شرایط مکان برگزاری مجامع عمومی

مکان و نشانی مناسب تشکیل مجمع عمومی

محل و نشانی تشکیل مجمع از جمله دیگر مواردی است که باید به روشنی در آگهی دعوت مجمع عمومی منعکس شود. منظور از محل، شهری است که معمولاً اقامتگاه با دفتر اصلی شرکت به موجب مقررات اساسنامه در آن واقع شده است. دعوت کنندگان نمی توانند شهری به جز محل استقرار مرکز اصلی شرکت را برای تشکیل مجمع در آگهی دعوت تعیین کنند.

ضرورت اقامتگاه شرکت در مکان برگزاری مجامع عمومی

با این حال در مواردی ممکن است اعلام محلی به جز شهر اقامتگاه شرکت با مسامحه پذیرفته شود. برای مثال سازمان بورس در پاسخ به شکایت یکی از سهامداران یک شرکت سهامی عام بورسی که محل مجمع را شهری به جز ر اقامتگاه اصلی قرار داده بود. تشکیل مجمع در شهر دیگر را به دلیل آنکه کارخانه و محل فعالیت شرکت در این شهر قرار داشت بلااشکال اعلام نمود.

با این حال رویکرد دادگاه ها در این رابطه به دلیل نبود ،پیشینه روشن نبوده و ممکن است متفاوت از سازمان بورس باشد.

شرایط انتخاب محلی غیر از مرکز اصلی شرکت در مجامع عمومی

افزون بر شهر محل تشکیل جلسه مجمع عمومی نشانی دقیق محل تشکیل مجمع نیز باید قید شود. اگر تشکیل جلسه در دفتر اصلی شرکت به هر دلیل از جمله نبود جا برای همۀ سهامداران یا مثلاً تخلیه محل به حکم مراجع قانونی یا تخریب یا بازسازی، ممکن نگردد.

دعوت کنندگان حق دارند نشانی دیگری در حوزه شهر اقامتگاه را در آگهی دعوت اعلام کنند. لکن نشانی نباید موهوم یا غیر قابل بهره برداری برای تشکیل جلسه باشد.

پیامد های عدم درج کامل آدرس شرکت در آگهی دعوت

این پرسش مطرح می گردد که اگر در آگهی نشانی کامل مطابق ماده ۱۰۰ ذکر نگردد، چه پیامدی برای مجمع و مصوباتش خواهد داشت؟ بدین توضیح که ممکن است در آگهی تنها به ذکر عبارت مرکز اصلی یا دفتر اصلی شرکت اکتفا شده و نشانی دقیق ذکر نشود.

برخی از اساتید بر این باورند که قید اینکه مجمع در محل وقوع مرکز اصلی شرکت تشکیل می شود کافی است. و این اندازه از قید در آگهی را باید به منزله قید نشانی کامل تلقی کرد. بنابراین صرف ذکر عبارت بالا بدون قید نشانی کامل را معتبر می دانند.

تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود
ادامه مطلب

در چه شرایطی قید مرکز اصلی شرکت بجای آدرس کامل آن قابل قبول است؟

با این حال قید مرکز اصلی شرکت یا عبارتی مشابه در صورتی قابل پذیرش به جای نشانی کامل می باشد که نشانی تغییر نکرده و یا همۀ سهامداران از نشانی جدید به نحو مقتضی، مثلاً سابقه حضور در مجمع منعقده در نشانی اعلامی برای تشکیل جلسه، آگاه باشند.

نقش اساسنامه در تعیین نشانی تشکیل جلسات مجامع عمومی

نقش اساسنامه در تعیین نشانی تشکیل جلسات مجامع عمومی را باید تأثیر گذار و مهم دانست. بدین معنی که علیرغم لزوم تشکیل جلسات مجامع عمومی در مرکز اصلی شرکت اساسنامه ممکن است محل دیگری را برای این منظور پیش بینی نموده باشد. که در این صورت بایستی مطابق حکم اساسنامه رفتار گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست