تک نیک ثبت

تشکیل مجمع عمومی مؤسسین شرکت سهامی عام

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. تشکیل مجمع عمومی مؤسسین شرکت سهامی عام

 

در این نوشته به صورت کامل به تشکیل مجمع عمومی مؤسسین در سهامی عام توضیح داده شده است و همچنین وظایف این مجمع بصورت مختصر آورده شده است.

نحوه برگزاری مجمع عمومی مؤسسین

پس از گذشتن مهلتی که برای پذیره‌نویسی معین شده است. و یا در صورتی که مدت تمدید شده باشد. بعد از انقضای مدت تمدید شده، مؤسسي حداکثر تا یک ماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی و پس از احراز اینکه تمام سرمایه شرکت صحیحا تعهد گردیده است. و اقلا سی و پنج درصد آن پرداخت شده است. تعداد سهام هر یک از  تعهد کنندگان را تعیین و اعلام و مجمع عمومی مؤسس را دعوت خواهند نمود (ماده ۱۶ ل.ا.ق.ت).

مجمع عمومی مؤسسین در شرکت سهامی عام min - تشکیل مجمع عمومی مؤسسین شرکت سهامی عام
تشکیل مجمع عمومی مؤسسین سهامی عام و وظایف آن
تشکیل مجمع عمومی مؤسسین سهامی عام

در مجمع عمومی موسسین چه تصمیماتی گرفته می شود؟

مجمع عمومی مؤسس با رعایت مقررات قانون تجارت تشکیل می‌شود. و پس از رسیدگی احراز اعلامیه پذیره‌نویسی کلیه سهام شرکت و تأدیه مبالغ لازم و شور درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می‌کند. مدیران و بازرسان شرکت باید کتبا قبول سمت نمایند. قبول سمت به خودی خود دلیل بر این است که مدیر و بازرس با علم به تکالیف و مسئولیتهای سمت خود عهده دار آن گردیده اند. از این تاریخ، شرکت، تشکیل شده محسوب می‌شود.

شرایط دعوت به مجمع عمومی شرکت های سهامی عام

هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه شرکت سهامی عام، باید در روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود. یکی از این دو روزنامه به وسیله مجمع عمومی مؤسس و روزنامه دیگر از طرف وزارت اطلاعات و جهانگردی (در حال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) تعیین می‌شود.

شرایط دعوت در مجمع عمومی موسسین

طبق ماده ۷۵ ل.ا. قانون تجارت و تبصره آن، در مجمع عمومی مؤسس شرکت سهامی عام، حضور عده‌ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد نموده با‌شند. و ضروری است. اگر در اولین دعوت، اکثریت مذکور حاصل نشد. مجامع عمومی جدید فقط تا دو نوبت توسط مؤسسین دعوت می‌شوند. مشروط بر اینکه لااقل بیست روز قبل از انعقاد آن مجمع، آگهی دعوت آن با قید دستور جلسه قبل و نتیجه آن در روزنامه کثیرالانتشاری که در اعلامیه پذیره‌نویسی معین شده است منتشر گردد.

انواع سهام در قانون تجارت
ادامه مطلب

حد نصاب قانونی مجمع عمومی شرکت سهامی

مجمع عمومی جدید شرکت سهامی عام، وقتی قانونی است که صاحبان لااقل یک سوم سرمایه شرکت در آن حاضر باشند. در هریک از دو مجمع فوق کلیه تصمیمات باید به اکثریت دو ثلث آرای حاضرین اتخاذ شود. در صورتی که در مجمع عمومی سوم اکثریت لازم حاضر نشد، مؤسسین، عدم تشکیل شرکت را اعلام می‌دارند.

مقاله راهنمای ثبت شرکت سهامی عام بصورت کامل این نوع شرکت را تشریح کرده است.

در مجمع عمومی مؤسس، کلیه مؤسسین و پذیره نویسان حق حضور دارند و هر سهم دارای یک رأی خواهد بود.

شرایط آورده غیر نقدی در برگزاری مجمع عمومی موسسین

به موجب ماده ۷۶ ل.ا. قانون تجارت، هرگاه یک یا چند نفر از مؤسسین شرکت سهامی عام، آورده غيرنقد داشته باشند. مؤسسین باید قبل از اقدام به دعوت مجمع عمومی مؤسس، نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در مورد ارزیابی آورده های غیرنقد جلب و آن را جزء گزارش اقدامات خود در اختیار مجمع عمومی مؤسس بگذارند.

در صورتی که مؤسسین برای خود مزایایی مطالبه کرده باشند. باید توجیه آن به ضمیمه گزارش مزبور به مجمع مؤسس تقدیم شود.

گزارش مربوط به ارزیابی آورده های غیرنقد سهامداران سهامی عام و علل و موجبات مزایای مطالبه شده باید در مجمع عمومی مؤسس مطرح گردد.

دارندگان آورده غيرنقد و کسانی که مزایای خاصی برای خود، مطالبه کرده اند. در موقعی که تقویم آورده غیرنقدی که تعهد کرده اند. یا مزایای آنها موضوع رأی است، حق رأی ندارند. و آن قسمت از سرمایه غيرنقد که موضوع مذاکره و رأی است از حيث حدنصاب جزء سرمایه شرکت منظور نخواهد شد.

مجمع عمومی شرکت سهامی عام نمی­تواند آورده های غیرنقد را بیش از آنچه که از طرف کارشناس رسمی‌دادگستری ارزیابی شده است قبول کند (مواد ۷۷ و ۷۸ ل… قانون تجارت).

وظایف مجمع عمومی مؤسس

طبق ماده ۷۴ ل.ا. قانون تجارت، وظایف مجمع عمومی مؤسسین در شرکت های سهامی عام به شرح زیر است:

  1. رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره‌نویسی کلیه سهام شرکت و تأدیه مبالغ لازم.
  2. تصویب طرح اساسنامه شرکت سهامی عام و در صورت لزوم اصلاح آن.

٣. انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.

ثبت شرکت تجاری در کیش
ادامه مطلب

تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

  • گزارش مؤسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس شرکت سهامی عام در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است. برای مراجعه پذیره نویسان سهام آماده باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.