شرایط و نحوه ادغام شرکت­ های تجاری

  1. خانه
  2. ثبت شرکت
  3. شرایط و نحوه ادغام شرکت­ های تجاری

شرایط و نحوه ادغام شرکت­ های تجاری

ادغام شرکت­های تجاری در اصطلاح حقوق تجارت یعنی چه؟

ادغام شرکت­های تجاری در اصطلاح حقوق تجارت به معنی پیوستن دو یا چند شرکت و تشکیل یک شرکت جدید می­ باشد. این پیوستن می­تواند از طریق یکی شدن چند شرکت یا پیوستن یک یا چند شرکت به یک شرکت بزرگتر باشد.

شرایط و انواع ادغام شرکت ها

در ادغام شرکت­های تجاری ممکن است دارایی­ ها و بدهی­ های یک شرکت به شرکت دیگر منتقل می­ شود. و شرکت­های ادغام شونده منحل گردند، اما شرکت تجاری موجود نام و هویت خود را حفظ کند. و دارایی و بدهی­های آن به دارایی و بدهی شرکت­های ادغام شونده اضافه می شود. (ادغام ساده).

شیوۀ و نحوه دیگر ادغام به این نحو است که دو با چند شرکت تجاری یک شرکت تجاری جدید ایجاد کنند. و در آن شرکت جدید ترکیب شوند. و شخصیت حقوقی شرکت­های تجاری موجود از بین رفته و منحل گردد (ادغام ترکیبی).

در قانون تجارت سال ۱۳۱۱ و لایحۀ اصلاحی قانون تجارت راجع به ادغام شرکت­های تجاری مطلب خاصی نیامده است. برای نخسین بار بحث ادغام در قانون شرکت­های تعاونی مصوب 1350 مطرح و مواد 95 تا ۱۰۷ این قانون به ادغام شرکت و اتحادیه های تعاونی اختصاص یافته است. در قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۰ هم این موضوع آمده است.

شرایط و نحوه ادغام شرکت­ های تجاری

ادغام شرکت چیست؟

در بند 16 ماده یک قانون اجرای سیاست­های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب 25/3/1387 ادغام بدین شکل تعریف شده است:

اقدامی که براساس آن چند شرکت، ضمن محو شخصیت حقوقی خود، شخصیت حقوقی واحد و جدیدی تشکیل دهند. یا در شخصیت حقوقی دیگری جذب شوند. در بند د ماده ۱۸ قانون مذکور یکی از طرق واگذاری شرکت­های تجاری ادغام در نظر گرفته شده است. دولت می­تواند چند شرکت قابل واگذاری دولتی را در هم ادغام کند. و سپس به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه دهد نسبت به واگذاری آن اقدام نماید.

در ماده 105 قانون برنامه­ ی پنجم توسعه ادغام شرکت­ های تجاری را، مادامی که موجب تمرکز و بروز قدرت انحصاری نشود. و به شکل یک جانبه با ادغام دو یا چند جانبه در چارچوب اساسنامه آن شرکت در سایر شرکت­ های تجاری موضوع ادغام مجاز دانسته است.

شرایط و رویه ثبت ادغام شرکت های تجاری

بر اساس رویۀ فعلی مرجع ثبت شرکت­ ها برای ثبت ادغام شرکت­ های تجاری رعایت تشریفات و مقررات زیر را لازم می­داند:

ادامه مطلب
تشکیل مجمع عمومی مؤسسین شرکت سهامی عام

۱- ادغام شرکت های تجاری می ­بایستی در اساسنامه شرکت­ های ادغام شونده پیش بینی شده باشد.

۲- اركان تصميم گیرنده شرکت­های تجاری (مجمع عمومی فوق العاده) می ­بایستی نسبت به ادغام تصمیم ­گیری نمایند.

۳- تاریخ مجامع عمومی فوق العاده شرکت­ های ادغام شونده و ادغام پذیر در یک ساعت و یک روز باشد. (جهت انتقال همزمان دیون و تعهدات).

4- فهرست مشخصات شرکاء و یا سهامداران و میزان سهام یا سهم الشرکه قبل از ادغام به مرجع ثبت شرکت­ها، ارائه گردد.

5- فهرست مشخصات شرکاء و یا سهامداران و میزان سهام یا سهم الشركه بعد از ادغام به مرجع ثبت شرکت­ها، ارائه گردد.

6- صورت دارایی و بدهی­ های شرکت های ادغام شونده و ادغام پذیر به همراه گزارش ارزیابی توسط یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی

۷- با توجه به موضوع فعالیت شرکت­های ادغام شونده بر حسب مورد ارائه مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی و سازمان خصوصی سازی و یا اداره کل تعاون الزامی است.

۸ – ارائه فهرست خلاصه نقل وانتقالات انجام شده در فرایند ادغام شرکت­ها،

۹- ادغام شرکت­های تعاونی در ماده 53 قانون بخش تعاونی اقتصاد پیش بینی شده است. و نحوه اجرای آن را موکول به رعایت مواد آیین نامه نموده است. شرکت­های تعاونی می­توانند با رعایت مقررات آیین نامه مذکور با یکدیگر ادغام شوند، مشروط بر اینکه هنگام ادغام، مجموع زیان انباشته این شرکت­ها از مجموع سرمایه­ های ذخیره تعاونی و اندوخته آنان بیشتر نباشد.

اداره ثبت شرکت­ها مکلف است نسبت به ثبت ادغام مطابق مقررات اقدام نماید. و ضمن باطل کردن ثبت شرکت­ های ادغام شده به شرکت­های تعاونی جدید که از ادغام دو یا چند تعاونی تاسیس شده است، شماره ثبت جديد بدهد. بر طبق آیین نامه اجرایی نحوه تشکیل و نظارت بر شرکت­ های تعاونی سهامی عام در اجرای سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی هرگونه ادغام می ­بایستی با نظارت وزارت تعاون صورت گیرد.

۱۰- در صورتی که ادغام ساده باشد یعنی انتقال دارایی­ ها و بدهی­های یک شرکت به شرکت دیگر منتقل می­شود، شرکت­های ادغام شونده منحل می­ شوند، لذا شناسه ملی شرکت ­های منحل شده از بین می ­رود. و شناسه ملی شرکت ادغام پذیر فقط معتبر باقی می­ ماند. در ادغام ترکیبی شرکت جدید ایجاد می­گردد. و شخصیت حقوقی شرکت­های تجاری موجود از بین رفته و منحل گردد و شناسه ملی همگی آنها حذف می­گردد.

۱۱- در صورت ادغام دو یا چند شرکت که محل ثبتی آنها در حوزه های ثبتی مختلف و متفاوت می­ باشد، پس از بررسی مقدماتی، تمامی پرونده­های ثبتی شرکت­های ادغام شونده می­ بایستی به واحد ثبتی شرکت ادغام پذیر انتقال و هر گونه اقدام و اگهی ثبتی می­ بایستی در مرجع ثبت شرکت­های محل اقامت شرکت ادغام پذیر صورت پذیرد.

ادامه مطلب
نمونه موضوع فعالیت شرکت بازرگانی

۱۲- ادغام شعب و نمایندگی شرکت­ های خارجی موکول به ادغام شرکت های مادر (شرکت خارجی) در کشورهای متبوع می­ باشد.

شرایط ادغام شرکت در حقوق فرانسه

در حقوق فرانسه ادغام به دو شکل صورت می­گیرد:

ممکن است دو یا چند شرکت منحل شوند و دارایی هر کدام آوردۀ شرکت جدید را تشکیل دهند که در اصطلاح به آن (Fusion seission) گفته می­شود. حالت دیگر آن است که یکی از چند شرکت باقی می­ماند و شرکت­های دیگر را در خود جذب می­ کند که به آن (Fusion – absorption) گفته می­ شود. در هر دو حالت شرط اساسی این است که تمام شرکت­های منحل شده شرکای شرکت جدید را تشکیل دهند. در این وضعیت انحلال بدون تصفیه شرکت­ها صورت می ­گیرد. بنابر این شخصیت حقوقی شرکت تداوم دارد. ماده ۳۷۱ به بعد قانون سال 1966 راجع به ادغام شرکت ­های تجاری است.

شرایط و نحوه ادغام شرکت­ های تجاری

نوشتهٔ پیشین
آشنایی با قوانین ثبت شرکت
نوشتهٔ بعدی
شعبه شرکت چیست؟

مطالبی که ممکن است برایتان مفید باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

با سفارش خدمات ثبت شرکت و تغییرات در تک نیک ثبت برای بار بعدی 10 درصد تخفیف بگیرید.

آدرس سراسر کشور
08433729937
09189414281
Instagram
Pinterest
Medium
Reddit
Telegram
WhatsApp
ثبت صورتجلسات97%
97%
تاسیس شرکت ها93%
93%
ثبت برند و لوگو80%
80%
ثبت گرید پیمانکاران70%
70%
فهرست