سرمایه شرکت های تعاونی

سرمایه شرکت های تعاونی

شرایط سرمایه شرکت تعاونی

 سرمایه اولیه شرکت های تعاونی

حداقل سرمایه اولیه شرکت های تعاونی به مبلغ  10500000 ریال می باشد. که در بدو تاسیس به هر مقدار می توان آن را تقسیم کرد. بشرطی که مبلغ ارزش هر سهم بصورت اعشار نشود. و سهام اعضای تعاونی در بدو تاسیس باید مساوی باشد.

شرکت های تعاونی 850x500 - سرمایه شرکت های تعاونی
سرمایه شرکت های تعاونی

مقررات سهام و انتقال آن در شرکت های تعاونی

سهام شرکت با نام و غیر قابل تقسیم است. و انتقال آن به اعضای شرکت با موافقت هیئت مدیره مجاز است. در این صورت نقل و انتقال در دفتر شرکت ثبت می گردد.

  • انتقال سهام شرکت به غیر عضو ممنوع است .
  • ميزان سهام هر عضو را مي توان در اساسنامه به نسبت امكان معاملات او با شركت تعيين نمود. و در هر حال ميزان سهام يك عضو نبايد از يك هفتم كل سرمايه تجاوز كند.
  • به موجب اساسنامه مي توان پرداخت بهاي سهام خريداري شده هر عضو را به استثناي نخستين سهم خريداري از شركت كه نقدي است. به اقساط با مدت معين كه هر قسط از يك دهم مبلغ تعهدي كمتر نباشد مجاز دانست. در اين صورت پرداخت سود سهام به نسبت مبلغ پرداختي و مازاد برگشتي از بابت معاملات عضو كه موافق مقررات اين قانون از تاريخ عضويت تعلق مي گيرد. موكول است به تصفيه تمام اقساط تعهدي او بابت سهام خريداری شده است.

سرمایه تعاونی و حدود مسئولیت سهامداران 

سرمایه تعاونی ,اموال و دارایی‌هایی است كه برای تأسیس تعاونی یا افزایش سرمایه قبلی در اختیار آن قرار می‌گیرد. و مسئولیت هر عضو محدود به میزان سهمی است که از سرمایه شرکت خریداری و یا تعهد نموده است.

مقاله راهنمای تشکیل شرکت تعاونی مرتبط با این نوشته می باشد. پیشنهاد می کنم آن را مطالعه فرمایید.

افزایش و کاهش سرمایه شرکت تعاونی

سرمایه شرکت متغییر و نامحدود است. و می توان با فروش سهام به اعضاء شرکت و یا قبول اعضاء جدید،  سرمایه را افزایش داد. و یا با بازپرداخت بهای سهام به اعضاء , سرمایه شرکت را کاهش داد.

ثبت تغییرات سرمایه شرکت در هر موقع از سال با تصویب هیئت مدیره شرکت و تائید اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان، در اداره ثبت بلامانع است.

زمان برگزاری مجمع عمومی تعاونی
ادامه مطلب

شرایط سرمایه شرکت تعاونی

سرمایه تعاونی و عضو شرکت

کسیکه از عضویت شرکت استعفا داده و سهام به او بازپرداخت شده است. در صورت تقاضای مجدد عضویت. عضویت او علاوه بر شرایط مقرر در این اساسنامه، مشروط به خرید لااقل متوسط سهام فعلی اعضاء است .

در آئین نامه های شرکت می توان انواع خدمات و معاملات و همچنین عملیات اعتباری شرکت را با هر یک از اعضاء متناسب با سهام خریداری همان عضو معین نمود.

در صورتیکه نیاز به مشاوره در خصوص انواع شرکت های تعاونی را دارید. به شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید. کارشناس تک نیک ثبت آماده پاسخگویی به سوالات ثبتی شما عزیزان پیمانکار و مدیران شرکت می باشند.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - سرمایه شرکت های تعاونی