شرایط سرمایه شرکت تعاونی

 سرمایه اولیه شرکت های تعاونی

حداقل سرمایه اولیه شرکت های تعاونی به مبلغ  10500000 ریال می باشد. که در بدو تاسیس به هر مقدار می توان آن را تقسیم کرد. بشرطی که مبلغ ارزش هر سهم بصورت اعشار نشود. و سهام اعضای تعاونی در بدو تاسیس باید مساوی باشد.

مقررات سهام و انتقال آن در شرکت های تعاونی

سهام شرکت با نام و غیر قابل تقسیم است. و انتقال آن به اعضای شرکت با موافقت هیئت مدیره مجاز است. در این صورت نقل و انتقال در دفتر شرکت ثبت می گردد.

  • انتقال سهام شرکت به غیر عضو ممنوع است .
  • ميزان سهام هر عضو را مي توان در اساسنامه به نسبت امكان معاملات او با شركت تعيين نمود. و در هر حال ميزان سهام يك عضو نبايد از يك هفتم كل سرمايه تجاوز كند.
  • به موجب اساسنامه مي توان پرداخت بهاي سهام خريداري شده هر عضو را به استثناي نخستين سهم خريداري از شركت كه نقدي است. به اقساط با مدت معين كه هر قسط از يك دهم مبلغ تعهدي كمتر نباشد مجاز دانست. در اين صورت پرداخت سود سهام به نسبت مبلغ پرداختي و مازاد برگشتي از بابت معاملات عضو كه موافق مقررات اين قانون از تاريخ عضويت تعلق مي گيرد. موكول است به تصفيه تمام اقساط تعهدي او بابت سهام خريداری شده است.

سرمایه تعاونی و حدود مسئولیت سهامداران 

سرمایه تعاونی ,اموال و دارایی‌هایی است كه برای تأسیس تعاونی یا افزایش سرمایه قبلی در اختیار آن قرار می‌گیرد. و مسئولیت هر عضو محدود به میزان سهمی است که از سرمایه شرکت خریداری و یا تعهد نموده است.

مقاله راهنمای تشکیل شرکت تعاونی مرتبط با این نوشته می باشد. پیشنهاد می کنم آن را مطالعه فرمایید.

افزایش و کاهش سرمایه شرکت تعاونی

سرمایه شرکت متغییر و نامحدود است. و می توان با فروش سهام به اعضاء شرکت و یا قبول اعضاء جدید،  سرمایه را افزایش داد. و یا با بازپرداخت بهای سهام به اعضاء , سرمایه شرکت را کاهش داد.

ثبت تغییرات سرمایه شرکت در هر موقع از سال با تصویب هیئت مدیره شرکت و تائید اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان، در اداره ثبت بلامانع است.

شرایط سرمایه شرکت تعاونی

سرمایه تعاونی و عضو شرکت

کسیکه از عضویت شرکت استعفا داده و سهام به او بازپرداخت شده است. در صورت تقاضای مجدد عضویت. عضویت او علاوه بر شرایط مقرر در این اساسنامه، مشروط به خرید لااقل متوسط سهام فعلی اعضاء است .

در آئین نامه های شرکت می توان انواع خدمات و معاملات و همچنین عملیات اعتباری شرکت را با هر یک از اعضاء متناسب با سهام خریداری همان عضو معین نمود.

ادامه مطلب
نکات مهم در تنظیم اساسنامه شرکت سهامی خاص

در صورتیکه نیاز به مشاوره در خصوص انواع شرکت های تعاونی را دارید. به شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید. کارشناس تک نیک ثبت آماده پاسخگویی به سوالات ثبتی شما عزیزان پیمانکار و مدیران شرکت می باشند.

نوشتهٔ پیشین
شرایط انتخاب اسم برای شرکت های تجاری
نوشتهٔ بعدی
موضوع فعالیت شرکت تعاونی عشایری

مطالبی که ممکن است برایتان مفید باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

با سفارش خدمات ثبت شرکت و تغییرات در تک نیک ثبت برای بار بعدی 10 درصد تخفیف بگیرید.

آدرس سراسر کشور
08433729937
09189414281
Instagram
Pinterest
Medium
Reddit
Telegram
WhatsApp
ثبت صورتجلسات97%
97%
تاسیس شرکت ها93%
93%
ثبت برند و لوگو80%
80%
ثبت گرید پیمانکاران70%
70%
فهرست