تک نیک ثبت

اقامتگاه شرکت در اساسنامه

معنی اقامتگاه شرکت

معنی اقامتگاه شرکت اینست که امورات مهم شرکت در چه حوضه قضایی لازم است که مورد بررسی قرار گیرد. در ماده ی 590 قانون تجارت ایران مقرر شده است که: «اقامتگاه شخص حقوقی مکانی است که دارای شخص حقوقی در آنجا است.» اما به موجب قواعد و مقررات اجرایی امورات مهم شرکت که آدرس آن در ثبت شرکت درج شده است اقامتگاه قانونی شرکت می باشد.

قامتگاه اختیاری مقرر در اساسنامه

قامتگاه اختیاری مقرر در اساسنامه : اگرچه همان گونه که در بالا دیده شد، درباره معیار تشخیص اقامتگاه برپایه محل اداره امور و یا مرکز عملیات میان حقوقدانان ناهمسازی به چشم میخورد. با این حال با وضع تبصره یک ماده ۷۶ قانون آیین دادرسی مدنی ۱۳۷۹ تشخیص اقامتگاه شرکت به شرح زیر آسان گردید.

چگونگی ارسال ابلاغیه دعاوی مراجع قضایی به شرکت ها

در دعاوی راجع به سایر اشخاص حقوقی دادخواست و ضمائم آن به مدیر با قائم مقام او یا دارنده حق امضاء و در صورت عدم امکان به مسؤول دفتر مؤسسه با رعایت مقررات مواد (۶۹۶۸ و ۷۲ ابلاغ خواهد شد.

تذکر۱ – در مورد این ماده هرگاه ابلاغ اوراق دعوا در محل تعیین شده ممکن نگردد. اوراق به آدرس آخرین محلی که به اداره ثبت شرکتها معرفی شده ابلاغ خواهد شد.

رسمیت اقامتگاه محلی که در قرارداد طرفین نوشته شده است

چنانچه مقرره بالا را با حق اختیار اقامتگاه که در ماده ۱۰۱۰ قانون مدنی نیز به رسمیت شناخته شده است کنار هم قرار دهیم. اختلاف میان دو دیدگاه بالا بر طرف و اقامتگاه مندرج در اساسنامه ملاک روشنی خواهد بود.

به موجب ماده ۱۰۱۰ مزبور اگر ضمن معامله با قراردادی طرفین معامله یا یکی از آنها برای اجرای تعهدات حاصله از آن معامله محلی غیر از اقامتگاه حقیقی خود انتخاب کرده باشد. نسبت به دعاوی راجعه به آن معامله همان محلی که انتخاب شده است اقامتگاه او محسوب خواهد شد. و همچنین است در صورتی که برای ابلاغ اوراق دعوی و احضار و اخطار محلی را غیر از اقامتگاه حقیقی خود معین کند.

اقامتگاه شرکت در اساسنامه

انواع شرکتها در قانون تجارت
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.