سامانه ثبت شرکت ها irsherkat.ssaa.ir

روند ثبت شرکت در گذشته

در گذشته، ثبت شرکت به صورت حضوری انجام می شد. و افراد باید برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنند. این روش زمانبر و هزینه‌بر بود. به منظور حل این مشکل، سامانه جامع ثبت شرکت ها ایجاد شده است. که این امکان را فراهم می کند که افراد به راحتی مراحل ثبت شرکت در سامانه را ثبت کنند. هنوز بسیاری از افراد با جزئیات این سامانه آشنا نیستند. و در این قسمت مقاله به معرفی و توضیح امکانات این سامانه می پردازیم.

Company registration system irsherkat.ssaa .ir 850x500 - سامانه ثبت شرکت ها irsherkat.ssaa.ir
سامانه ثبت شرکت ها irsherkat.ssaa.ir

سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری

شرکت‌ها به عنوان یکی از اشخاص حقوقی، با داشتن شخصیت حقوقی مستقل از اعضای خود، می توانند منابع حقوقی و تعهدات قانونی خود را داشته باشند. هر شرکتی برای رسمیت یافتن و قانونی فعالیت کردن، نیاز به ثبت شرکت دارد. که این فرایند نیازمند طی کردن مراحلی مختلف است.

یکی از این مراحل، ثبت درخواست شرکت در سامانه جامع ثبت شرکت ها است. سامانه جامع ثبت شرکت ها، یک سامانه فعال در حوزه ثبت اسناد و املاک تحت نظر قوه قضائیه است. اما به دلیل عدم آگاهی افراد از جزئیات و امکانات این سامانه، افراد نمی توانند شرکت خود را به صورت قانونی ثبت کنند و به فعالیت بپردازند.

لزوم ایجاد سامانه ثبت شرکت ها

سامانه ثبت شرکت ها در گذشته به صورت حضوری انجام می شد. و افراد مجبور بودند تمام مراحل ثبت شرکت را با مراجعه به اداره ثبت شرکت انجام دهند. این فرایند با هزینه و زمانی زیاد همراه بود. و باعث می شد که فرآیند ثبت شرکت به طریقه‌ای بسیار آهسته انجام شود. برای حل این مشکل، سامانه جامع ثبت شرکت ها ایجاد شد. و امور ثبتی به صورت اینترنتی صورت گرفت. و دیگر مدارک فقط از طریق پست به اداره ثبت شرکت ها تسلیم می شود .

لزوم ثبت کلیه شرکت ها در سامانه

اولین مرحله برای تاسیس یک شرکت در سامانه ثبت شرکت ها است. طبق قانون تجارت، هر شرکتی برای فعالیت قانونی باید در سامانه ثبت شرکت ها ثبت درخواست کند. قانون تجارت تعیین می کند که هر شرکتی برای تاسیس باید طبق قوانین مربوطه ثبت شده باشد. در غیر این صورت، محکمه می تواند جریمه مالی و حکم انحلال شرکت را برای شرکت متخلف اعمال کند.

همچنین، تمام شرکت های خارجی برای فعالیت در ایران باید در کشور مبدأ خود ثبت شرکت کنند و پس از آن درخواست ثبت شرکت خود را در سامانه ثبت شرکت ها در ایران پیگیری کنند. علاوه بر ثبت شرکت، همه تغییرات در ساختار شرکت نیز باید در این سامانه ثبت شوند.

نحوه ورود به سامانه ثبت شرکتها

برای استفاده از سامانه ثبت شرکت ها، نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارید. تنها کافیست وب سایت ما با آدرس irsherkat.ssaa.ir را در مرورگر خود جستجو کنید. و به صفحه اصلی سایت دسترسی پیدا کنید. این سیستم شما را از فرآیند طولانی و زمانبر ورود به سایت معمولی صرف نظر می کند.

با وارد کردن آدرس سایت irsherkat.ssaa.ir در مرورگر خود، شما به صفحه اصلی سایت دسترسی پیدا خواهید کرد.

ورود به صفحه اول سامانه ثبت شرکت ها

در صفحه اول 7 گزینه برای فرد به نمایش در می آید. که شامل تاسیس شخصیت حقوقی، صورتجلسه تغییرات، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی، اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی، پیگیری و انصراف از درخواست می شود. هر کسی میتواند مطابق با نیاز خود، به ثبت و پیگیری مراحل از گزینه های فوق وارد شود. لازم به ذکر است که میتوانید از قسمت بالای سامانه، بر روی گزینه راهنمای سایت کلیک نمایید و با مراحل ثبت درخواست تاسیس و تغییرات شرکت آشنا شوید.

 

علاوه بر این، در قسمت پایین این صفحه، امکان دسترسی به سایت اطلاع رسانی قوانین، مقررات، بخشنامه و اطلاعیه های ثبت شرکت ها که در واقع همان سایت اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری می باشد، فراهم شده است. سایت پنجره واحد سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شکایت از شرکت های دانش بنیان نیز به طور مستقیم از صفحه اصلی سایت ثبت شرکت ها امکان پذیر است.

اداره ثبت شرکت ها

تاسیس شرکت، اولین کار برای به رسمیت شناخته شدن فعالیت یک شرکت است. و حرکت به سمت بازار های بزرگ‌تر در تجارت می باشد. متولی این امر اداره ثبت شرکت ها می باشد. که انجام این موارد را به عهده دارد. کار با سامانه ثبتی دشواری های خود را دارد.

آدرس اداره کل ثبت شرکت ها

در کلیه استان ها اداره کل ثبت شرکت ها در مراکز استان ها در قالب یک اداره متمرکز شده اند. و آدرس و شماره تلفن این ادارات ثبت شرکت ها بصورت کامل و بروز شده در این لینک برای شما عزیزان گذاشته ایم. که از آن استفاده ببرید.

اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی شامل دو بخش است :

 • اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 • اداره ثبت مالکیت صنعتی

آدرس و تلفن اداره کل ثبت شرکت ها در تهران به شرح ذیل می باشد:

اداره ثبت شرکت ها
ادامه مطلب

آدرس : تهران ، خیابان میرداماد ، تقاطع مدرس ، پلاک 275

تلفن: 75396- 021

برای ثبت شرکت در چه قسمتی از سامانه شروع کنیم؟

ثبت شرکت در سامانه جامع ثبت شرکتها به آدرس irsherkat.ssaa.ir ازطریق گزینه تاسیس شخصیت حقوقی بخش پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی امکان پذیر می باشد.

ثبت شرکت شخصیت حقوقی

افرادی که قصد ثبت انواع شرکت‌ها (هفت نوع شرکت که در قانون تجارت تعریف شده)، شعبه و نمایندگی خارجی، موسسه، و صندوق سرمایه‌گذاری را دارند، باید به این بخش از سامانه مراجعه کنند.

بعد از تکمیل مدارک، باید تمام جزئیات مربوط به شرکت را بر اساس نوع آن تکمیل کنند.

نحوه تکمیل تاسیس شرکت درسامانه

برخی از این جزئیات شامل: حوزه ثبتی شرکت، اطلاعات اعضاء و سهام‌داران، میزان سرمایه شرکت، میزان سهام هر سهامدار، انتخاب نوع روزنامه، تعیین پنج نام پیشنهادی، تکمیل اساسنامه، صورتجلسات و اظهارنامه و شرکت نامه … می‌باشد.

سامانه ثبت صورتجلسه تغییرات

پس از ثبت شرکت، ممکن است افراد به دلایل مختلف تغییراتی در شرکت ایجاد کنند. در ابتدا، براساس نوع تصمیم، باید صورتجلسه مربوطه را در یک مجمع خاص تنظیم کنید. و تمامی اعضا آن را امضاء کنند.

در این گزینه از سایت، با مراجعه و تکمیل اطلاعات مربوطه، شامل تاریخ جلسه، نوع تصمیم و سایر اطلاعات مورد نیاز، می‌توانید کلیه جزئیات مورد نیاز را برای صورتجلسه خود ثبت نمایید. سپس، رسید پذیرش به همراه مدارک مربوطه در پوشه مخصوصی به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید. تا مراحل بعدی انجام شود. و در نهایت به صدور آگهی ختم شود.

اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی

در این بخش، با وارد کردن یکی از اطلاعات شخصیت حقوقی، مانند شناسه ملی، تمامی اطلاعات عمومی مربوط به شخصیت حقوقی نمایش داده می‌شود،

از جمله وضعیت شرکت، نام، آدرس، نوع شرکت، تاریخ ثبت شرکت، کد پستی و … . برای مدیران شرکت‌ها، قبل از عقد قرارداد با شرکت‌های دیگر، مناسب است. از وضعیت فعال، تعلیق یا منحل بودن شرکت مورد نظر اطلاعات لازم را بدست آورند. و سپس اقدام کنند.

پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی

ثبت درخواست پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، از جمله خدماتی است که در سایت ثبت شرکت ها به نشانی irsherkat.ssaa.ir وجود دارد. افرادی که متقاضی پلمپ دفتر قانونی می باشند، می توانند با ورود به سامانه پلمپ دفاتر در این سایت، درخواست خود را برای پلمپ یک دفتر قانونی ثبت کنند. به منظور پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی لازم است که اشخاص اطلاعات مختلفی از جمله هیئت مدیره شرکت، مشخصات شخصیت حقوقی، اطلاعات متقاضی پلمپ دفتر قانونی و … را وارد نمایند.

اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی

اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی یکی از اقدامات مهم در این بخش از سامانه برای هر دو نوع اشخاص، حقیقی و حقوقی، است. با وارد کردن شماره پلمپ دفاتر تجارتی، می توانید اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی خود را دریافت کنید. لازم به ذکر است ایده آل است که افراد سالانه پلمپ دفاتر تجارتی خود را به موقع انجام دهند. و پس از اتمام مراحل، دفتر کل و دفتر روزنامه را دریافت و موارد مربوطه را در آن یادداشت کنند.

درخواست کد فراگیر

اشخاص حقیقی با وارد کردن شماره ملی خود، می‌توانند کد فراگیر خود را دریافت کنند. و اتباع خارجی که قصد ثبت شرکت در ایران را دارند، باید اقدام به اخذ کد فراگیر نمایند، که در این بخش از سامانه با وارد کردن اطلاعات پاسپورت شان، می‌توانند شناسه اختصاصی (کد فراگیر) خود را دریافت کنند.

سامانه ثبت شرکتها پیگیری درخواست irsherkat

پس از ثبت درخواست شرکت در سامانه ثبت شرکت ها، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و یا واحدهای مربوطه، می بایست اقدام به بررسی درخواست ثبت شده در این سامانه نمایند. افرادی که درخواست خود را برای ثبت شرکت در این سایت ثبت کرده اند، می توانند پس از ثبت درخواست، اقدام به پیگیری ثبت شرکت ها نمایند.

پس از تکمیل اطلاعات ثبت شرکت، تغییرات شرکت، پلمپ دفاتر و … در سامانه، می‌توانید با وارد کردن شماره پیگیری، از وضعیت پرونده خود مطلع شوید.

پیگیری و انصراف از درخواست

افرادی که قبلا اقدام به ثبت درخواست تاسیس شرکت، تاسیس شخصیت حقوقی، صورت جلسه تغییرات و … نموده اند، می توانند از طریق بخش پیگیری اقدام به پیگیری درخواست خود کنند. همچنین، از طریق بخش انصراف از درخواست، امکان ثبت درخواست انصراف وجود دارد. برای انجام هر دوی این موارد لازم است که اشخاص حتما دارای کد پیگیری درخواست باشند.

در بخش انصراف از درخواست: امکان انصراف از درخواست تغییرات شرکت، پلمپ دفاتر و اظهارنامه دفاتر تجارتی را با وارد کردن شماره پیگیری، شماره یا شناسه ملی براساس موارد فراهم می‌کند.

راهنمای سامانه ثبت شرکت ها و موسسات

گام اول: تکمیل اطلاعات نماینده شرکت

برای ثبت شرکت در سامانه irsherkat.ssaa.ir باید با تمامی قوانین و مراحل مربوطه آشنایی داشته باشید. تا بدون مشکل اطلاعات خود را به ثبت برسانید.

با مراجعه به سامانه irsherkat و انتخاب نوع شخصیت حقوقی، اطلاعات هویتی نماینده، وکیل، حوزه ثبت شرکت، آدرس شرکت و تاریخ شروع سال مالی را در سایت ثبت نمایید.

گام دوم: انتخاب موضوع فعالیت و نام های پیشنهادی شرکت

شما باید حوزه فعالیت شرکت و موضوع شرکت خود را به صورت دقیق در سامانه وارد نمایید. و در صورت نیاز مجوز های مربوطه نیز قبلا دریافت کرده باشد. در غیر اینصورت در ذیل موضوع شرکت باید این جمله عنوان نمایید.” پس از اخذ مجوز های لازم از مراجع ذیربط ” .

شاخص های تشخیص شرکت های دانش بنیان
ادامه مطلب

شما می توانید 5 نام پیشنهادی به ترتیب اولویت مربوط به موضوع شرکت خود را برای شخصیت حقوقی با توجه به قواعد انتخاب اسم شرکت های تجاری در نظر بگیرید که به ترتیب اولویت تان در سامانه وارد کنید. این اسامی باید معنی فارسی داشته باشند.

-واژه هایی که به طرز گمراه کننده ای شبیه نام ثبت شده دیگری باشند،پذیرفته نمی شوند.

-اضافه کردن کلمات توصیفی از قبیل اصل،نوین،برتر،برترین،نو به اسامی ثبت شده قبلی پذیرفته نمی شود.

-اضافه کردن اعداد به نام هایی که سابقه ثبت دارند پذیرفته نمی شود و در صورت استفاده اعداد در نام های جدید پیشنهادی باید نگارش آن ها به صورت حروفی باشد.

گام سوم: وارد کردن اطلاعات تکمیلی در سامانه

حداقل سرمایه باید در ثبت شرکت رعایت شود، چنانچه در اکثر شرکت ها 100000 تومان معادل یک صد هزار تومان است. و لازم به ذکر است که سرمایه نقدی و غیر نقدی باید مشخص نمایید.

اطلاعت هویتی اعضای شرکت (سهامدار) به همراه میزان سهام وی و همچنین سمت به عنوان هیئت مدیره و سهامدار نیز باید مشخص نمایید. تعداد اعضا و سمت هر فرد را وارد کنید.

اعضای دارنده حق امضاء هیئت مدیره، تکمیل مواد اساسنامه، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار (ترجیحا از گروه کم هزینه ها) برای درج آگهی های شرکت از دیگر مواردی است که باید با دقت تمام در سامانه وارد نمایید. تا بعدا مجبور به صرف هزینه مجدد برای ثبت تغییرات شرکت نگردید.

ورود اطلاعات شعب

اگر تصمیم دارید برای شرکت  شعبه تعریف کنید. در مرحله تاسیس بهترین موقع است. چون با هزینه خیلی کمتری می توانید برای شرکتتان شعبه ثبت کنید. این قسمت را پر نمایید. و در قسمت مربوط به سمت ها در شعب سمت شخص و مدت تصدی را تعیین کنید. با ورود به صفحه ی روزنامه، «روز شروع سال مالی»و «ماه شروع سال مالی» را در کادر مربوطه تکمیل نمایید. همچنین در این صفحه اطلاعات روزنامه ی شرکت با انتخاب از فهرست روزنامه ی شرکت مشخص می گردد.

تکمیل اساسنامه شرکت در سامانه

شرکت نامه ها و اساسنامه ها، فرم های پیش فرضی دارند که فقط باید آنها را پر نمایید.  و در صورت نیاز اساسنامه های مرتبط با شرکت خود را وارد کنید. در این قسمت نیاز به کپی برابر اصل شده ی اساسنامه نیز مورد نیاز است، که در این بخش باید آپلود (بارگذاری) گردد.

گام چهارم: درج روزنامه و صدور آگهی

پس از تایید نام توسط کارشناسان و ارسال تمامی مدارک به اداره ثبت شرکتها از طریق پست، پرونده توسط کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که مشکلی نداشته باشد، در دفاتر ثبت شرکت یادداشت می شود و برای اطلاع سایرین در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار نیز آگهی می گردد.

شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با تاسیس شرکت در سامانه irsherkat.ssaa.ir و اینکه مشاوره رایگان از کارشناس تک نیک ثبت در زمینه ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت مجامع شرکت و دیگر امورات ثبتی ، با شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید.

بعد از ثبت تایید نام اینترنتی چه اقداماتی لازم است؟

با تکمیل اطلاعات مورد نیاز و دریافت تاییدیه پذیرش لازم است تا نسخه های اصلی تمامی صورتجلسات و تمامی موارد ضمیمه شده به آن را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی برای آدرس مورد تایید در تاییدیه پذیرش ارسال نمایید. توجه داشته باشید که ارسال مدارک تنها از طریق پست و بدون نیاز به مراجعه حضوری می باشد. در صورتی که صورت جلسات ارسالی نیاز به رفع نقض باشد، برای شما ارسال می شود. و در غیر این صورت اگر مورد تایید باشد، صورتجلسه تایید شده برای صدور آگهی به روزنامه رسمی ارسال می شود. در هر صورت اگر به دلایلی صورت جلسه شما مورد تایید قرار نگیرد، با ارسال دلیل از شما خواسته می شود تا رفع نقص نمایید.

ثبت صورت جلسه تغییرات در سامانه

به موجب قوانین ایران من جمله قانون تجارت، برخی از تغییرات انجام گرفته در شخص حقوقی شرکت همچون تغییر اعضای هیات مدیره، تغییر بازرسان و تغییر اساس نامه یا سرمایه شرکت باید در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردیده و در روزنامه رسمی آگهی شود. علت این مساله آن است که این تغییرات در حقوق اشخاص ثالث موثر بوده و این حق قانونی اشخاص ثالث است تا با نشر آگهی از این تغییرات مطلع شوند.

به منظور ثبت اینترنتی صورت جلسه تغییرات شرکت و مواردی از این قبیل، بخشی تحت عنوان (ثبت صورت جلسه تغییرات) در سامانه جامع ثبت شرکتها پیش بینی گردیده تا مسئول مربوطه شرکت یا موسسه با مراجعه به آن بخش بتواند برای ثبت صورت جلسه تغییرات انجام گرفته، ثبت درخواست نموده و درخواست خود را پیگیری نماید.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. Leave new

 • حمید کریمی
  4 دی 1402 12:12 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  برای ثبت شرکت نیازی به سو پیشینه اعضای هیات مدیره هست؟ با تشکر

  پاسخ
  • درود بر شما
   پاسخ خیر، ولی در صورتیکه سامانه تشخیص دهد که یکنفر از اعضا سوء پیشینه بگیرد! لازمه به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و آن را دریافت کند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست