مشاوره رایگان

12 - مقررات ثبت شرکت نسبی

مقررات ثبت شرکت نسبی

 

مقررات ثبت شرکت نسبی مراحل ثبتی مانند شرکتهای تضامنی دارند. شرکت نسبی مبتنی بر دو رکن اصلی شرکاء و مدیر هست. بنابراین، مدیر از بین شرکاء و یا خارج از شرکت، انتخاب می شود. و تمامی برنامه ها و امور شرکت و شرکاء را در دست دارد. جهت ثبت شرکت نسبی، تنظیم شرکت نامه – اساسنامه و تعیین میزان سرمایه نقدی و غیر نقدی شرکاء ضروری می باشد.

 

رکن های اصلی یک شرکت نسبی 

مقررات ثبت شرکت نسبی

در قانون تجارت اسلامی ایران، برای ارکان شرکت نسبی تعریفی وجود ندارد. ولی از چند ماده ای که به صورت اجمالی موضوعات مربوط به شرکت های نسبی را مطرح می کند. به این صورت استنباط می شود. که رکن های اصلی این نوع از شرکت ها مدیر و تمام شریکان می باشند.

 

مقررات انتخاب نام شرکت نسبی

انتخاب اسم شرکت ها بر اساس ماهیت و نوع شرکت تعیین می گردد. نحوه انتخاب اسم شرکت نسبی طبق ماده ۱۸۴ قانون تجارت « در نام شرکت نسبی عبارت ( شرکت نسبی ) و لااقل نام یک نفر از شرکاء باید ذکر گردد. و در صورتی که نام شرکت شامل تمام شرکاء نباشد. پس از نام شریک یا شرکائی که ذکر شد. عباراتی مانند (شرکاء) و یا (برادران) الزامی می باشد.» . 
انتخاب اسم شرکت نسبی حتما باید به صورت بیان شده در ماده فوق باشد. به عنوان مثال: شرکت نسبی تیربخش و شرکاء یا شرکت نسبی تیربخش و برادران . 
اسم انتخابی شرکت باید دارای شرایطی باشد، تا در اداره ثبت شرکت ها مورد تایید قرار گیرد.  برای مثال واژه های که به طرز گمراه کننده ای شبیه نام ثبت شده دیگری باشد، پذیرفته نمی شود. اسم شرکت نباید لاتین باشد و غیره. و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی باشد.

 

مزایا و معایب ثبت شرکت نسبی 

مقررات ثبت شرکت نسبی

در یک شرکت نسبی هر شریک به اندازه ی سرمایه‌ ای که در شرکت دارد. از سود و زیان آن بهره مند خواهد شد. بجز در وقت هایی که اساسنامه شرکت به طور دیگری تعیین کرده باشد.  ولی در صورتی که دارایی های شرکت برای تایید نمودن دین آن کافی نباشد، اعضای شرکت به مقدار سرمایه در مقابل اشخاص ثالث مسئول پرداخت دیون می باشند. مگر انکه شرکت نامه و یا اساسنامه یک شرکت نسبی نوع دیگری مقرر کرده باشد. بنابراین قرارداد تنها بین شرکاء تاثیر دارد. و در مورد افراد ثالث کاربرد نخواهد داشت.

تشکیل عملی شرکت تجاری به عنوان معیار ایجاد شخصیت حقوقی
ادامه مطلب

قوانین ثبت شرکت نسبی

ممکن است بنا به دلایلی افرادی شرکت نسبی را تشکیل دهند. اما اعتبار و نفوذ کافی را در بازار حوزه فعالیت شرکت نداشته باشند. در این صورت طبق قانون فرد یا افرادی می‌توانند به عنوان ضامن در شرکت ورود یابند. و ضمانت معاملات یا اساسا خود شرکت را کنند. چه بسا که این افراد باعث افزایش اعتبار و بهبودی وضعیت کسب‌وکار آن شرکت شوند. قانون بیان می‌دارد. هرکس به‌عنوان شریک ضامن در شرکت نسبی موجودی داخل شود. به نسبت سرمایه که در شرکت می‌گذارد. مسوول قروضی هم خواهد بود. که شرکت قبل از ورود او داشته است؛ اعم از اینکه در اسم شرکت تغییری داده شده باشد یا نشده باشد. قرار شرکاء برخلاف این ترتیب نسبت به اشخاص ثالث اثر ندارد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت نسبی

مقررات ثبت شرکت نسبی

1)دو نسخه شرکتنامه تکمیل شده
2)دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده
3)دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
4)تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت 5 اسم
5)اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
6)تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه شرکاء مدیران و هیات نظار (در مواردی که تعداد شرکاء بیش از 12 نفر باشد.)
7)اصل گواهی عدم سوء پیشینه جهت اعضاء هیات مدیره، مدیر عامل
8)دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
9)دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره
10)اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

 ثبت شرکت نسبی

ثبت شرکت به عنوان اقدام نهایی در تاسیس شرکت به شمار می رود. با توجه به ماده  95 قانون تجارت که ثبت کلیه شرکت های تجاری را الزامی دانسته، ثبت شرکت کامل کننده همه شرایط تشکیل و از جمله شرایط شکلی است.
پس از ثبت شرکت اقدام بعدی، آگهی شرکتنامه و پیوست های آن در روزنامه ی رسمی و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار مطابق ماده 197 قانون تجارت و نظامنامه مربوطه است.

 

قیمت ثبت شرکت در سال 1400 در سایت تک نیک نصف قیمت در کل کشور بوده و بابت ثبت هر صورتجلسه 200 هزار تومان است. که این یک قیمت شگفت انگیز در کل کشور می باشد. این تخفیف برای مدت 2 ماه است.

 

tablet اصلی 222222222 Converted - مقررات ثبت شرکت نسبی
تعرفه ها و هزینه های ثبت

تعرفه و هزینه ثبت شرکت و ثبت تغییرات(مجامع) و کلیه جزئیات تعرفه هر چه تعداد که مجامع دارید

Isometric Team1111تعاونی بزرگ 111work Illustration - مقررات ثبت شرکت نسبی
نحوه برگزاری مجامع عمومی

تغییرات در مدیران و بازرسان و انواع مجامع عمومی و همچنین تغییرات در اساسنامه و نحوه برگزاری مجامع

sustainably sourced 2103444 1782255 - مقررات ثبت شرکت نسبی
ثبت شرکت دانش بنیان

مزایای شرکت دانش بنیان و امتیازات این نوع شرکت‌های وبهتر است در چه نوع شرکتی ثبت گردد.

architecturally sound skyscrapers 1056927 - مقررات ثبت شرکت نسبی
شرکت های تاسیساتی

شرکت تاسیسات ساختمانی ، موضوع فعالیت شرکت های تاسیساتی، شرکت تاسیساتی در قالب سهامی خاص ...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.