شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص

شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن تماماً توسط مؤسسین تأمین می شود. در شرکت سهامی خاص مجمع عمومی موسس تشکیل نمی شود و تعداد شرکاء کمتر از تعداد شرکت های سهامی عام است، اخطار پذیره نویسی وجود ندارد و ابتدا باید 35 درصد سرمایه به حساب مخصوص واریز شود.
سایر مشخصات شرکت های سهامی خاص عبارتند از:
1- حداقل سرمایه برای شرکت های سهامی خاص یک میلیون ریال می باشد.
2- تعداد مدیران کمتر از 3 نفر نباشد.
3- تعداد سهامداران از سه نفر کمتر نباشد.
4- در شرکت سهامی خاص ارزش اسمی سهام نامحدود است.
5- عرضه سهام شرکت سهامی خاص در بورس جایز نیست.
6- انتشار اوراق قرضه در شرکت سهامی خاص جایز نیست.
7- نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی منوط به موافقت سایر شرکا می باشد.
8- در شرکت سهامی مسئولیت شرکاء معادل مبلغ اسمی سهام هر یک از شرکا است.

شرکت های سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص عموماً محدودیتی برای فعالیت خود ندارند.  قانونگذار شرکت سهامی را حتی اگر غیرتجاری باشد، شرکتی تجاری می داند.
سایر مشخصات شرکت های سهامی خاص عبارتند از:
1- حداقل سرمایه برای شرکت های سهامی خاص یک میلیون ریال می باشد.
2- تعداد مدیران کمتر از 3 نفر نباشد.
3- تعداد سهامداران از سه نفر کمتر نباشد.
4- در شرکت سهامی خاص ارزش اسمی سهام نامحدود است.
5- عرضه سهام شرکت سهامی خاص در بورس جایز نیست.
6- انتشار اوراق قرضه در شرکت سهامی خاص جایز نیست.
7- نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی منوط به موافقت سایر شرکا می باشد.
8- در شرکت سهامی مسئولیت شرکاء معادل مبلغ اسمی سهام هر یک از شرکا است.

مزایای شرکت سهامی خاص:

انباشت سرمایه کوچک

شما می توانید با جمع آوری سرمایه های کوچک و در یک محیط دوستانه تجارت کنید.

سهولت جابجایی موجودی

از آنجایی که سرمایه سهامداران در شرکت های سهامی به قطعات کوچکتری به نام سهام تقسیم می شود و گاهی اوقات این سهام بی نام هستند، انتقال آنها به ویژه آسان است.

تعیین هیئت مدیره در شرکت های سهامی

طبق ماده 170 قانون تجارت، شرکت سهامی توسط هیئت مدیره و از طریق سهامداران انتخاب می شود.

تعیین مسئولیت سهامداران در شرکتهای سهامی

از ویژگی های مهم شرکت های سهامی، مسئولیت محدود سهامداران در قبال سهام آنهاست.

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل می شود و هر یک از شرکا فقط در حدود سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است بدون اینکه سرمایه به سهام یا قسمتی از سهام تقسیم شود. (ماده 94 م)
در این تعریف:
اولاً سرمایه به سهام شرکت تقسیم می شود نه سهام و در شرکت با مسئولیت محدود اوراقی به نام سهام شرکت صادر نمی شود.
ثانیاً: مسئولیت شرکا در قبال قروض و تعهدات شرکت محدود به سهم الشرکه سرمایه گذاری هر یک از شرکا می باشد.
ثالثاً: سهام شرکت را نمی توان آزادانه داد و ستد کرد.
چهارم – شرکت با مسئولیت محدود حداقل بین دو نفر و حداکثر هر تعداد نفر تشکیل می شود.

معایب شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود (Ltd.) یکی از فرم‌های محبوب اتاق بازرگانی است که به سازندگان و سهامداران خود امکان محدودیت در مسئولیت مالی در صورت بروز خسارت ارائه می‌دهد. اما مثل هر شرکتی که وجود دارد، شرکت با مسئولیت محدود نیز برخی معایب دارد:

ماهیت و فایده کاهش سرمایه شرکت
ادامه مطلب

1. تعداد افراد بالا: شرکت با مسئولیت محدود نیازمند تعدادی افراد برای ایجاد و اداره کردن است. این باعث می‌شود که فرایند تصمیم‌گیری بیشتر طول بکشد و سخت‌تر باشد.

2. کنترل کمتر: در مقابل شرکت فردی یا شرکت سهامی خصوصی، سهامداران شرکت با مسئولیت محدود کمتر کنترل در بر دارند. این به این معنی است که سهامداران ممکن است در تصمیمات اصلی شرکت شرکت نداشته باشند.

3. محدودیت‌های سرمایه‌گذاری: در شرکت با مسئولیت محدود، سهامداران می‌توانند تنها به اندازه‌ی سهام خود در سرمایه‌گذاری کنند و نمی‌توانند بیشتر از این مبلغ را به شرکت ارائه دهند.

4. پردازش بیشتر: ایجاد و اداره کردن شرکت با مسئولیت محدود از شرکت فردی و شرکت سهامی خصوصی بیشتر پردازش دارد. این شامل انجام گزارش‌گیری و نگهداری از مدارک مالی و حقوقی است.

5. نابودی شخصیت قانونی: در صورتی که شرکت با مسئولیت محدود به دلیل هایی مثل بروز خسارت یا تعطیلی تحت تاثیر قرار گیرد، شخصیت قانونی آن نیز از بین می‌رود و این باعث می‌شود که سهامداران نیازمند ایجاد یک شرکت جدید برای ادامه فعالیت باشند.

6. کاربرد محدود: شرکت با مسئولیت محدود به دلیل تعداد افراد زیادی که برای ایجاد و اداره کردن آن لازم است، برای کسب و کارهای کوچک و متوسط کاربرد کمی دارد.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که گفتیم ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از شرکت هایی است که دارای مزایا و معایبی است در ادامه این مبحث به برخی از مزایای این نوع شرکت می پردازیم و پس از آن به معایب یک شرکت می پردازیم. شرکت با مسئولیت محدود.

یکی از مهمترین ویژگی های این نوع شرکت این است که می توان آن را حتی با دو شریک تشکیل داد.
دومین مزیت مهم شرکت با سررسید محدود این است که میزان حداقل سرمایه در این نوع شرکت ها قابل پیش بینی است. این برخلاف شرکت هایی مانند سهام خصوصی و دولتی است.
بر اساس ماده 104 قانون تجارت کشور، مدیران شرکت ها می توانند از داخل یا خارج از شرکت انتخاب شوند و این مدت مدیریت می تواند نامحدود باشد. اما چنین مشکلی برای سایر شرکت ها مانند سهام عمومی و خصوصی انتظار نمی رفت. به عنوان مثال مدت انتصاب مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال است.

معایب شرکت با مسئولیت محدود را مطالعه کنید

از جمله معایب شرکت با مسئولیت محدود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- آبونمان هایی که در شرکت با مسئولیت محدود صورت می گیرد رسمی نبوده و ماهیت رسمی دارد. در یک LLC چیزی به نام سهام بی نام یا بی نام وجود ندارد که به راحتی به افراد دیگر منتقل شود.

2- سهام شرکت با مسئولیت محدود قابل انتقال شفاهی یا سند عادی نیست. سهام این نوع شرکت فقط توسط دفاتر اسناد رسمی قابل واگذاری است. نقل و انتقال سهام به طرق دیگر قانونی و معتبر نخواهد بود.

3- سهام شرکت‌های با مسئولیت محدود منتقل نمی‌شود مگر با تأیید شرکایی که حداقل سه چهارم سرمایه شرکت را دارند.

4-  همانطور که گفتیم مسئولیت شرکا در شرکت با مسئولیت محدود میزان سرمایه آنها در شرکت است. این مشکل بسیاری از افراد سودجو را با هدف فرار از مسئولیت و عمل نکردن به تعهدات خود در قبال دیگران بر آن داشته تا اقدام به تاسیس این نوع شرکت کنند.

شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص

مزایای شرکت سهامی خاص نسبت به شرکت با مسئولیت محدود

وام گرفتن برای این نوع شرکت ها دشوار است:
یکی دیگر از مزایا و معایب شرکت با مسئولیت محدود این است که بانک ها به این شرکت ها اعتماد ندارند و به راحتی به آنها وام نمی دهند که نشان دهنده این است که آنها باید مورد پذیرش موسسات مالی قرار بگیرند و تا زمانی که نتوانند سرمایه ای برای آنها فراهم کنند نمی توانند از خدمات مالی آنها بهره مند شوند. تا در مواقع اضطراری مشکلات خود را حل کنند.

لزوم سهامدار بودن هیات مدیره شرکت
ادامه مطلب

این شرکت ها نمی توانند در مناقصات دولتی شرکت کنند:
یکی دیگر از مزایا و معایب شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت های سهامی عام به هیچ وجه طبق قوانین خود مجاز به شرکت در مناقصات آن نیستند. این نشان می‌دهد که این گونه شرکت‌ها از نظر اعتبار با بحران جدی مواجه هستند و نمی‌توانند خدماتی را که سایر شرکت‌ها در جایی دریافت می‌کنند، دریافت کنند.

مزایا: انعطاف پذیری در اداره و مدیریت کسب و کار: یک شرکت سهامی خاص به سهامداران امکان مدیریت کسب و کار و تصمیم گیری در مورد مسائل مختلف را می دهد. مسئولیت محدود: سهامداران فقط نسبت به میزان سرمایه گذاری خود مسئولیت دارند و از مسائل مالی و حقوقی معاف هستند.

آیا شرکت با مسئولیت محدود می تواند در مناقصه شرکت کند؟

اگر شرکتی که تاسیس می کنیم شرکت با مسئولیت محدود باشد امکان شرکت در مناقصات دولتی وجود ندارد. ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود: از دو عضو اصلی تشکیل شده است. نیازی به معرفی هر ساله اعضای آن نیست و نیازی به تنظیم، تصویب و ثبت صورتجلسه نیست

بهتر است در مقاله شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص موارد ذیل را هم مطالعه فرمایید.

<h2>
شباهت های شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

1- حداقل سرمایه برای هر دو شرکت یک میلیون ریال می باشد.

2- افزایش سرمایه اختیاری در شرکتهای سهامی خاص و شرکتهای با مسئولیت محدود.

3- حق رای در شرکت سهامی معادل تعداد سهام شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه است.

یکی از رایج ترین اشکال اتاق بازرگانی، شرکت با مسئولیت محدود (با مسئولیت محدود) است که به پدیدآورندگان و سهامداران آن اجازه می دهد در صورت بروز خسارت، مسئولیت مالی خود را محدود کنند. اما مانند هر شرکت دیگری، یک LLC نیز دارای معایبی است:

1. تعداد زیاد افراد: یک شرکت با مسئولیت محدود برای ایجاد و مدیریت به تعدادی نفر نیاز دارد. این امر فرآیند تصمیم گیری را طولانی تر و دشوارتر می کند.

2. کنترل کمتر: برخلاف یک شرکت سهامی خاص یا شرکت سهامی خاص، سهامداران یک LLC کنترل کمتری دارند. این بدان معنی است که سهامداران ممکن است در تصمیم گیری های اصلی شرکت شرکت نکنند.

3. محدودیت سرمایه گذاری: در شرکت با مسئولیت محدود، سهامداران فقط می توانند به اندازه سهام خود سرمایه گذاری کنند و نمی توانند بیش از این مبلغ را به شرکت پیشنهاد دهند.

4. پردازش بیشتر: راه اندازی و مدیریت یک LLC بیشتر از یک شرکت سهامی خاص و یک شرکت سهامی خاص پردازش می شود. این شامل تهیه گزارش و نگهداری اسناد مالی و حقوقی است.

5. از بین رفتن شخصیت حقوقی: اگر شرکت با مسئولیت محدود به دلایلی مانند خسارت یا تعطیلی متاثر شود، شخصیت حقوقی آن نیز از بین می رود و باعث می شود که سهامداران برای ادامه فعالیت نیاز به ایجاد شرکت جدید داشته باشند.

6. کاربرد محدود: LLC به دلیل تعداد زیادی از افراد مورد نیاز برای ایجاد و راه اندازی آن، فقط برای مشاغل کوچک و متوسط ​​قابل اجرا است.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص