آموزش ثبت اختراع

چه اختراعی ثبت می شود؟

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید یعنی آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته است. و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد.  و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود. که در یکی از رشته های مختلف صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. منظور از صنعت، معنای گسترده آن است. و شامل مواردی نظیر صنایع دستی- کشاورزی – ماهیگیری و خدمات نیز می باشد.

مورد های مختلفی که از حیطه ثبت اختراع خارج هستند. عبارتند از: کشفیات و نظریه ها، روش های تجاری یا درمانی و پزشکی، آنچه که قبلا پیش بینی شده باشد. و همچنین آنچه که خلاف موازین شرعی و عمومی و اخلاقی کشور باشد.

888888 850x500 - آموزش ثبت اختراع
آموزش ثبت اختراع و شرایط آن

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع کدامند ؟

* کپی مدارک شناسایی صاحب اثر و مخترع

*  پر کردن فرم های مربوطه اختراع

* ارائه ی نقشه اختراع، در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد.”

* آدرس و کدپستی، مالک و مخترع

**توجه شود در صورتیکه اختراع شرکتی باشد روزنامه تأسیس و تغییرات مورد نیاز است.

* تأییدیه استعلامی به درخواست اداره ثبت اختراع

 

چگونگی ثبت اختراع در کشور ایران

برای درست انجام شدن پروسه ی ثبت اختراع حتما  شما به یک وکیل مجرب و کارشناس حرفه ای نیاز دارید چرا که ممکن است پروسه ی ثبت به درستی انجام نشود و تاییده ها اخذ نشوند.

در رابطه با مشخصات فنی اختراع باید بگویم در ابتدا لازم است متقاضی ثبت اختراع، برای اختراع خود نامی تعیین نموده و کاملا واضح مشخصات فنی و تخصصی آن را شرح نماید.

شما حتما باید در توصیف مشخصات اختراع به نکاتی مثل حوزه و نوع کارکرد اختراع (پزشکی- کشاورزی – صنعتی و غیره … )، اهداف شما از ساخت اختراع، اثبات بر نوآورانه بودن اختراعتان با توجه به موارد احتمالی مشابه قبلی، گزارش چگونگی کارکرد و نوع اختراع به طوری که کارشناس مربوط بتواند در صورت نیاز گزارش و شرح حال را پیاده سازی نماید و در انتها حتما باید به فواید اختراع اشاره گردد.

در مرحله بعد باید ادعانامه توسط متقاضی تکمیل گردد. این سند حد و حدود پشتیبانی از یک اختراع را به طور کامل مشخص می‌کند. همچنین اظهارنامه ثبت اختراع باید در سه نسخه فرمی خاص و به زبان سلیس و رسمی فارسی کامل شود و با قید تاریخ تنظیم به امضای مخترع محترم برسد و همچنین حاوی اطلاعات زیر باشد.

-اطلاعات کامل متقاضی مانند نام- شماره درج شده روی کارت ملی- آدرس محل سکونت- کد پستی محل سکونت- تابعیت و شغل.

* ارائه و تکمیل یک عنوان که برای اختراع در نظر گرفته شده است.

*ارائه  تمامی اطلاعاتی که شرح و توصیف کامل از اختراع باشد مثل: توصیف- ادعانامه- توضیحی خلاصه از اختراع و شکل‎ها- نقشه‎ها و هر نوع اطلاعات ضروری دیگر.

پلمپ دفاتر شرکت
ادامه مطلب

 

معرفی حوزه کاربرد اختراع

*درخواست کتبی شخص مخترع اگر نمی‌خواهد اختراع به نام وی ثبت گردد.

*ارائه رسید پرداخت هزینه‎های مربوط به ثبت اختراع (سامانه ای).

بعد از تکمیل امور ثبتی اختراع باید جهت اطلاع عموم نسبت به درج آگهی در روزنامه رسمی کشور اقدام نماید و گواهی نهایی ثبت اختراع از اداره ی مربوطه دریافت گردد.

در نهایت نیز حتما لازم است برای اتمام کار و ثبت قطعی اختراع” متقاضی با مدارک ثبت اختراع بنیاد ملی نخبگان ارجاع داده شود. نکته ی مهم این است که بنا بر قوانین ثبت اختراع در کشور ایران حقوق انحصاری اختراع به مدت بیست سال اعطاء می گردد.

مزایای ثبت اختراع 

* ثبت اختراع باعث حمایت از مخترع و اختراع آن می‌شود و به صاحب امتیاز اختراع بعد از ثبت نهایی اختراع خود” اجازه بهره برداری واستفاده از نتایج تلاش داده می شود.

*امکان دسترسی به بازارهای جدید کشور

*به عنوان مالک یک اختراع، شما می توانید حق استفاده از اختراع خود را  به سایرین تفویض کنید و در مقابل هزینه و یا حق امتیاز دریافت کنید.

*شخص مخترع حق کامل ساخت – صادرات و واردات –  عرضه ی رسمی فروش- فروش و استفاده از فرآورده را کسب می‌کند. که با این اوصاف- حق تمامی این کار ها بدون اجازه قبلی مالک آن غیر ممکن می‌شود. و شرایط مناسبی برای مخترع برای حضوری مطمئن در بازار ایجاد می شود.

*باید بدانید که ثبت اختراع باعث افزایش ارزش تجاری اختراع شما و در نتیجه افزایش و درآمد سود بیشتر خواهد گردید.

* نکته  مهم این است که حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال به غیر است و در صورت فوت صاحب اختراع” حق به ورثه او منتقل خواهد شد.

بهترین مزایای ثبت اختراع

*بهترین مزیت این است که در صورت تقلید و سوء استفاده دیگران از اختراع شما امکان اقدام قانونی برای مالک اثر وجود دارد. مالک یا مالکین اختراع  می‌توانند بر علیه هر فردی که بدون اجازه به حقوقشان تعدی نماید در دادگاه اقامه دعوی کنند.

*نام و مشخصات مخترع در گواهینامه اختراع قید می‌گردد.  مگر این که خود شخص کتباَ از اداره مالکیت صنعتی درخواست کند که نامش ثبت و ذکر نشود.

*مزیت بعدی حمایت از طرح های صنعتی موجود در کشور و ثبت آن است که افراد را به ابتکار و نوآوری تشویق می‌کند و به آن ها انگیزه می‌دهد.

*امکان استفاده تمام و کمال از مزایا و تسهیلات ارائه شده مخصوص شرکت های فناور و دانش بنیان.

*امکان بهره برداری از مزایای بنیاد ملی نخبگان.

*تسهیل در پذیرش برای ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور.

*امکان دریافت تسهیلات و مزایای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور.

*امتیاز مثبت برای استخدام

*تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی.

 

 

مزایای ثبت اختراع

پس از جستجو در بانک اختراعات و اطمینان از عدم ثبت اختراع مورد نظر توسط افراد دیگر می‌توانید نسبت به پر کردن اظهارنامه ثبت اختراع اقدام نمایید و پس از مدت کوتاهی سند ثبت اختراع خود را دریافت کنید. با به ثبت رساندن اختراع طبق قانون ۲ حق به شما تعلق خواهد گرفت. حق معنوی که همیشگی می‌باشد و حق مادی که پس از مدتی به پایان خواهد رسید حقوق مادی اختراع بسته به نوع اختراع می‌توانند به مدت ۵ – ۱۰- ۱۵ و ۲۰ سال اعتبار داشته باشند.

قوانین ثبت برند و علامت تجاری شرکت
ادامه مطلب

از دیگر مزایای اختراع ثبت شده 

 1. ثبت اختراع به مخترع اجازه بهره‌برداری از تلاش‌هایش برای اختراع را می‌دهد.
 2. ثبت اختراع موجب می‌شود که مخترع بتواند اختراع را ذخیره به قصد عرضه برای فروش نماید.
 3. مخترع می‌تواند به عنوان صاحب اختراع، حق استفاده از آن ار به دیگران دهد و در قبال این حق از آنان مبالغی را دریافت نماید.
 4. ثبت اختراع موجب افزایش ارزش تجاری اختراع و افزایش سود آن می‌شود.
 5. با ثبت اختراع از به ثبت رسیدن هر گونه اختراع مشابه با اختراع خود جلوگیری می‌کنید. و در صورت تقلید دیگران از اختراع‌تان می‌توانید از آن‌ها شکایت کنید.
 6. دسترسی به بازارهای فروش بیشتر
 7. انتقال حقوق ثبت اختراع به وارث مخترع پس از فوت ایشان
 8. امکان صادرات اختراع توسط خود مخترع
 9. نام مخترع پس از به ثبت رساندن اختراع، روی آن درج می‌شود مگر اینکه مخترع کتبا درخواست کند که نامش روی اختراع ذکر نشود.
 10. با به ثبت رساندن اختراع می‌توان از مزایا و تسهیلات ارائه شده برای شرکت های فناور و دانش بنیان استفاده نمود.
 11. امکان بهره‌برداری از مزایای بنیاد علمی نخبگان فراهم می‌گردد.
 12. ثبت اختراع موجب تسهیل در اقامت و تحصیل در کشورهای خارجی می‌شود.
 13. با ثبت اختراع می‌توان از مزایا و تسهیلات صندوق حمایت از پژوهشگران کشور استفاده نمود.
 14. ثبت اختراع موجب اعطای تسهیلات خدمت سربازی می‌شود.
 15. ثبت اختراع همچنین امتیاز مثبتی برای استخدام فرد مخترع به حساب می‌آید.

 

مدارک لازم جهت اختراع کدامند ؟

پس از استعلام ثبت اختراع و اطمینان از عدم به ثبت رسیدن آن توسط افراد دیگر می‌توانید با در دست داشتن مدارک زیر پس از پر کردن فرم اظهارنامه جهت ثبت اختراع، اقدام به ثبت آن کنید. مدارک لازم جهت ثبت اختراع به شرح زیر می‌باشند.

 • سه نسخه اظهارنامه ثبت اختراع

*سه نسخه توصیف مشروح اختراع

*سه نسخه ادعانامه اختراع

*مدارک مثبت هویت مخترع و مدارک مربوط به حق تقدم اختراع

*رسید پرداخت هزینه‌های قانونی

 

ثبت سفارش در سایت تک نیک

شرکت تعاونی تک نیک با هدف تسهیل در امور اداری شرکتها و موسسات، حسابداری و مالیاتی و مشاوره کسب و کار فعالیت خود را از سال 94 آغاز نموده است. ثبت تک نیک همواره کوشیده است خدمات خود را به بهترین شکل ممکن در سریعترین زمان به انجام برساند و مشاوری امین برای مدیران و کارآفرینان عزیز کشورمان باشد.

آدرس :

ایلام، شهرستان دهلران، منطقه 3 ، خیابان خبرنگار ، پلاک 7

تلفن: 09184220933  — 09189414281

مطالب مرتبط

فهرست