشکستگی آن در دادگاه بررسی و حکم ورشکستگی آن صادر می شود. در این صورت شرکت منحل شد.

نکته کلی که در مورد انحلال یک شرکت باید به آن توجه کنید این است که به طور کلی به دو دسته اختیاری و اجباری تقسیم می شود. شما با معنی و مفهوم این دو عنصر آشنا هستید، به همین دلیل در مورد آنها توضیحی ارائه نمی کنیم.

خطای مربوط به مالیات انحلال احتمالاً از این واقعیت ناشی می شود که سیستم ممکن است هنگام ثبت انحلال به شما هشدارهایی در مورد بدهی های مالیاتی بدهد. این اقلام مربوط به بدهی های مالیاتی شرکت در طول فعالیت است، اما ارتباطی با آن ندارند. برای ادامه فرآیند انحلال، ابتدا باید مالیات و کلیه بدهی های مختلف را تسویه کنید.

انحلال و تصفیه در شرکت‌های سهامی
ادامه مطلب

شروع انحلال شرکت کجاست؟

انحلال شرکت با تنظیم صورتجلسه و ثبت تغییرات ایجاد شده در شرکت در قالب مجمع عمومی فوق العاده و اعلام انحلال شرکت آغاز می شود. همچنین باید مدیر تصفیه تعیین و صورتجلسه در سامانه ثبت شود. در آینده در سایت روزنامه رسمی اعلام شود.
در صورت عدم اطلاع مردم از انحلال شرکت، در مقابل شرکا، مدیران، سازمان امور مالیاتی و افرادی که با شرکت سروکار داشتند. با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات، نحوه ثبت اینترنتی انحلال شرکت توسط متخصصین تک نیک ثبت است.

موارد انحلال شرکت سهامی خاص

طبق قانون تجارت ایران، انحلال شرکت سهامی خاص (عمومی و خصوصی) در موارد زیر منحل می شوند:
● زمانی که شرکت کاری را که برای آن ایجاد شده به پایان می رساند یا انجام آن غیرممکن می شود.
● در صورتی که شرکت برای مدت معینی تأسیس شده باشد. آن مدت فقط در حال حاضر منقضی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست