شرایط انتخاب مدیرعامل در شرکت سهامی خاص

شرایط انتخاب مدیرعامل در شرکت سهامی خاص

انتخاب مدیرعامل عضو و (غیرعضو) در شرکت سهامی خاص

شرکت ­های سهامی به وسیله هیئت مدیره اداره می شوند. ولی معلوم است که برای امور تجارت، باید یک نفر متصدی عمل باشد. و مراجعین به شرکت نمی توانند به تمام افراد هیئت مدیره رجوع نمایند. و هر گاه مجتمعاً بخواهند به کلیه کارها رسیدگی نمایند. باعث کندی کار و از دست دادن منفعت خواهد بود. بنابراین یکی از آنها یا (از خارج) به سمت مدیر عامل انتخاب می شود. که اختیار خرید و فروش و یا حق امضای اوراق تجارتی را خواهد داشت.

مقررات انتخاب مدیرعامل توسط هیات مدیره

هیئت مدیره باید اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت بر گزیند. و حدود اختیارات و مدت تصدى و حق الزحمه او را تعیین کند. در صورتی که مدیر عامل عضو هیئت مدیره باشد. دوره مدیریت عامل او از مدت عضویت او در هیئت مدیره بیشتر نخواهد بود. مدیر عامل شرکت نمی­تواند در عین حال رئیس هیئت مدیره همان شرکت باشد، مگر با شرایط تصویب سه چهارم آرای حاضر در مجمع عمومی شرکت سهامی خاص، هیئت مدیره در هر موقع می­تواند، مدیر عامل را عزل نماید. نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل باید با ارسال نسخه ­ای از صورت جلسه هیئت مدیره به مرجع ثبت شرکت ­ها اعلام و پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود (ماده ۱۲۴ و ۱۲۸ ل.ا.ق.ت).

مسئولیت مدیر عامل عضو و غیر عضو در شرکت سهامی خاص

مدیرعامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیئت مدیره به او تفویض شده است. نماینده شرکت محسوب و از طرف شرکت حق امضا دارد. (ماده ۱۲۵ ل.ا.ق.ت).

شرایط انتخاب مدیرعامل در شرکت سهامی خاص

جهت کسب اطلاع از وظایف مدیر عامل تعاونی مسکن به این مقاله مراجعه فرمایید.

آیا رئیس هیات مدیره شرکت سهامی خاص می تواند مدیرعامل شود؟

دوره انتخاب مدیریت عامل شرکت نمی تواند بیشتر از مدت ماموریت اعضای هیئت مدیره باشد. مدیر عامل شرکت نمی ­تواند در عین حال رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی خاص باشد، مگر با تصویب سه چهارم آرای حاضر در مجمع عمومی شرکت سهامی خاص، هیئت مدیره در هر موقع می­تواند، مدیر عامل شرکت را عزل و نصب کند.

ثبت شرکت در اصفهان
ادامه مطلب

شرایط انتخاب مدیرعامل در شرکت سهامی خاص

شرایط لازم برای انتخاب مدیرعامل شرکت سهامی خاص

طبق ماده ۱۲۶ ل.ا. قانون تجارت، اشخاص مذکور در ماده ۱۱۱ ل.ا. قانون تجارت، نمی­ توانند به مدیریت عامل شرکت سهامی خاص انتخاب شوند. و همچنین هیچ کس نمی­ تواند در عین حال مدیریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد. تصمیمات و اقدامات و شرایط مدیر عاملی که برخلاف این موارد انتخاب شده است. در مقابل صاحبان سهام و اشخاص ثالث معتبر و مسئولیت های سمت مديريت عامل شامل حال او خواهد شد.

هرکس بر خلاف قانون، به مدیریت عامل شرکت سهامی خاص انتخاب شود. یا پس از انتخاب مشمول ماده مذکور گردد. دادگاه شهرستان به تقاضای هر ذی نفع حكم عزل او را صادر خواهد کرد. و چنین حکمی قطعی خواهد بود (مواد ۱۲۷ و ۱۲۸ ل.ا. قانون تجارت).

 

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - شرایط انتخاب مدیرعامل در شرکت سهامی خاص