مجمع عمومی عادی شرکت سهامی خاص

مجمع عمومی عادی شرکت سهامی خاص

مجمع عمومی عادی در چند نوبت برگزار می شود؟

مجمع عمومی عادی سهامی خاص، می تواند نسبت به کلیه امور شرکت به جز آنچه که در صلاحیت مجمع عمومی مؤسس و فوق العاده است تصمیم بگیرد.

در مجمع عمومی عادی سهامی خاص، حضور دارندگان اقلاً بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند ضروری است. اگر در اولین دعوت، حدنصاب مذكور حاصل نشد، مجمع عادی برای بار دوم دعوت خواهد شد. و با حضور هر عده از صاحبان سهامی که حق رأی دارد رسمیت یافته و اخذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم، نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

نصاب تصمیمات در مجمع عمومی عادی سهامی خاص

در مجمع عمومی عادی سهامی خاص، تصمیمات، همواره به اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

تعداد آرای اعضاء شرکت در مجمع عادی یا بطور فوق العاده

در مورد انتخاب مدیران تعداد آرای هر رأی دهنده در عدد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می ­شود. و حق رأی هر رأی دهنده برابر حاصل ضرب مذكور خواهد بود، رأی دهنده می­ تواند آرای خود را به یک نفر بدهد. یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند. اساسنامه شرکت سهامی خاص نمی­ تواند خلاف این ترتیب را مقرر دارد (مواد ۸۶ الی ۸۸ ل.ا. قانون تجارت).

زمان تشکیل مجمع عمومی عادی

طبق ماده ۸۹ ل.ا. قانون تجارت، مجمع عمومی عادی، باید سالی یکبار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است. برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره و عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب­ های سال مالی تشکیل شود.

چنانچه هیئت مدیره، مجمع عمومی عادی سالانه سهامی خاص را در موعد مقرر دعوت نکند. بازرس یا بازرسان شرکت مكلفند رأساً اقدام به دعوت مجمع مزبور بنمایند.

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

هیئت مدیره و همچنین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی خاص، می­ توانند در مواقع مقتضی، مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده دعوت نمایند. در این صورت، دستور جلسه مجمع باید در آگهی دعوت قید شود (مواد ۹۱ و ۹۲ ل.ا. قانون تجارت).

وظایف ذاتی بازرس قانونی
ادامه مطلب

اعتبار تصمیمات مجمع عمومی

طبق تبصره ماده ۸۹ ل.ا. قانون تجارت، بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود.

طبق ماده ۹۰ ل.ا. قانون تجارت، تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام فقط پس از تصویب مجمع عمومی جایز خواهد بود. و در صورت وجود منافع تقسیم ده درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.

حد نصاب اعضای حاضر در مجمع و نصاب آراء در تغییرات سهام شرکت

در هر موقع که مجمع عمومی سهامی خاص صاحبان سهام بخواهد در حقوق نوع مخصوصی از سهام شرکت تغییر بدهد. تصمیم مجمع عمومی قطعی نخواهد بود. مگر بعد از آنکه دارندگان این گونه سهام در جلسه خاصی، آن تصمیم را تصویب کنند. و برای آنکه تصمیم جلسه خاص مذکور معتبر باشد. باید دارندگان لااقل نصف این گونه سهام در جلسه حاضر باشند. و اگر در این دعوت این حدنصاب حاصل نشود. در دعوت نوبت دوم حضور دارندگان اقلاً یک سوم این گونه سهام کافی خواهد بود. تصمیمات همواره به اکثریت دو سوم آرا معتبر خواهد بود.

هیچ مجمع عمومی نمی تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد. و با هیچ اکثریتی نمی تواند بر تعهدات صاحبان سهام بیفزاید (مواد ۹۳ و ۹۴ ل.ا. قانون تجارت).

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - مجمع عمومی عادی شرکت سهامی خاص