مشاوره رایگان

حذف شرط سند ملکی از دریافت کارت بازرگانی

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. حذف شرط سند ملکی از دریافت کارت بازرگانی

حذف شرط سند ملکی از دریافت کارت بازرگانی

 

اکوایران: حذف شرط محل کسب برای صدور و تمدید کارت بازرگانی ابلاغ شد.
پیش از اتخاذ تصمیم برای بهبود واقعه به آن نگاهی بیاندازیم. در گذشته برای صدور و تمدید کارت بازرگانی بر اساس آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات شرط ارائه سند محل کسب با کاربری غیرمسکونی الزامی بود. این موضوع باعث شده برای فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌و کار چالش‌های بزرگی دریافت و تمدید کارت بازرگانی به وجود آید.

ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوردر حذف سند ملکی دریافت کارت بازرگانی

اما به لطف تصمیمی که به تازگی توسط هیات وزیران اتخاذ شده و با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور اجرایی شده، این شرط حذف شده و از این پس فعالان تجاری نیازی به ارائه سند محل کسب با کاربری غیرمسکونی برای دریافت و یا تمدید کارت بازرگانی نخواهند داشت.

این تصمیم که در جلسه 20 دی ماه 1402 با پیشنهاد وزارت صمت توسط هیات وزیران مورد تصویب قرار گرفت، تا حد زیادی فرآیند راه‌اندازی کسب و کار را برای فعالان اقتصادی آسان کرده است.

حذف شرط سند ملکی از دریافت کارت بازرگانی

6 چالش اساسی فعالان اقتصادی در دریافت کارت بازرگانی

قبل از این، اتاق بازرگانی تهران در گزارشی 6 چالش اساسی فعالان اقتصادی در تمدید و صدور کارت بازرگانی شامل:

1- “تفکیک کارت بازرگانی
2- عضویت”،
3- “محل فعالیت”،
4- “تمدید کارت بازرگانی”،
5- “اختلافات سامانه‌ا‌ی”
6- “مفاصا‌حساب مالیاتی” را بیان کرده بود. طبق بخش‌نامه ابلاغی، یکی از این مشکلات در حال حاضر برطرف شده است. این می‌تواند مشکلات تجار را کمی کاهش دهد.

تسهیل فرایند کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی

با این تصمیم، الزام به ارائه سند محل کسب با کاربری غیرمسکونی به یکی از چالش‌های اصلی فعالان اقتصادی در دریافت و تمدید کارت بازرگانی تبدیل شده بود.
با حذف این تبصره از ماده 10 آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات ، بخش عمده‌ای از فرآیند شروع به کسب ‌و کار برای فعالان اقتصادی تسهیل می‌شود. هم‌چنین این تعیینات جدید بهبود در جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب و کار نیز به همراه دارد.

حذف شناسه یکتای سند ملکی در درگاه ملی مجوز ها

اخذ و تمدید کارت بازرگانی یکی از جنبه‌های مهم در فعالیت تجاری است. قبل از این تصمیم جدید، برای صدور یا تمدید این کارت، شرط ارائه سند محل کسب با کاربری غیرمسکونی وجود داشت. این موضوع باعث معطل شدن فرآیند کسب و کار و تداخل در فرآیندهای مربوطه می‌شد. این تصمیم جدید به ارائه محل فعالیت مندرج در شناسه یکتای درگاه ملی مجوزها اشاره دارد و این مورد حذف شده است.

نحوه کاهش سرمایه شرکت ها
ادامه مطلب

بهبود فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی در ایران

از زمانی که الزام به ارائه سند تک‌برگ برای قانون دریافت و تمدید کارت بازرگانی از دستور کار اتاق بازرگانی تهران خارج شد، این موضوع با مکاتبات مکرره و ارائه دلایل و مستندات از سوی اتاق تهران به وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت برای حل مشکلاتی که به دلیل این تبصره وجود داشت به وجود آمد.

این مشکلات عبارتند از نواقص فنی در سامانه جامع تجارت که فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی را به متقاضیان سخت کرده‌است. با همکاری و همفکری بین اتاق تهران، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت برای حل این مشکل، فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی تا حد زیادی آسان تر خواهد شد. علاوه بر تسهیلاتی که با این تصمیم فراهم شده است، این اقدام می‌تواند به بهبود رتبه ایران در شاخص سهولت کسب و کار کمک کند.

پیشنهادات کارشناسان در حذف سایر موارد مشکل ساز در دریافت و صدور کارت بازرگانی

مدیر سامانه اعتبارسنجی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت که در نود و ششمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران سخن می‌گفت، همچنین تصریح کرد که در پایان فرآیند صدور کارت عضویت، بعد از تایید مدیران اتاق تهران، پرونده در کارتابل اتاق ایران قرار می‌گیرد. این پروسه دو الی سه روز وقت می‌گیرد.

پیشنهاد ما این است که این نظارت به نظارت پسینی تبدیل شده و این گام حذف شود. درواقع درخواست ما این است که کارشناسان از فرآیند صدور و تمدید کارت‌ بازرگانی حذف شوند.
همچنین رییس سازمان توسعه تجارت نیز در رابطه با کارت بازرگانی و چالش‌های صدور و تمدید آن گفت: طی جلسات متعددی که تاکنون برگزار شده و توافق نهایی که صورت گرفته، الزام به ارائه سند تک‌برگ مالکیت برای صدور و تمدید کارت بازرگانی کان‌لم‌یکن شده و به زودی بخشنامه آن نیز ابلاغ خواهد شد.

در ادامه هومن حاجی‌پور، قائم‌مقام دبیرکل اتاق تهران هم با ابراز امیدواری نسبت به تسهیل این فرآیندها تا اواخر دی ماه، گفت که عمده چالش فعالان اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی به موضوع محل کسب و شرط دارا بودن مدرک دیپلم بازمی‌گردد. که انتظار رفع این موانع وجود دارد.

حدنصاب مجمع عمومی فوق العاده
ادامه مطلب

همکاران ما در ثبت شرکت تک نیک، همواره این آمادگی را دارند تا پاسخگوی سوالات متقاضیان عزیز باشند. برای این منظور می توانید از طریق شماره 09189414281 با کارشناس ما جناب آقای حسن تیربخش که دارای 12 سال تجربه در این زمینه، در ارتباط باشید.

تیم تک نیک ثبت فعالیت های ثبتی را با منسبترین قیمت در کل کشور انجام خواهد داد. از جمله دریافت کارت بازرگانی می باشد که فقط کافیست استعلام بگیرید و

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.