تک نیک ثبت

کار شرکت های بازرگانی چیست؟

منظور از شرکت بازرگانی چیست؟

شرکت بازرگانی چیست؟ به یک نوع شرکت که به صورت تجاری به کسب و کار می پردازد اطلاق می شود.
شرکت های بازرگانی شرکت هایی هستند که در قسمت خرید و فروش کالا و یا خدمات برای به دست آوردن سود و درآمد فعالیت می کنند. در واقع این شرکت ها در نوع یکی از انواع شرکت ها در قانون تجارت مشغول به کار می باشند. این شرکت ها بین دو و یا چند نفر برای به دست آوردن سود تشکیل می شود و به ثبت می رسد.

مراحل ثبت شرکت های بازرگانی

برای ثبت شرکت های بازرگانی ابتدا باید به پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید. سپس اطلاعاتی که از شما خواسته شده است. اعم از این اطلاعات: معرفی اسم شرکا، معرفی شعبه های شرکت و تعیین اسم شرکت می باشد را کامل کنید. پس از آن باید اساسنامه شرکت و مدارک موردنیاز و خواسته‌شده را از طریق پست به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید. پس از آن مدارک ارسال‌شده به وسیله ی کارشناس مربوطه، مورد بررسی و ارزیابی نیز قرار می گیرد.

صدور آگهی تاسیس شرکت بازرگانی

در صورتی که مدارک ارسال‌شده کامل باشد. آگهی تاسیس شرکت صادر خواهد شد. پس از آن که مدارک تایید شد، شما باید به صورت حضوری به منظور امضا کردن مدارک دفاتر و همچنین مطابقت مدارک به اداره مربوطه مراجعه نمایید. سپس آگهی تاسیس شرکت در یک روزنامه ی رسمی چاپ و منتشر می شود و سرانجام مراحل ثبت شرکت بازرگانی به پایان می رسد.
کار شرکت های بازرگانی چیست؟

سامانه ثبت شرکت بازرگانی

سامانه جامع ثبت شرکت ها به آدرس irsherkat.ssaa.ir عنوان سامانه ای است که به عنوا ن بخشی از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکانات متعددی را در رابطه با شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری از جمله ثبت اینترنتی تاسیس شخصیت حقوقی، ثبت تغییرات، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، ثبت نام اظهارنامه دفتر ثبت تجاری

فعالیت تجاری شرکت های بازرگانی چیست؟

تجارت و بازاریابی همیشه بخش مهمی از هر اقتصاد بوده است.  شرکت های بازرگانی باعث ایجاد پیشرفت و رشد اقتصادی در جوامع مختلف می شوند. فعالیت های تجاری شرکت های بازرگانی شامل تولید، خرید و فروش کالاها و خدمات است. دراین مقاله درباره کار شرکت های بازرگانی صحبت خواهیم کرد.

نقش آن‌ها در اقتصاد را بررسی می کنیم. همچنین انواع شرکت بازرگانی، مثال هایی از شرکت های بازرگانی و نحوه ثبت آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

کاربری شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی دو نوع کاربردی را در نظر می گیرند: شرکت های بازرگانی صادرات و شرکت های بازرگانی واردات.

کار شرکت های بازرگانی چیست؟

شرکت های بازرگانی صادرات و واردات چیست؟

شرکت های بازرگانی صادرات کالاها و خدمات را به دیگر کشورها صادر می کنند، در حالی که شرکت های بازرگانی واردات کالاها و خدمات را از کشورهای دیگر وارد می کنند. به این ترتیب، شرکت های بازرگانی به عنوان پلی بین المللی بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عمل می کنند و تجارت بین المللی را تسهیل می کنند.

شرکت های بازرگانی ممکن است در انواع و مدل های مختلفی وجود داشته باشند. به طور عمده، آن‌ها می توانند به صورت شرکت های خصوصی، شرکت های دولتی و یا حتی تشکل های غیرانتفاعی عمل کنند. در هر صورت، هدف اصلی آن‌ها تسهیل تجارت و ارتباطات میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

برای مثال، یک شرکت بازرگانی صدور ممکن است تمام ضروریات و فرآورده های یک کشور را به دیگر کشورها صادر کند. این شرکت ممکن است با تولیدکنندگان محلی همکاری کند و کروکی های خلاقانه را برای بازاریابی کالاهای مورد نیاز به کار ببندد. این کار ثروت و درآمد قابل توجهی برای کشور تولیدکننده ایجاد کرده و ممکن است منجر به ارتقاء سطح زندگی مردم آن کشور شود.

وظایف و موضوع فعالیت شرکت خدمات بازرسی فنی و نظارت
ادامه مطلب

برعکس، یک شرکت بازرگانی واردات ممکن است کالاها و خدمات را از کشورهای دیگر وارد کند. آن‌ها را در بازار داخلی به فروش برساند. این می تواند به ارتقاء صنایع داخلی و افزایش انتخاب گزینه های مختلف برای مصرف کنندگان منجر شود.

حالا فکر کنید شما یک کسب و کار خصوصی دارید و می خواهید شرکت بازرگانی خود را ثبت کنید. امروزه روند ثبت شرکت های بازرگانی بسیار ساده شده است. در ایران، شما باید به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید و فرم های ثبت شرکت را تکمیل کنید. همچنین باید از نام کسب و کار، نوع شرکت و سهامداران شرکت خود گزارش دهید. پس از تکمیل این مراحل، شما به یک شرکت بازرگانی رسمی تبدیل خواهید شد و می توانید به عملکرد واقعی شرکت بازرگانی خود بپردازید.

به این ترتیب، به طور خلاصه می‌توان گفت که شرکت های بازرگانی نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی ایفا می کنند. آن‌ها تسهیل تجارت بین المللی، ایجاد روابط بین مللی و افزایش درآمد کشورها را بوجود می آورند. انواع شرکت های بازرگانی شامل شرکت های بازرگانی صادرات و واردات است. می توانند به صورت شرکت های خصوصی، دولتی و یا غیرانتفاعی عمل کنند. ثبت یک شرکت بازرگانی نیز در دسترس و ساده است و با تکمیل مراحل ثبت می توانید شروع به کار شرکت خود را آغاز کنید.

‌روش کار شرکت های بازرگانی چگونه است؟

 

تاجران در گذشته برای برقراری ارتباط با تجار کشورهای دیگر مجبور بودند نقاط دوردست را سفر کنند. این شرایط نه تنها زمان‌بر بودند. بلکه به طور قابل توجهی هزینه و هزینه بر بودند. اما با گذشت زمان و بهبود روش های ارتباطی، همه چیز تغییر کرده است. امروزه ارتباط تاجران در سراسر دنیا از طریق راههای ارتباطی به سهولت امکانپذیر است. این یعنی تجارت بین المللی از بزرگترین تغییرات خود عبور کرده است.  به تولید و فروش کالا و خدمات در سرتاسر نقاط جهان امکان می دهد.

مزیت بازار های جهانی وجود دارد که تجاران حتما باید آن را به کار گیرند. برای مثال، کشور هند یکی از بازارهای تجاری پرقدرت دنیا است. هند به طور طبیعی ثروت های طبیعی بسیار زیادی دارد و درصد بالایی از جمعیتی که به تولید کالا و خدمات علاقه دارند. علاوه بر این، هند یک قابلیت فن آوری بسیار خوب دارد. موفقیت های زیادی در زمینه IT را تجربه کرده است. این مهم است که تاجران علاقه مند به تجارت با هند باشند، به ویژه در زمینه های مرتبط با IT و فن آوری. به عنوان مثال، می توانیم یک نگاهی به شرکتهای دیجیتالی هند بیندازیم. که به موفقیت های زیادی در زمینه برنامه نویسی، توسعه و طراحی نرم افزار دست یافته اند.

اما برای بهره برداری کامل از این بازارها، تاجران باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند. به ارتباطات قوی توجه کنند. در واقع، برقراری روابط قوی و ارتباطات موثر با تجاران هندی می تواند کلید موفقیت در این بازار باشد. برخی از روش هایی که می توان در این زمینه به کار برد، استفاده از خدمات مشاور، کسانی که در زمینه های مهمی مانند بازاریابی، فروش و قوانین محلی آشنایی دارند است. این افراد می توانند راهنمایی کننده هایی برای تجاران خارجی باشند. به آنها اطلاعات لازم را در این زمینه ارائه دهند.

شرکت های بازرگانی بر اساس حیطه فعالیت

حیطه فعالیت شرکت های بازرگانی از یک منطقه تا سایر کشورها قابل گسترش هست. برای مثال شرکت های بازرگانی بین المللی تجارت خود را میان چند کشور انجام می‌دهند. صاحبان شرکت‌های بین المللی ممکن است حتی از چند ملیت مختلف تشکیل شوند. فعالیت این شرکت‌ها شامل خدمات، کالا، پشتیبانی و سایر حوزه‌های صنعتی را شامل می‌شود.

شرط داشتن سند ملکی برای دریافت کارت بازرگانی حذف شد. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله حذف شرط سند ملکی برای دریافت کارت بازرگانی مراجعه فرمایید.

ثبت شرکت‌ بازرگانی صادرات و واردات

لازمه تجارت میان کشورها ثبت شرکت‌های بازرگانی صادرات و واردات هست. این شرکت‌ها علاوه بر رعایت قوانین کشور مبدا و مقصد لازم به رعایت قوانین تجارت بین الملل هستند. در صورت بروز مشکل در این تجارت‌ها سازمان‌های تجارت جهانی حکم خواهد داد.

کار شرکت های بازرگانی چیست؟

شرکت‌های بازرگانی بر اساس نوع فعالیت

بر اساس نوع فعالیتی که شرکت‌های بازرگانی می‌کنند. به دو نوع خدماتی و تجاری تقسیم می‌شوند. شرکت‌های تجاری با خرید و فروش کالا شناخته می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های این شرکت‌ها عبارت است از:

از خریداران بابت فروش کالا درآمد کسب می‌کنند.
سرمایه‌های خود را با نگهداری کالا در انبار یا پخش در بازار مدیریت می‌کنند
به تجارت طیف وسیعی از کالاها می‌پردازند
سود این شرکت‌ها از خرید و فروش است
اما شرکت‌های خدماتی بر خلاف شرکت‌های تجاری هیچ نوع کالایی برای فروش ندارند. بلکه با استفاده از ابزارها، منابع و پشتیبانی به مراجعین، درآمد کسب می‌کنند.

همچنین کسانی که مشغول به فعالیت در حوزه بازرگانی هستند، به دو صورت خرده فروش و عمده فروش تجارت می‌کنند. برخی از تجار به صورت توام سیاست عمده فروشی و خرده فروشی را در پیش می‌گیرند.

تاسیس یک شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

تاسیس یک شرکت بازرگانی مسئولیت محدود، امری که نیازمند رعایت شرایط خاص و طی مراحل مشخصی است. از یک سو، فعالیت‌های این نوع شرکت محدود می‌باشند و به تمامی شرایط و محدودیت‌های قانونی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، مراحل ثبت شرکت در این نوع، نسبت به سایر انواع شرکت‌ها، کمتر زمان‌بر بوده و امکان آن به صورت ساده‌تر به عمل می‌آید.

شرایط هیات مدیره شرکت ها
ادامه مطلب

میزان هزینه‌ها نیز براساس مقررات قانونی برای این نوع شرکت ها تعیین می‌شود. پرداخت ۳۵ درصد از سرمایه شرکت به بانک، یکی از شرایط الزامی است و باید طبق قانون پیروی شود.

در رابطه با اعضای شرکت نیز، حضور حداقل دو نفر به عنوان مؤسس شرکت برای ثبت نام کافی است. این نکته به عنوان یک شرط ضروری برای تأسیس شرکت با مسئولیت محدود باید رعایت شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

همچنین مدارک و شرایط لازم جهت ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود عبارتند از:
1- رعایت شرط سنی حداقل ۲۳ سال برای مدیرعامل شرکت.
2- نشان دادن مدارک شناسایی تمامی کارکنان شرکت.
3- ارائه گواهی مبنی بر کیفیت عدم سابقه کیفری تمامی کارکنان شرکت.
4- پرداخت هزینه‌های لازم جهت تأیید نهایی نام شرکت.
5- فرستادن اظهارنامه، اقرارنامه و سایر مدارک مرتبط.
بعد از انجام تمامی مراحل و پرداخت هزینه‌ها، یک ماه زمان لازم است تا مدارک شرکت تأیید شود. در نهایت، ثبت شرکت بازرگانی به انجام برسد.

با در نظر گرفتن کلیت موارد فوق، درخواست ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود را می‌توان به چندین جمله ساده و مختصر خلاصه کرد. همچنین، این موارد را می‌توان با اسلوبی غیررسمی و به گونه‌ای لطیف و شیوا بیان کرد.
می‌توانستید شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود را تاسیس کنید و فعالیت‌های آن را در حدی محدود کنید.

امروزه، ثبت شرکت از قبل به سادگی انجام می‌شود و می‌توانید هزینه‌ها را مطابق قوانین پرداخت کنید. اگر می‌خواهید عضو شرکت شوید، کافی است دو نفر را به عنوان موسس شرکت داشته باشید. همچنین با ارائه مدارک مورد نیاز، مثل شناسنامه و کارت ملی، می‌توانید نام شرکت خود را نهایی کنید. در نهایت، پس از یک ماه زمان، مدارک شما تأیید شده و شرکت تان به رسمیت شناخته می‌شود.

فعالیت‌های یک شرکت بازرگانی در کشور ایران

فعالیت‌های یک شرکت بازرگانی در کشور ایران شامل تعدادی وظایف مهم است که به بهبود و توسعه تجارت بین‌المللی کمک می‌کند. این شرکت‌ها عموماً سعی می‌کنند. در کشورهای مختلف تأمین‌کنندگان با ظرفیت تهیه حجم زیادی از محصولات عمومی با قیمت‌های رقابتی را شناسایی کنند. همچنین، آنها برنامه‌ها و مذاکراتی را برای شرایط فروش و تحویل محصولات با این تأمین‌کنندگان برگزار می‌کنند.

یکی دیگر از وظایف یک شرکت بازرگانی در کشور ایران عبارتند از ارائه خدمات حوالجات ارزی، مدیریت تدارکات و حمل و نقل، ترحیص کالا از گمرک ایران و رفع موانع تجارت بین‌الملل. این شرکت‌ها تلاش می‌کنند. تا عوامل خارجی و داخلی را شناسایی کنند. که مانع رشد و توسعه تجارت بین‌المللی می‌شوند و برنامه‌ها و راهکارهای لازم را برای حل این مشکلات ارائه دهند.

کشورهای نوظهور در مناطق آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین بسیاری از شرکت‌های بازرگانی را به خرید، فروش و بهبود تجارت بین الملل کمک می‌کنند. این شرکت‌ها تخصصی در حوزه شناسایی تأمین‌کنندگان با قیمت‌های رقابتی دارند و به خرید و فروش محصولات ازطریق توزیع در کشورهای همسایه می‌پردازند.

شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران

یکی از استراتژی‌های اصلی شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، به دنبال شناسایی تأمین‌کنندگانی است که بتوانند محصولات با کیفیت و با قیمت‌های رقابتی در بازارهای جهانی عرضه کنند. این فعالیت شامل مذاکره و برنامه ریزی با تأمین‌کنندگان در مورد شرایط فروش و تحویل محصولات است.

همچنین، شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران می‌توانند نقش مهمی در تسهیل و حل مشکلات حوالجات ارزی ایفا کنند. آنها می‌توانند برنامه‌ها و تدابیری را در نظر بگیرند تا ارز‌های مختلف را به طور موثر تبدیل کنند و تسهیلات مناسبی برای انجام تجارت بین‌المللی فراهم کنند. همچنین، مدیریت تدارکات و حمل و نقل نیز بخش مهم دیگری از فعالیت‌های شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران است. آنها می توانند تدابیری را برای توزیع موثر محصولات و کاهش هزینه‌های حمل و نقل در نظر بگیرند.

وظیفه مراحل ترخیص کالا از گمرک

علاوه بر این، ترخیص کالا از گمرک ایران به عنوان یکی از وظایف مهم شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران محسوب می‌شود. این شرکت‌ها باید دقت بیشتری در انجام مراحل ترحیص کالا از گمرک داشته باشند. تمام مدارک لازم را جمع آوری کنند تا همه مراحل را به طور موثر پشت سر بگذارند. همچنین، رفع موانع تجارت بین‌الملل نیز وظیفه‌ای است که شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران باید به آن پردازند. آنها می‌توانند تدابیری برای رفع موانع موجود در راه تجارت بین‌الملل در نظر بگیرند.  سعی کنند تا روند تجارت را برای تمام شرکت‌ها روان‌تر کنند.

اهم فعالیت های شرکت بازرگانی

در نتیجه، فعالیت‌های یک شرکت بازرگانی در کشور ایران متنوع و پیچیده است. شامل شناسایی تأمین‌کنندگان با قیمت‌های رقابتی، مذاکره و خرید محصولات آنها، حل مشکلات حوالجات ارزی، مدیریت تدارکات و حمل و نقل، ترحیص کالا از گمرک ایران و رفع موانع تجارت بین‌الملل است. شرکت‌های بازرگانی در کشورهای نوظهور در مناطق آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین همچنین دارای تخصص در این حوزه هستند و تلاش می‌کنند. تا تجارت بین‌المللی را بهبود بخشند.

کار شرکت های بازرگانی چیست؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.