تک نیک ثبت

نیک 6 - شرایط ثبت شرکت تضامنی

 شرایط ثبت شرکت تضامنی 

شرایط ثبت شرکت تضامنی

در حالت کلی هر نوع شرکتی مزایا و معایب مختص به خود را دارد. شرکت های تضامنی هم نوعی از این شرکت  می باشد. که در صورت شناخت کافی از شرکای انتخابی خود، توانایی داشتن یک شرکت قدرتمند و مورد اعتماد را خواهید داشت.

شرایط ثبت شرکت تضامنی

به یاد داشته باشید ثبت شرکت های تجاری الزامی است. و در صورت عدم ثبت این نوع از شرکت ها جریمه نقدی برای شما در نظر گرفته می شود. بنابراین سعی کنید در اولین فرصت ممکن شرکتی را ثبت کنید.

قیمت ثبت شرکت در سال 1400 در سایت تک نیک برای مدت 2 ماه 400 هزار تومان می باشد. و قیمت ثبت تغییرات شرکت ها در این سایت بابت ثبت هر صورتجلسه 200 هزار تومان است.    

شرکت تضامنی چیست

شرایط ثبت شرکت تضامنی

شركت تضامني شركتي است كه در تحت اسم مخصوص براي امور تجارتي بين دو يا چند نفر با مسئوليت تضامني تشكيل ميشود. اگر دارايي شركت براي تاديه تمام قروض كافي نباشد هريك از شركاء مسئول پرداخت تمام قروض شركت است.هر قراري كه بين شركاء برخلاف اين ترتيب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث كان لم يكن خواهد بود.

اگر به دنبال ثبت شرکت تضامنی هستید. باید از نوع همکاری و روند کاری این نوع شرکت هم مطلع باشید. وجود این نوع شرکت ها از گذشته روم باستان تا به امروزه، همواره میان مردم و به طور سنتی رواج داشته است. در این مجموعه ها مشارکت بین افراد به گونه ای است که دو یا چند نفر در پی شراکت با یکدیگر در تمامی مسائل همچون سود، ضرر، بدهی های مالی و حقوقی با یکدیگر همکاری می کنند.

این نوع شرکت ها از انواع هفت گانه شرکت های تجاری تلقی می شوند. در تاسیس آن ها مهم ترین رکن” انتخاب بهترین شرکاء از نظر اعتیار و شخصیت است. به یاد داشته باشید در صورت بروز هر گونه خسارت، بدهی یا مشکلات مالی هر یک افراد موظف به پرداخت دیون و تعهدات شرکت خواهند بود.

در این نوع از شرکت های هفت گانه، حداقل افرادی که قصد شراکت دارند 2 نفر خواهد بود. به طور کلی این شرکت ها از انواعی است که برای شرکاء ریسک بالایی خواهند داشت.  و شر‌کاء در مقابل طلبکاران مسئولیت بسیاری دارند.

 

 

انتخاب اسم شرکت تضامنی

شرایط ثبت شرکت تضامنی

در اسم شركت تضامني بايد عبارت (شركت تضامني) و لااقل اسم يك نفر از شركاء ذكر شود. در صورتي كه اسم شركت مشتمل بر اسامي تمام شركاء نباشد بايد بعد از اسم شريك يا شركائي كه ذكر شده است عبارتي از قبيل (و شركا) يا (و برادران) قيد شود.

 

انتخاب اسم شرکت تضامنی

به یاد داشته باشید اسم انتخاب شده برای شرکت شما ضمانتی برای تعهدات شرکت و اعتماد افراد به شرکت خواهد بود. بغیر از موارد فوق در نحوه نامگذاری شرکت تضامنی باید تمامی قوانین انتخاب اسم برای شرکت در بخشنامه ثبت شرکت ها رعایت گردد.

 

انحلال شرکت تضامنی

* هرگاه شركت تضامني منحل شود مادام كه قروض شركت از دارائي آن تاديه نشده هيچ يك از طلبكاران شخصي شركاء حقي در آن دارائي نخواهند داشت.

 

* اگر دارائي شركت با پرداخت قروض آن كفايت نكند، طلبكاران شركت حق دارند بقيه طلب خود را از تمام يا فرد فرد شركت ضامن مطالبه كنند. ولي در اين مورد طلبكاران شركت تضامنی بر طلبكاران شخصي شركاء حق تقدم نخواهند داشت.

 

* درصورت فوت يكي از شركاء شرکت تضامنی بقاء شركت موقوف به رضايت ساير شركاء و قائم مقام متوفي خواهد بود. اگر ساير شركاء به بقاء شركت تصميم نموده باشند. قائم مقام متوفي بايد در مدت يك ماه از تاريخ فوت رضايت يا عدم رضايت خود را راجع به بقاء شركت كتبا اعلام نمايد. درصورتي كه قائم مقام یا وارث متوفي رضايت خود را اعلام نمود. نسبت به اعمال شركت در مدت مزبور در نفع و ضرر شريك خواهد بود. ولي در صورت اعلام عدم رضايت در منافع حاصله در مدت مذكور شريك بوده و نسبت به ضرر آن مدت سهيم نخواهد بود. سكوت تا انقضاي يك ماه در حكم اعلام رضايت است.

حق تقدم خرید و انتقال سهام
ادامه مطلب

 

 

MAN TELECONFERENCE WITH TEAM 300x247 - شرایط ثبت شرکت تضامنی

 

مقررات ثبت شرکت تضامنی

شرایط ثبت شرکت تضامنی

هر شرکت تضامنی در صورتی که تمام شرکاء راضی باشند. و مقررات را رعایت کنند، قابلیت تبدیل به شرکت های سهامی را خواهد داشت. از طرفی در شرکت های تضامنی انتخاب بازرس اجباری نیست، اما تعیین آن به صورت اختیاری مانعی ندارد.

با ثبت شرکت تضامنی، تمامی شرکاء این اختیار را دارند که در صورت کسب رضایت سایر اعضای شرکت، برای برکناری مدیریت مجموعه اقدام کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع که میزان سود دریافتی هر یک از شرکاء بسته به قوانین تعیین شده در شرکت است.  قابلیت اخذ تمام سود شرکت توسط یکی از شرکاء وجود ندارد.

شركت تضامني وقتي تشكيل مي شود كه تمام سرمايه نقدي تاديه و سهم الشركه غيرنقدي نيز تقويم و تسليم شده باشد.

 

در شركت تضامني منافع به نسبت سهم الشركه بين شركاء تقسيم ميشود مگر آنكه شركت نامه غير از اين ترتيب را مقرر داشته باشد.

 

در شركت تضامني شركاء بايد لااقل يك نفر از ميان خود يا از خارج به سمت مديري معين نمايند.

 

در شركت تضامني هيچ يك از شركاء نميتواند سهم خود را به ديگري منتقل كند مگر به رضايت تمام شركاء.

 

هركس به عنوان شريك ضامن در شركت تضامني موجودي داخل شود متقاضا با ساير شركت مسئول قروضي هم خواهند بود كه شركت قبل از ورود او داشته اعم از اينكه در اسم شركت تغييري داده شده يا نشده باشد. هر قراري كه بين شركاء برخلاف اين ترتيب داده شده باشد، در مقابل اشخاص ثالث كان لم يكن خواهد بود.

 

شرایط شرکاء در شرکت تضامنی

شرایط شرکاء شرکت تضامنی

تمام شرکاء در مقابل دیون شرکت مسئول هستند و درصورت بروز هر گونه مشکل موظف به پاسخگویی خواهند بود. همچنین شرکاء اجازه ورود به شرکت دیگری با عنوان شریک ضامن را نخواهند داشت. مگر آنکه رضایت سایر شرکای خود را داشته باشند.

شرکت تضامنی نوعی از شرکت های تجاری است و افراد قابلیت فعالیت در زمینه های غیر تجاری در این شرکت ها را نخواهند داشت. در صورت بروز این تخلف با شرکاء برخورد خواهد شد.

 

شرایط انتقال سهم الشركه در شرکت تضامنی

هيچ يك از شركاء نميتواند سهم الشركه خود را به ديگري منتقل كند مگر با رضايت تمام شركاء. که باید در مجمع عمومی فوق العاده مطرح و مورد تصویب اعضای حاضر در مجمع عمومی واقع شود.

 

تغييرات در مواد  اساسنامه شرکت تضامنی

هرنوع تغييري در مورد مواد اساسنامه شرکت تضامنی از قبيل ازدياد يا كسر كردن سرمايه، تغيير نام شركت، قبول شريك جديد براي شركت و بطور كلي هرگونه اصطلاحات و الحاقات مورد لزوم در مفاد اساسنامه با موافقت كليه شركاء امكان پذير است.

 

سال مالي شركت تضامنی

سال مالي شركت تضامنی از اول فروردين هر سال شروع و در پايان اسفند همان سال پايان مي يابد. و اولين سال مالي شركت از روز شروع بكار آن (تاريخ ثبت شركت) اغاز و با پايان اسفند ماه همان سال پايان مي يابد.

 

وظايف مجمع عمومي عادي شرکت تضامنی 

الف): استماع گزارش هيات مديره در امور مالي و ترازنامه ساليانه شركت و تصويب ان

ب): تصويب پيشنهاد سود قابل تقسيم از طرف هيات مديره

ج): تعيين خط مشي آينده شركت و تصويب آن

د): انتخاب هيات مديره و در صورت لزوم بازرس شرکت

 

وظايف مجمع عمومي فوق العاده شرکت تضامنی 

الف): تغيير اساسنامه يا الحاق يا حذف يك يا چند ماده اساسنامه

ب): تنظيم اساسنامه جديد يا تبديل نوع شركت

ج): افزايش يا كاهش سرمايه شركت با عنايت به ماده (١٣٣) قانون تجارت

د): ورود شريك يا شركاي جديد به شركت

نحوه تنظیم اظهارنامه، تقاضانامه و شرکت نامه
ادامه مطلب

تصميمات مجامع عمومي طبق دستور ماده (١٠٦) قانون تجارت معتبر و لازم الاجرا خواهد بود.

 

businessmen handshaking after signing agreement 53562 9970 300x208 - شرایط ثبت شرکت تضامنی

 

بایدها و نبایدها در شرکت تضامنی

در ثبت شرکت های تضامنی حداقل سرمایه در نظر گرفته نشده است. و محدودیت مالی برای تاسیس شرکت وجود ندارد. اما به طور کلی عرف حداقل این سرمایه یک میلیون ریال است.

شرکایی که قصد تاسیس شرکت را دارند باید صلاحیت انجام این کار را داشته باشند. یعنی مطابق با مفاد ماده 211 قانون مدنی باید شرکاء عاقل و بالغ باشند. در مقابل لازم به ذکر است که علاوه بر اهلیت شخصیت، این فرد باید اهلیت تجاری هم داشته باشد. یعنی توانایی پرداختن به امور تجاری را داشته باشد.

فعالیت شرکت در عرصه یا حوزه های مختلف باید مطابق با موضوع ذکر شده در شرکت نامه باشد. به یاد داشته باشید تایید این مطابقت بر عهده قاضی می باشد. شرکت تضامنی درصورتی ثبت و تاسیس می شود که قرار داد آن به صورت کتبی منظور شود.

همچنین عضوی که قصد تشکیل شرکتی با سرپرستی محدود را دارد. قابلیت تعهد به تشکیل شرکت تضامنی را نخواهد داشت. از طرفی در صورتی که موضوعی که شرکت با آن تاسیس شده است منحل گردد. فعالیت شرکت نیز باید خاتمه پیدا کند.

 

شرکت تضامنی چگونه تشکیل می شود؟

طریقه اداره و پیشبرد شرکت تضامنی بسیار آسان است. از همین رو برای تاسیس شرکتی با تعداد زیادی شریک مناسب نیست. تعداد مدیران در این گونه شرکت ها ممکن است یک یا چند نفر باشد. و تعیین این موضوع بسته به تصمیم شرکاء دارد. تعیین مدیریت از میان افرادی غیر از شرکاء هم امکان پذیر است.

درصورت فوت يا محجوريت يكي از شركاء بقاي شركت موقوف به رضايت ساير شركاء و قائم مقام متوفي و يا قيم محجور و طبق دستور ماده ١٣٩ و ١٤٠ قانون تجارت خواهد بود.

 

تقسیم سهم الشرکه در شرکت تضامنی

اگر در رابطه با سهم ها حکم خاصی در شرکت وجود نداشته باشد. تقسیم بندی سهام میان شرکاء تضامنی به نسبت سهمی است که در شرکت سرمایه گذاری کرده اند.

در صورتی که یکی از شرکاء سهم خود را به شریک جدیدی واگذار کند. از آن پس هیچ مسئولیتی در قبال دیون شرکت نخواهد داشت.

 

مطالب مرتبط:
مراحل تشکیل تعاونی

تعریف شرکت تعاونی مراحل ثبت شرکت تعاونی مدارک مورد نیاز تاسیس تعاونی هیات مدیره - مجمع -بازرسان - مدیرعامل

دستورالعمل تشکیل تعاونی

مراحل تاسیس تعاونی هیات موسس مجمع عمومی آگهی دعوت هیات مدیره مدیرعامل بازرسان اداره تعاون شهرستان

شرکت بامسئولیت محدود

تعریف شرکت با مسئولیت محدود  شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

موسسات غیرتجاری

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری شرایط ثبت موسسه حقوقی مدارک لازم جهت ثبت موسسه حقوقی مراتب ثبت مؤسسات غیر تجاری

تعرفه ها و هزینه های ثبت

تعرفه و هزینه ثبت شرکت و ثبت تغییرات(مجامع) و کلیه جزئیات تعرفه هر چه تعداد که مجامع دارید

نحوه برگزاری مجامع عمومی

تغییرات در مدیران و بازرسان و انواع مجامع عمومی و همچنین تغییرات در اساسنامه و نحوه برگزاری مجامع

ثبت شرکت دانش بنیان

مزایای شرکت دانش بنیان و امتیازات این نوع شرکت‌های وبهتر است در چه نوع شرکتی ثبت گردد.

شرکت های تاسیساتی

شرکت تاسیسات ساختمانی ، موضوع فعالیت شرکت های تاسیساتی، شرکت تاسیساتی در قالب سهامی خاص ...

ثبت شرکت خود را با آسودگی خاطر به تک نیکی ها بسپارید
ثبت سفارش در سایت تک نیک

شرکت تعاونی تک نیک با هدف تسهیل در امور اداری شرکتها و موسسات، حسابداری و مالیاتی و مشاوره کسب و کار فعالیت خود را از سال 94 آغاز نموده است. ثبت تک نیک همواره کوشیده است خدمات خود را به بهترین شکل ممکن در سریعترین زمان به انجام برساند و مشاوری امین برای مدیران و کارآفرینان عزیز کشورمان باشد.

         

مطالب مرتبط