مشاوره رایگان

دعوت مجمع از سوی مرجع ثبت شرکت ها

کوتاهی مدیران و بازرسان در برگزاری مجمع عمومی

قانونگذار تنها در یک مورد اجازه دعوت مجمع عمومی از سوی مرجع ثبت شرکت ها را داده است. چنانچه دورۀ مدیریت اعضای هیات مدیره پایان یافته و هیات مدیره یا بازرس شرکت از دعوت مجمع برای تعیین مدیران جدید کوتاهی یا خودداری کنند.

در این صورت هر ذینفع حق دارد. دعوت مجمع عمومی عادی را برای این منظور چنین امکانی در ماده ۱۳۶ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ درخواست کند. به شرح زیر آمده است:

در صورت انقضای مدت ماموریت مدیران تا زمان انتخاب مدیران جدید مدیران سابق کماکان مسئول امور شرکت واداره آن خواهند بود. هرگاه مراجع موظف به دعوت مجمع عمومی به وظیفه خود عمل نکنند. هر ذی نفع میتواند از مرجع ثبت شرکتها دعوت مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران تقاضا نماید.

دخالت مرجع ثبت شرکت ها در دعوت از مجمع عمومی

نقدی که به سازوکار دعوت مجمع از سوی مرجع ثبت شرکت ها وارد است آن است که در صورت عدم تمایل مراجع موظف به دعوت مجمع عمومی عادی برای تعیین مدیران جدید، دعوت مجمع توسط مرجع ثبت شرکتها به دلیل شرکت نکردن سهامداران و به حد نصاب نرسیدن مجمع معمولاً بی حاصل و تنها در برگیرنده تحمیل هزینه و صرف وقت برای ذینفع متقاضی خواهد بود. دخالت مرجع ثبت شرکتها در دعوت از مجمع عمومی تنها به انقضای دوره مدیریت اعضای هیات مدیره محدود گردیده و شامل سایر امور یا دیگر مجامع نمی گردد.

شرایط ثبت شرکت پیراپزشکی
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.