تک نیک ثبت

انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود

انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود

محدودیت سرمایه و سهام در شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در قانون تجارت مانند دیگر شرکتهای غیرسهامی و برخلاف شرکت سهامی از تقسیم سرمایه به برگ سهم منع شده است. منظور از سهم و برگ سهم در معنای خاص آن و در معنایی که برای شرکت سهامی تعریف شده می باشد.

این در حالی است که سهم در معنای عام به هر حق ناشی از مشارکت یا حصۀ شریک در امری مالی اطلاق می گردد. منع تقسیم سرمایه به سهام در این شرکت، تنها بر شیوۀ نقل و انتقال سرمایه اثر گذار است. ماهیت شرکت و مسئولیت شرکا را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

محدودیت در واگذاری سهم الشرکه

اگرچه شرکت با مسئولیت محدود را در جرگۀ شرکتهای سرمایه قرار دادیم. با این حال بیشتر نویسندگان این شرکت را به دلیل محدودیتهای پیش گفته در جایگاهی میانه شرکت سرمایه و اشخاص جایابی کرده اند.

قانون تجارت ۱۳۱۱ در حکمی که امکان توافق خلاف آن از سوی شرکا یا در مقررات اساسنامه تجویز نشده، واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود را با رعایت دو شرط مجاز شمرده است. که عبارتند از لزوم تنظیم سند رسمی و موافقت اکثریت شرکاء انجام می شود.

تنظیم سند صلح در نقل و انتقال سهم الشرکه

انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی». سند رسمی ممکن است. در هر قالب حقوقی مجاز مانند بیع، صلح یا معاوضه تنظیم شود. با این حال قالب رایج برای این منظور تنظیم سند صلح است.

انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود

شرایط سهم الشرکه و عده اعضا در نقل و انتقال آن

هم چنین رعایت شرط کسب رضایت دارندگان اکثریت معینی از سهم الشرکه به همراه اکثریت عددی ایشان نیز الزامی است. مطابق بخش دوم ماده ۱۰۲ قانون تجارت … سهم الشرکه را نمیتوان منتقل به غیر نمود. مگر با رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند.

در مقرره بالا این پرسش سزاوار تأمل میباشد. که آیا واژه «غیر» تنها ناظر به غیر شرکای شرکت است. یا هر شخصی از جمله شرکای شرکت را در بر می گیرد؟ برخی از نویسندگان بر این باورند که چون مقررات بالا مخصوص انتقال به غیر است انتقال سهم الشرکه بین شرکا محتاج به تشریفات بالا نیست. آزاده و بلااشکال دانسته شده است.

وثيقه سهام شرکت های سهامی
ادامه مطلب

مطابق دیدگاه اقلیت، واژۀ «غیر» در مقرره قانونی مورد بحث، اعم از شرکا و اشخاص خارج محسوب می گردد. چرا که … کلمۀ غیر اعم است. از شرکا و اشخاص خارج». به نظر میرسد. از آنجا که شرکت با مسئولیت محدود در دسته بندی شرکتهای سرمایه قرار می گیرد. از هر تفسیری که به محدودیت نقل و انتقال آسان منجر می شود.

نهایی شدن واگذاری سهم الشركه

باید پرهیز کرد بنابراین دیدگاه نخست یعنی تفسیر «غیر» تنها به اشخاص ثالث بایستی پذیرفته و اعمال شود.

چنانچه هر یک از شرایط بالا رعایت نگردد. شرکت انتقال گیرنده را شریک نخواهد شناخت. در صورتی که مجمع با واگذاری سهم الشركه شريكي بدون دلیل مخالفت کند. به نظر همان راهکار پیشنهادی در مورد مخالفت ایذایی با واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص قابل اعمال خواهد بود.

انتقال سهم الشرکه در با مسئولیت محدود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.