مشاوره رایگان

شعبه شرکت چیست؟

شرکت چیست؟ 810x500 - شعبه شرکت چیست؟
شعبه شرکت چیست؟

ثبت شعبه در هنگام تاسیس و یا بعد از آن

یکی از مواردی که باید در اساسنامۀ شرکت قید شود، محل شعب شرکت است (بند 4 ماده 7 ل.ا.ق.ت). ممکن است در حین تأسیس شرکت فاقد شعبه باشد، اما بعداً مجمع عمومی فوق العاده شرکت تصمیم به ایجاد شعبه یا شعبی برای شرکت نماید. که در این صورت این پرسش مطرح می­شود. که آیا نیازی به ثبت شعبه وجود دارد یا خیر؟

شعبه شرکت چیست؟

شرایط شعبه شرکت

در لایحۀ اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 در این خصوص مطلبی نیامده است، اما در مادۀ ۱۹۹ قانون تجارت آمده است که: «هر گاه شرکت در چندین حوزه شعبه داشته باشد مقررات مواد 195 و ۱۹۷ باید به قسمی که در نظامنامه وزارت عدلیه معین می ­شود. در هر حوزه جداگانه انجام گردد». طبق این ماده شعبه باید در ادارۀ ثبت شرکت­ها به ثبت برسد. و مراتب تاسیس شعبه نیز آگهی شود.

با توجه به این که شعبه اقدام به معامله از طرف شرکت می­ نماید، حقوق طلبکاران و اشخاص ثالث لازم می­ دارد، تا تأسیس شعبه در روزنامه رسمی آگهی شود.

آیا شعبه شخصیت حقوقی دارد؟

در همین راستا، در مادۀ 634 لایحۀ تجارت ۹۱ بر الزامی بودن ثبت شعبه و نمایندگی شرکت تأکید شده است. اما هر حال، باید توجه داشت که شعبه شخصیت حقوقی ندارد. و به آن شمارۀ ثبت و شناسۀ ملی نباید اختصاص یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت شعبه در هنگام تاسیس و اینکه ثبت آن بعد از تاسیس شرکت به شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان تک نیک ثبت بصورت تخصصی و مشاوره رایگان شما رو راهنمایی کنند.

آدرس و تلفن اداره ثبت شرکت تهران و شهرستان ها
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.