تصمیمات مجمع عمومی عادی و فوق العاده

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. تصمیمات مجمع عمومی عادی و فوق العاده

تصمیمات مجمع عمومی عادی و فوق العاده

اعتبار تصمیمات مجمع عمومی

طبق تبصره ماده ۸۹ل.. قانون تجارت، بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصميم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود.

 

طبق ماده ۹۰ ل.ا. قانون تجارت، تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام فقط پس از تصویب مجمع عمومی جایز خواهد بود و در صورت وجود منافع تقسیم ده درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.

در هر موقع که مجمع عمومی صاحبان سهام بخواهد در حقوق نوع مخصوصی از سهام شرکت تغییر بدهد تصمیم مجمع عمومی قطعی نخواهد بود مگر بعد از آنکه دارندگان این گونه سهام در جلسه خاصی، آن تصمیم را تصویب کنند و برای آنکه تصمیم جلسه خاص مذکور معتبر باشد باید دارندگان لااقل نصف این گونه اسهام در جلسه حاضر باشند و اگر در این دعوت این حدنصاب حاصل نشود در دعوت دوم حضور دارندگان اقلا یک سوم این گونه سهام کافی خواهد بود. تصمیمات همواره به اکثریت دو سوم آرا معتبر خواهد بود.

هيچ مجمع عمومی نمی تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد و با هیچ اکثریتی نمی تواند بر تعهدات صاحبان سهام بیفزاید (مواد ۹۳ و ۹۴ ل.ا. قانون تجارت).

تصمیمات مجمع عمومی عادی و فوق العاده

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

مجمع عمومی فوق‌العاده معمولاً به منظور تغییر ترکیب سهامداران و انتخاب هیئت مدیره برگزار می‌شود. بنابراین مجمع عمومی فوق‌العاده در واقع همان مجمع عمومی عادی است که در زمان غیر از زمان مشخص شده سالانه در اساسنامه تشکیل می‌شود. در مجمع عمومی فوق العاده برای انتخاب هیئت مدیره، هر فرد به اندازه هر مدیر یک حق رأی دارد.

مجمع عمومی فوق العاده چند روز طول می کشد؟

مجمع عمومی فوق العاده چند روز طول می‌کشد؟دو روز کاری قبل از شروع مجمع عمومی عادی و فوق العاده نماد سهم متوقف می‌شود. منافع از تصمیمات در مجمع تنها به سهامدارانی اختصاص می‌یابد که در زمان مجمع سهامدار باشند. زمان بازگشایی سهم بعد از مجمع فوق العاده و عادی پنج روز کاری بعد از برگزاری خواهد بود.

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی عادی

برای تشکیل مجمع عمومی عادی قانون گذار معیار اکثریت مطلق یعنی دارندگان بیش از ۵۰ درصد سهام دارای حق رای به رسمیت شناخته است. مطابق ماده ۸۷ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۹۷ در مجمع عمومی عادی حضور دارندگان اقلاً بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند ضروری است.

تصمیمات مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی همانطور که از نامش پیداست برای زمان های عادی برگزار می شود و زمانی که قرار است به مسائل روتین هر ماهه و هر ساله رسیدگی شود.

نحوه افزایش سرمایه در شرکت های سهامی عام
ادامه مطلب

به همین منظور مجمع عمومی عادی هر ساله برگزار می شود برای بررسی تراز نامه ها و سود و زیان مالی، بر همین اساس تمام سهام داران باید در این مجمع شرکت نمایند.
مواردی که در مجمع عمومی هرساله مورد بحث و تصمیم گیری می گیرد:
به حساب مالی و سود و زیان سالانه را مورد بررسی قرار می دهند.
سهام داران در رابطه با مطالبات و دارایی هایی شرکت مطلع شوند.
در این مجمع باید گزارش بازرسان مورد بررسی قرار بگیرند و قرائت شود زیرا بدون تصمیمی که در رابطه با سود و زیان ها گرفته شده مجمع عمومی معتبر نخواهد بود.
تمام سود حاصله از درآمد را بین سهامداران تقسیم می کنند.

تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده

زمانی که نیاز به اخذ تصمیم گیری های آنی وجود داشته باشد. تصمیم های که کاملا خارج از برنامه است. مجمعی به نام مجمع عمومی تشکیل میدهند. این مجمع برای کارهای از قبیل :انحلال، کاهش یا افزایش سرمایه، تغییر در بند های مختلف اساسنامه، در این مجمع صورت می گیرد.

در این مجمع افرادی که بیشتر از نصف سهم را دارند. باید در آن حضور پیدا کنند. و حق رای دارند.

لازم به ذکر است که اگر تعداد سهام دارن به گونه ای باشد که کمتر از نصف سهام را تشکیل دهند در نتیجه تشکیل جلسه ملقا و به مرحله دوم می رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست