مشاوره رایگان

انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود

نام شرکت با مسئولیت محدود را در زمان تاسیس تعیین کنید

نام شرکت با مسئولیت محدود نباید مانند سایر شرکت ها به طور مکرر انتخاب شود و قبل از انتخاب باید نام شرکت را جویا شد. هنگام انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود باید قبل یا بعد از نام آن عبارت (مسئولیت محدود) ذکر شود.

تاریخچه شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در ایران برای اولین بار با تصویب قانون تجارت مصوب 1311 وارد مرحله قانونگذاری شد. به این نوع شرکت در خارج از ایران در اواخر قرن گذشته و اوایل این قرن شرکت با مسئولیت محدود وارد مرحله قانونگذاری شد. اولین قانونی که در مقیاس نسبتاً وسیع از این نوع شرکت ها استقبال کرد، قانون 29 اوت 1892 آلمان بود. در آلمان این نوع شرکت در ابتدا مورد استقبال نجاران قرار گرفت و قوانین آن جزو بهترین های زمان خود بود.

سرمایه شرکت با مسئولیت محدود در زمان تاسیس

شرکت با مسئولیت محدود زمانی تأسیس می شود که کل سرمایه نقدی پرداخت شده و سهم غیر نقدی شرکت تعیین شود. شرکاء نسبت به قیمتی که در زمان تأسیس شرکت تعیین شده است نسبت به سهم غیر نقدی شرکتها نسبت به سایرین نسبت به سایرین مسئول تضامنی خواهند بود. سهم شرکا نباید به صورت اوراق تجاری قابل نقل و انتقال اعم از اسم یا بی نام و مانند آن باشد. سهم الشرکه به شخص دیگری منتقل نمی شود. مگر با تصویب تعدادی از شرکاء که حداقل سه چهارم سرمایه را در اختیار داشته باشند. یا دارای اکثریت عددی باشند. اکثریت شرکا تحت هیچ شرایطی نمی توانند شریک را مجبور به افزایش سهم خود در شرکت کنند.

مراحل قبل از ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل قبل از ثبت شرکت با مسئولیت محدود به ترتیب
مدارک را تکمیل کنید
اعلام 5 نام با حداقل 3 هجا
موضوع فعالیت شرکت را انتخاب کنید.
محل شرکتی را که می خواهید در آن کار کنید مشخص کنید.
امضای وکالت نامه در صورتی که توسط وکیل انجام شود.
درخواست، اساسنامه و اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود.
صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت با مسئولیت محدود.
صورتجلسه هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود.
گواهی مدیران و در صورت لزوم بازرسان LLC.
افتتاح حساب شرکت با مسئولیت محدود.
پرداخت جراید رسمی و کثیرالانتشار.
خرید و تکمیل پاکت های پستی.

شرایط انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود

درج عبارت (مسئولیت محدود) در نام شرکت: یکی از مهم ترین شرایط حقوق تجارت برای انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود، الزام درج عبارت (مسئولیت محدود) در نام شرکت است. در صورت عدم درج این عبارت در نام شرکت، شرکت با مسئولیت محدود شخص ثالث محسوب می شود. طبق اساسنامه آن شرکت فعالیت خواهد کرد.

این ضمانت اجرا که به موجب آن قانونگذار تصمیم گرفته است که اصطلاح (مسئولیت محدود) را در نام شرکت قید نکند، آثار متعددی دارد. به عنوان مثال، اگر بدهی شرکتی بیش از دارایی های آن باشد، طلبکاران می توانند برای دریافت مطالبات خود به اموال شرکای امنیتی شرکت مراجعه کنند. بدیهی است که شرکا فقط در قبال اشخاص ثالث یعنی اشخاص خارج از شرکت مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

– عدم درج نام شرکا در عنوان: درج نام هیچ یک از شرکا در شرکت با مسئولیت محدود در نام شرکت جایز نیست. در صورت درج نام شریک در نام شرکت با مسئولیت محدود، این شریک به عنوان شریک ضامن در شرکت با مسئولیت محدود عمل می کند و مسئولیت او بیشتر از مسئولیت سایر شرکا است.

– لاتین نباشد و ریشه فارسی داشته باشد: ریشه نام شرکت با مسئولیت محدود باید کاملاً فارسی و برگرفته از کلمات لاتین نباشد و استفاده از کلمات لاتین در نام شرکت با مسئولیت محدود جایز نیست. برای بررسی فارسی بودن نام می توانید از لغت نامه دهخدا استفاده کنید.

– عدم استفاده از شماره حسابداری: در صورت استفاده از اعداد به نام شرکت با مسئولیت محدود، این اعداد باید به زبان فارسی وارد شوند. مثلاً عدد 40 باید در فارسی استفاده شود و عدد 40 در نام LLC تایید نمی شود.

شرایط انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود

– عدم استفاده از عناوین شهدا، شهود و …: استفاده از عناوین شهدا و شهود مربوط به بنیاد شهید به نام شرکت با مسئولیت محدود جایز نیست.

– استفاده از نام و القاب شاعران و دانشمندان و کاشفان به نام شرکت با مسئولیت محدود جایز نیست.

– طبق دستورالعمل انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود، برای انتخاب آدرس شرکت باید از نام مشخصی استفاده شود. اما ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که اسم خاص به چه معناست و شامل چه نام ها و عناوینی می شود؟ برای درک صحیح از اسم های خاص، بهتر است در مورد اسم های خاص و رایج توضیحاتی ارائه شود:

اسم خاص اسمی است که فقط به یک شیء یا شخص اشاره دارد. اسم های خاص به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

1- نام شخص: نام شخصی مانند علی رضا، محسن، یا کاوه. این اسامی ممکن است در نام شرکت با مسئولیت محدود درج نشود.

2- نام حیوانات: ققنوس، سیمرغ یا طاووس.

3- اسامی خاص اماکن و موقعیت های جغرافیایی: شیراز، آسیا یا آرس.

4- نام اجسام: این نام ها فقط به یک شی اطلاق می شود. به عنوان مثال: کوه نور یا مروارید.

نکته مهمی که در مورد اسم ها و عنوان های خاص باید در نظر داشت این است که اسم های خاص را نمی توان با هم ترکیب کرد.

علاوه بر اسم خاص، یک اسم مشترک وجود دارد که به چند نفر یا چیز اطلاق می شود، مانند: زن، مرد، درخت.

شرایط انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود در 1403

شرایط انتخاب نام برای شرکت سهامی خاص یا عام، شرکت با مسئولیت محدود، تضامنی یا شرکت نسبی جز در موارد بند قبل تفاوت چندانی ندارد. در زیر شرایط عمومی برای انتخاب نام شرکت وجود دارد که نباید آنها را رعایت کنید.

1- ریشه فارسی دارد. (کلمات عربی و مخصوصاً کلمات دینی شامل این قاعده نمی شود.) اگر از کلمه فارسی استفاده می کنید اما خیلی اصطلاحی نیست، باید نام مستندی برای آن قید کنید. واژه های مستند باید از فرهنگ های معتبری مانند: فرهنگ دهخدا، فرهنگ امید یا فرهنگ معین باشد. اگر نامی که انتخاب کرده اید، نام مکانی در ایران است، لازم است نقشه آن مکان را با اپلیکیشن مرتبط کنید.
۲- عدم امکان انتخاب نام لاتین یا انگلیسی برای شرکت با مسئولیت محدود
3- ارزش های انقلاب اسلامی ایران را انکار نکنید.
4- نام شرکت های با مسئولیت محدود باید دارای سه خط تیره باشد. اسامی تک هجایی پذیرفته نمی شود. در صورت خاص بودن و غیر متشابه بودن نامهای دو هجائی جایز است.
5- از نوشتن ریاضی برای اعداد استفاده نکنید. (مثلا 50 قابل قبول است نه 50)
6- استفاده از عناوین شهدا، ایثارگران و امثال آن که در انحصار و زیر نظر بنیاد شهید و سازمان ایثارگران و ایثارگران می باشد برای انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود جایز نیست.
7- از القاب شاعران و دانشمندان و کاشفان معاصر استفاده نکنید.
8- هنگام تعیین نام شرکت با مسئولیت محدود باید از نام مشخصی استفاده شود.
اسم خاص اسمی است که فقط به یک شخص و یک چیز اشاره دارد و شامل همه نمی شود. مانند: پارسا. آسیا.

انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود
ادامه مطلب

اسامی خاص به چهار دسته تقسیم می شوند:

اسامی خاص افراد: مانند اکبر، علی. که در رابطه با انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود استفاده نمی شود.
نام صحیح حیوان: رخش. اژدها، عقاب، پاندا، گوزن.
نامی خاص برای نقاط مختلف جغرافیایی مانند: آسیا، تهران، آبادان، دماوند.
اسامی خاص برای چیزهایی که از یک تجاوز نمی کند، مانند: درفش کافیان، کوه نور.
همچنین باید توجه داشته باشید که اسامی خاص جمع نیستند.

اسم مشترك اسم مشترك بين مردم و اشيا يا بين همه آنهاست مانند: دفتر، مرد، زن.

9- مواردی وجود دارد که نباید در اسامی اضافه شده به عناوین شرکت های با مسئولیت محدود قید شود. از جمله موارد زیر:
ملی، ایران، رژیم، نفت، پتروشیمی، دادگستری، نهاد، سازمان، مرکز رفاه، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، نمایندگی، ایثار، ایتزگران، بسیج، جهاد، شهید، آزاده، جانبازان، نامزد، شهروند، ایمان، تزیین سیم، تکنولوژی، مونتاژ، کنترل.
10- نام مکان در صورتی که شرکت فعلی در همان محدوده ثبتی باشد به نام شرکت توسط اداره ثبت تایید می شود.

تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود

شرکت های با مسئولیت محدود پس از ثبت نام در سامانه اداره ثبت شرکت ها می توانند نام خود را تغییر دهند. این تغییر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از نظر قانونی مهم نیستند. توجه داشته باشید که ثبت تغییراتی که برای شرکت با مسئولیت محدود رخ می دهد در مواردی که شامل مفاد اساسنامه شرکت می شود ضروری است.
هنگامی که نام یک LLC تغییر می کند، شماره ثبت و تاریخ ثبت شرکت بدون تغییر باقی می ماند و فقط نام قبلی آن تغییر می کند. بنابراین اگر شرکت ها به هر دلیلی بخواهند نام خود را تغییر دهند می توانند با رعایت شرایط و مراحل لازم این کار را انجام دهند.
برای تغییر نام شرکت، تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و امضای صورتجلسه توسط اعضای شرکت کافی است. سپس صورت جلسه را با مدرک هویتی مدیرعامل و مدارک شرکت (کپی آگهی تشکیل و روزنامه رسمی) علاوه بر اسامی انتخابی با اولویت تحویل به دفتر ثبت نمایید.

قوانین مهم برای انتخاب نام زیبا و مناسب برای شرکت ها و موسسات

به منظور انتخاب یک نام زیبا و مناسب برای یک شرکت سهامی خاص، LLC یا شرکت، باید مجموعه ای از قوانین فهرست شده در اداره ثبت شرکت ها را در نظر بگیرید، از جمله:

1. اسامی انتخاب شده برای نام شرکت باید حداقل دارای 3 خط تیره و در انتها یک نام خاص باشد (مثلا: سفیر سلامت البرز).

2. نام داده شده باید ریشه فارسی داشته باشد و دارای معانی و معانی مناسب باشد (اسامی که در لغت نامه دهخدا یا معین در نظر گرفته شده باید دارای معنی باشند).

3. با ارزش ها و فرهنگ جامعه همسو باشید.

4. جهت عدم تکرار نام انتخابی خود می توانید به سامانه آنلاین www.ilenc.ir مراجعه نمایید (برای تسریع در ثبت نام و انتخاب نام شرکت خود می توانید با کارشناسان ثبت کورش تماس حاصل فرمایید).

5. در مورد نام بردن شرکت های تجاری بهتر است از نام شهدا و شاعران و دانشمندان و کاشفان استفاده نشود.

6. در صورت استفاده از اعداد در نام شرکت، بهتر است آنها را با حروف وارد کنید.

7. هنگام انتخاب نام شرکت، باید از “نام مناسب” استفاده کنید. اسم خاص اسمی است که فقط به یک شخص، شی یا مکان اشاره دارد و شامل همه نمی شود.

8. برخی از کلمات در نام شرکت ها خط فاصله در نظر گرفته نمی شود. هر چند استفاده از این کلمات در نام شرکت ایرادی ندارد اما جزء نام شرکت محسوب نمی شود. واژه هایی مانند: ساختمانی، حقوقی، بازرگانی، صنعتی، خدماتی، توسعه، بازرگانی، تولیدی، فنی و مهندسی، مهندسین مشاور، پیمانکاری و به طور کلی کلماتی که موضوع فعالیت را بیان می کنند.

9. حروف اول چند کلمه را نمی توان به صورت مخفف یا ترکیبی از چند حرف استفاده کرد.

10. واژه های محلی و قومی ایرانی (مانند آذربایجانی، ترکی، کردی و …) فقط در استان و محل مربوطه قابل ثبت هستند.

11. استفاده از کلمات زیر در نام شرکت یا موسسه مستلزم کسب مجوز از مراجع ذیصلاح است:

موسسه، انجمن، مرکز، سازمان، بانک، رفاه اجتماعی، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگ هنری، صندوق قرض الحسنه، اجاره، تملک و ….

12. اسامی زیر را نمی توان به عناوین شرکت اضافه کرد:

ملی – ایران – ملت – کشور – رژیم – بهزیستی – بسیج – جهاد – شهدا – شهید – آزاده – جانبازان – سپاه پاسداران – خلیج عربی.

نکات مهم در انتخاب نام شرکت ها و موسسات

1. ظاهر اسم داده شده
کلماتی که برای نام شرکت خود انتخاب می کنید نباید خیلی طولانی باشند. حفظ لغات طولانی برای افراد کمی سخت است.

2. معنای نام انتخاب شده
نام انتخابی شرکت باید معنای عمیق و خوبی داشته باشد و با فعالیت شرکت شما مرتبط باشد. برای بسیاری از افراد، نامگذاری بر اساس معانی است.

3. لحن زیبای نام انتخاب شده
لحن و صدای یک کلمه می تواند شامل احساس، انرژی و هیجان باشد. بنابراین شنونده می تواند از طریق ملودی کلمه با آن ارتباط برقرار کند و کلمه را به خاطر بسپارد.

4. نام را تکرار نکنید
اگر نام شرکت مشابه نامی باشد که انتخاب کرده اید، می تواند به موفقیت شرکت شما در آینده آسیب برساند. پس فراموش نکنید که قبل از انتخاب نام، تحقیق کاملی انجام دهید.

5. از نام شهر یا مکان در نام شرکت استفاده کنید
به خاطر داشته باشید که اگر در آینده قصد دارید شرکت را در خارج از منطقه جغرافیایی خود گسترش دهید، از درج توضیحات جغرافیایی در نام شرکت خودداری کنید که می تواند فعالیت آن را محدود کند. البته از یک طرف آوردن نام شهر به نام شرکت ممکن است توسعه بالقوه آن را محدود کند و از طرف دیگر جذابیت ایجاد کند و آن شرکت را از شرکت های مشابه در مناطق دیگر متمایز کند.

6. تلفظ آسان و راحت
از انتخاب نام های پیچیده و دشوار که تلفظ آنها آسان نیست خودداری کنید. نام انتخاب شده باید به راحتی تلفظ شود و به خاطر بسپارید. برای این منظور می توانید با ارسال لیستی از اسامی منتخب نظر دیگران را جویا شوید. بسیار مهم است که نام انتخابی با حیطه فعالیت مرتبط باشد، ضمن اینکه در انتخاب نام شرکت به نوع و فعالیت شرکت نیز توجه شود.

قوانین انتخاب نام شرکت

یک سری قوانین برای انتخاب نام شرکت وضع شده است. در واقع شرکت ها باید نام شرکت خود را بر اساس این عناصر انتخاب کنند.

مهمترین قوانین برای نامگذاری شرکتها به شرح زیر است:

نام شرکت باید فارسی و غیر لاتین باشد.
نام شرکت نباید تکرار شود.
نام شرکت نباید با نام های ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها یکسان باشد.
نام شرکت باید مشخص و منحصر به فرد باشد.
نام شرکت باید از سه هجا تشکیل شده باشد.
نام انسان را نمی توان در نام شرکت استفاده کرد.
نام حیوانات را نمی توان برای نام شرکت استفاده کرد.
نام انتخاب شده نباید با شئون اسلامی ایران مغایرت داشته باشد.
اعداد باید به عنوان حروف استفاده شوند.
عناوین انحصاری بنیاد شهید و سازمان امور ایثارگران قابل استفاده نمی باشد.
از عناوین شاعران، محققان و کاشفان معاصر استفاده نمی شود.
استفاده از نام های خارجی قابل قبول نیست.
نام افراد مشهور نباید استفاده شود.
استفاده از برخی کلمات نیاز به اجازه دارد.
استفاده از اسامی ناقض دین و نظم عمومی ممنوع است.
استفاده از نام اصلی یا موقعیت جغرافیایی در نام شرکت مستلزم ارائه مدارک مربوطه می باشد.
امکان انتخاب نام خارجی با حروف فارسی برای ایجاد نمایندگی شرکت و شعبه آن وجود دارد.
شرکت های تجاری، خصوصی و دولتی، غیر سهامی، مختلط و شرکت های نسبی برای انتخاب نام نیازمند رعایت مواد 117، 141، 162 و 184 قانون تجارت هستند.
برای برخی از اسم های غیر قابل استفاده می توانید از مترادف آنها استفاده کنید (مثلاً کاشانه به جای آپارتمان).
تعاونی ها و موسسات غیرتجاری برای انتخاب نام نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

فسخ و انحلال شرکت تضامنی
ادامه مطلب

 

نام های زیر را نباید به عنوان مضاف به اسم های شرکت افزود.

کشور، ایران، میهن، ملت، شهروند، جوانان، وطن، نظام، نظم و انضباط، نهاد، مرکز، سازمان، بانک، جهاد، اداره، بسیج، ایثارگران، ایثار، شهید، آزادی، جانبازان، ارتش، امنیت، اقتصاد، نفت، پتروشیمی، نمایندگی، فناوری، تکنو، فیلتر، مدرن، جدید، فانتزی، فناوری، فناوری، هدف، زیست، کنترل، میکروبرد، متریک، قاضی، لوکس، جهاد، خیر، اعتقاد، تست، نظارت، اندازه گیری، کارواش، آسانسور , دکور, داده, اورست, ونوس, مونتاژ.

نمونه نام برای شرکت با مسئولیت محدود

آبتين : نام پدر فريدون پادشاه پيشدادي

آتوسا : قدرت و توانمندي، دختر کورش و زن داريوش اول

آفر : آتش – ماه نهم سال شمسي

آذرنوش‌: شيرين و دل انگيز

آذين : زيور، طاق نصرة‌، تزئين ، آرايش

آراه : نام فرشته موکل روز بيست و يکم ازماه پنجم درآئين زردشت

آرزو : کام ، مراد ، معشوق ، اميد

آرش: درخشان ، آفتاب ، جد بزرگ اشکانيان – پهلوان کمانگير ايراني در لشگرمنوچهر

آرتین: عاقل و زیرک,نام پهلوان ایران در زمان منوچهر پادشاه پیشدادی

آرتام: والی فریگه در زمان کوروش هخامنشی

آرتمن: نام برادر بزرگ تر خشایار شاه پسر داریوش شاه

آرشام : بسيار قوي – پدر بزرگ داريوش بزرگ هخامنشي

آرمان : آرزو – خواهش – اميد

آرمين : آرام گرفتن – پسر کيقباد پادشاه پيشدادي

آرميتا: آرامش يافته ، کلمه اي زردشتي است

آريا : آزاده نجيب – يکي از پادشاهان ماد – مهمترين نژاد هند و اروپائي

آرين : سفيد پوست آريائي

آزاده : دلير و بي باک ، رها

آزرم : شرم ، مهر ، محبت ، عشق

آزرمدخت : يکي از ملکه هاي ساساني

آزيتا : آزاده

آناهيتا : الهه آب

آونگ : شبنم – نام کردي

آيدا : شاد، ماه – نام تذکمنب

اتسز : لاغر و استخواني – از پادشاهان خوارزم

اختر : ستاره ، علم ، درفش

ارد : خير وبرکت ، فرشته نگهبان ثروت – نام چند تن از پادشاهان اشکاني

ارد شير : شير زيبا – اردشير بابکان بنيانگذار سلسله ساسانيان

اردوان : نام پادشاهان معروف اشکاني

ارژن : درختي با چوب بسيار سخت و محکم – نام کردي

ارژنگ : آرايش – کتاب ماني نقاش – ديوي که رستم در هفتخوان اورا کشت

ارسلان : شير، دلير و شجاع – نام پادشاه سلجوقي

ارغوان : نام درختي با گل و شکوفه هاي سرخ رنگ

ارمغان : هديه ، تحقه ، سوغات

ارنواز: نوازش شده اهورا – دختر جمشيد شاه پيشدادي

اروانه : نام گلي کوهي است – نامي کردي

استر : ستاره – بردارزاده مردخاي وزن خشايارشاه

اسفنديار : پاک آفريده شده – پسر گشتاسب که بدست رستم کشته شد

اشکان : منسوب به اشک – بنيانگذار سلطنت پارتها

اشکبوس : پهلوان کوشاني که به کمک افراسياب آمد، اما به دست رستم کشته شد

افسانه : داستان ، سرگذشت ، حکايت گذشتگان

افسون : سحر و جادو ، حيله و تزوير

افشين : با همت .

اميد : انتظار ، آرزو

انوش (‌ آنوشا ) : استوار و جاويد – دخترمهرداد ششم

انوشروان : دارنده لوح جاويدان – لفب خسرو اول پادشاه ساساني

اورنگ : عقل و کياست ، تخت پادشاهي

اوژن : شکست دهنده ، دشمن برانداز

اوستا : نام کتاب آسماني زردشت

اهورا : صاحب ، فرمانرواي دانا

اياز : بزرگ و پاينده – نام غلام ترک سلطان محمود غزنوي

ايراندخت : دختر ايران

ايرج : ياري دهنده آريائيها – پسرفريدون ، پادشاه و پهلوان ايراني

اسم پیشنهادی شرکت

 

بابک : پدر کوچک ، جد اردشير ، پسر ساسان

باپوک : کولاک ، نامي کردي

باربد : پرده دار ، موسيقي دان و نوازنده دربار خسرو پرويز

بارمان : لايق – نام سردار افراسياب

بامداد : پگاه ، سپيده دم – نام پدر مزدک

بامشاد : کسي که در سحرگاهان شاد است – نوازنده مشهور دربار ساسانيان

بختيار : خوشبخت ، خوش اقبال – استاد رودکي در موسيقي

برانوش : مهندس رومي که پل شوشتر را در زمان شاپور ساساني

برديا : پسر کورش و برادر کمبوجيه

برزو : بلند قامت – پسر سهراب و نوه رستم دستان

برزويه : طبيب مشهور انوشيروان و مترجم کليله ودمنه از هندي به پهلوي

برزين : بلند و تنومند – ازپهلوانان ايران – نام پسر گرشاسب

برمک : از وزيران ساساني – نام اجداد و نگهبانان آتشکده بلخ

بزرگمهر : خورشيد بزرگ – نام وزير دانشمند انوشروان ساساني

بنفشه : گلي رنگارنگ و زينتي با عمر نسبتا طولاني

بوژان : رشد کرده – نامي کردي

بويان : خوشبو – مامي کردي

بهار : شکوفه و گل – سه ماه اول سال شمسي

بهارک : بهار کوچولو

بهاره : بهاري

بهتاش : خوب ومانند

بهداد : نيک آفريده شده

بهرام : پيروز ، ايزد پيروزي درآئين زردشت ، لقب برخي از پادشاهان ساساني

بهديس : خوش رنگ ، خوشگل

بهرخ : زيبا چهره ، قشنگ

بهرنگ : خوش رنگ

بهروز : خوشبخت ، نيکبخت

بهزاد : نيک نژاد – مينياتوريست مشهور صفويان – نام اسب سياوش

بهشاد : خوشحال وشاد

بهمن : نيک انديش – برف انبوه که از کوه فرو ريزد – جانشين اسفنديار

بهناز : خوش ناز‌، باناز ، طناز

بهنام : نيک نام

بهنود : سلامت ، عافيت

بهنوش : کسي که نيک مينوشد

بيتا : بي همتا ، بي مانند

بيژن : ترانه خوان ، جنگجو – پسر گيو و دلداده منيژه

پارسا : پاکدامن ، زاهد

پاکان : پاکها – نامی کردی

پاکتن : نیکو چهر پاکیزه تن

پاکدخت : دختر پاک

پانته آ : همسر آرتاداس که مادها او را به کورش هدیه کردند امانپذیرفت

پدرام : آراسته ، نیکو ، شاد

پرتو : روشن ، تابش

پرشنگ : تابش ، آتشپاره

پرتو : روشن ، تابش ، فروغ

پرستو : پرنده مهاجر

پرویز : پیروز – لقب خسرو دوم ، پادشاه ساسانی

پردیس : بهشت ، باغ و بستان

پرهام : ازاشخاص بسیار ثروتمند در زمان بهرام گور

پژمان : افسرده ، غمگین

پژوا : بیم و هراس

پرنیا : پارچه حریر

پشنگ : میله آهنی – نام پدرافراسیاب

پروانه : حشره ای زیبا که خود را به شعله می زند

پروین : ثریا ، ستارگان کوچک نزدیک به هم

پری : فرشته ، جن ، همزاد

پریچهر : زیبا روی – نام زن جمشید شاه

پریدخت : دختر پری ، همسر سام نریمان و مادر زال

پریسا : همچون پری

پرناز: پری ناز دار

پریوش : پری روی ، فرشته روی

پریا : کبوتر بال شکسته ای که به دنبال آشیانه می گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.