مدارک اصلی مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

 

در این نوشته به مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص می پردازیم. و همچنین گذری به شرایط و قوانین مدیران و بازرسان و دیگر موضوعات لازم هم پرداخته ایم.

 

مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص min - مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص
مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

محبوبیت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از 7 نوع شرکتی است. که در قانون تجارت ایران تعریف شده است.

این نوع شرکت طرفدار زیادی دارد. و در اکثر موضوع فعالیت های موجود بکار برده می شود. این نوع شرکت به دلیل اینکه اکثر مردم با قوانین آن آشنایی دارند. و همچنین در ادارات و سازمان های دولتی مورد پذیرش  می باشد. برای این موارد اکثر کسانی که تصمیم بر تاسیس شرکت را دارند این نوع شرکت را انتخاب می کنند.

شرکت سهامی خاص با حداقل 5 نفر عضو تاسیس می گردد. از این 5 نفر سه نفر به عنوان مدیران و سهامداران شرکت انتخاب می گردند. و دو نفر دیگر به عنوان بازرسان شرکت می باشند.

شرایط هیات مدیره سهامی خاص

هیات مدیره شرکت سهامی خاص شرایطی را تدارد که در این پاراگراف به آن پرداخته ایم. حداقل تعداد اعضای هیات مدیره 3 نفر عضو حقیقی و یا حقوقی می باشد. مدیران شرکت سهامی خاص متشکل از یک نفر رئیس هیات مدیره و نائب رئیس هیات مدیره و نفر سوم به عنوان عضو اصلی هیات مدیره توسط مجمع عمومی عادی برای مدت حداکثر 2 سال انتخاب می شوند.

در شرکت هایی که سه نفر سهامدار دارند. سمت مدیرعامل یکی از این سه نفر هیات مدیره می تواند باشد.

شرایط بازرسان شرکت سهامی خاص

بازرسان شرکت سهامی خاص نسبت به دیگر شرکت ها شرایط خاصی دارند. در شرکت سهامی خاص بازرسان غیر سهامدار می باشند. و بهتر است بگوییم که بازرسان به شکل صوری در این شرکت عضو می باشند. ولی در کل در شرکت سهامی خاص لازم است که بازرسان باشند.

بازرسان توسط مجمع عمومی عادی و یا عادی بطور فوق العاده برای مدت یکسال مالی انتخاب می شوند.

از دیگر شرایط بازرسان شرکت سهامی خاص اینستکه نباید نسبت فامیلی  (فامیلی درجه یک) با اعضای هیات مدیره شرکت داشته باشند.

شرکت سهامی خاص در هنگام تاسیس نیاز به مدارکی را دارد. که باید موقع ارسال صورتجلسات، اظهارنامه و اساسنامه همراه آنها ارسال کنید.

تعریف موسسات غیر تجاری و انواع آن
ادامه مطلب

تهیه مدارک ثبت شرکت سهامی خاص به شرح ذیل می باشد: 

  • تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص 
  • تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص 
  • ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
  •  ارائه دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره
  • کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و بازرسان در دفاتر اسناد رسمی و یا وکیل رسمی شرکت
  • کپی کارت ملی برابر با اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسان در دفاتر اسناد رسمی و یا وکیل رسمی شرکت
  •  در صورتی که اعضای هیئت مدیره سهامداران داران اشخاص حقوقی باشند. ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده در سربرگ شرکت و کپی شناسنامه و کارت ملی برابر شده نماینده شخص حقوقی
  •  در صورت داشتن سهامداران خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع و همچنین ارائه اصل و ترجمه به حالت نامه و اختیار نامه وکیل سهامداران خارجی اعم از حقیقی و حقوقی
  • گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل مبلغ 1000000 ریا به حساب شرکت در شرف تاسیس

جهت کسب اطلاعات از مدارک مورد نیاز ثبت سایر شرکت های تجاری به مقاله مدارک لازم برای ثبت شرکت های تجاری مراجعه فرمایید.

نکاتی که لازم است هنگام تهیه مدارک رعایت شود:

– فتوکپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده کلیه سهامداران و در صورتی ‌که مدیر عامل خارج از اعضای هیئت ‌مدیره باشد که در دفاتر اسناد رسمی قابل تهیه است.

– فتوکپی شناسنامه

– معرفی نامه نمایندگان، در صورتی که سهامداران و اعضای هیأت‌ مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تأسیس یا آخرین تغییرات آن.

– تأییدیه هیئت ‌مدیره اشخاص حقوقی سهامدار، مبنی بر غیر دولتی بودن آن.

– گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تأسیس در آنجا افتتاح شده‌ است.

تذکر: در صورتی که مقداری از سرمایه شرکت آورده غیر نقدی باشد. (اموال مقبول و غیر مقبول) ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری الزامی است و در صورتی ‌که اموال غیر منقول جزء سرمایه شرکت قرار داده شود ارائه مستندات مربوطه ضروری است.

– اخذ مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها.

وظایف شرکت تامین نیروی انسانی چیست؟
ادامه مطلب

توجه: کلیه شرکت­های سهامی خاص موظفند یک جلد دفتر سهام جهت ثبت سهام شرکت تهیه نمایند و تغییرات سهام نیز طبق مقررات در آن ثبت گردد (نقل از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

سوء پیشینه مدیران شرکت

 ارائه سوء پیشینه کلیه اعضای هیئت مدیره مدیرعامل متقاضی ثبت شرکت، که این مورد در مواقعی لازمه که سامانه اعلام کند. البته در این مورد باید برای تمامی اعضا گواهی عدم سوء پیشینه کیفری در سامانه هست را تیک زده شود. .که جدیدا در سامانه ثبت شرکت ها طوری طراحی شده که فقط کسانی که مورد نیاز هست. و با اعلام سامانه سوء پیشینه باید بگیرند. 

فرم اقرارنامه مدیریتی شرکت سهامی خاص

نحوه ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نبوده و هیچ گونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت برای آنها جهت عضویت عضویت در هیئت مدیره و مدیر عامل وجود ندارد. در در زیر همین بند نمونه اقرارنامه آورده شده است. نمونه متن اقرارنامه کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل اختیار نمودند مشمول ممنوعیت مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی باشند

پیشنهاد می کنم جهت درک بیشتر شرکت سهامی خاص، به مقاله جامع راهنمای ثبت شرکت سهامی خاص مراجعه فرمایید. در این مقاله به تمامی زوایای این شرکت پرداخته ایم.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص