مشاوره رایگان

 

آورده نقدی و غیر نقدی شرکت

در ذیل به انواع آورده شرکت پرداخته ایم.  آورده نقدی و آورده غیر نقدی که تعریف و توضیحی از این دو مورد را برای شما عزیزان داده ایم.

آورده نقدی چیست؟

منظور از آورده نقدی این است که شریک ،شرکت مبلغی وجه نقد در اختیار شرکت قرار می دهد. ساده ترین نوع آورده ها را آورده نقدی دانسته اند. که از دو جهت این سادگی قابل توجیه است. جهت اول این است که هر شرکت تجارتی باید به هنگام تشکیل و ثبت خود در اداره ثبت شرکتها در قالب اساسنامه یا شرکت نامه و اظهارنامه ثبت شرکت سرمایه شرکت در حال تأسیس و ثبت را اعلام نماید.

نقدی و غیر نقدی شرکت min 850x500 - آورده نقدی و غیر نقدی شرکت

آورده همه شرکا آورده نقدی باشد

در مواردی که آورده همه شرکا آورده نقدی ،باشد. تعیین سرمایه مجموع آورده های شرکا می باشد. و برای این منظور نیاز به هیچگونه عملیات محاسباتی با تعیین ارزش ریالی آنگونه که در آورده های غیرنقدی لازم و ضروری است نمی باشد. مانند اینکه شرکت تجاری با سه شریک ایجاد شود. که هر کدام از شرکا مبلغ ده میلیون ریال آورده به شرکت بیاورند. که در این صورت سرمایه شرکت عبارت از سی میلیون ریال خواهد بود.

تعیین ارزش ریالی آورده غیر نقدی

در حالی که اگر آورده شرکا غیر نقدی باشد. تعیین سرمایه شرکت به این راحتی امکان پذیر نبوده بلکه ابتدا باید ارزش ریالی آورده غیر نقدی با توجه به نحوه تقویم آن طبق مقررات قانونی مشخص گردد.

تا امکان تعیین کل سرمایه شرکت وجود داشته باشد. که در مورد تقویم و شیوه های تقویم در آورده های غیر نقدی بیشتر اشاره خواهد شد. جهت دوم این است که یکی از الزامات قانونی در زمان ثبت شرکتهای تجاری تعیین میزان سهم الشرکه هر یک از شرکا از سرمایه شرکت می باشد.

که در مورد آورده های نقدی این امر به راحتی قابل تعیین می باشد. چنان که در مثال فوق سهم الشرکه هر کدام از شرکا به میزان کل سرمایه شرکت است. که این امر در واقع میزان مشارکت هر کدام از شرکا در سود حاصله در تمام شرکتها و تعهدات شرکا در مورد شرکتهای شخص را نیز مشخص می کند.

سیاستهای کلی بخش تعاونی
ادامه مطلب

آورده غیر نقدی چیست؟

آورده غیر نقدی یعنی هر چیزی غیر از پول است که قابل تبدیل به پول باشد. این شامل مال و حقوق مالی می‌شود که می‌تواند اموال مادی و غیرمادی باشد. اموال مادی شامل املاک و مستغلات، خودروها، ماشین‌آلات و سایر اموال فیزیکی است. اما اموال غیرمادی شامل حقوق مالکیت فکری مانند برندها، علامت‌های تجاری، حقوق اختراع و غیره می‌شود.

بررسی و تقویم آورده‌های غیر نقدی

بررسی و تقویم آورده‌های غیر نقدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انواع آورده‌های غیر نقدی و نحوه تبدیل آنها به پول موضوعی است. که نیازمند بحث و بررسی دقیق است. به عنوان متخصص در این حوزه، می‌توانید به مباحث مربوط به انواع آورده‌های غیر نقدی، روش‌های تقویم آنها و نحوه استفاده از آنها در کسب و کارها پرداخته و راهنمایی های لازم را به کسب و کارها ارائه دهید.همچنین، حرفه و تخصص در زمینه آورده‌ همانگونه که در مقام بیان مفهوم آورده بیان گردید.

آورده غیر نقد یعنی چه؟

آورده غیر نقد عبارت از هر چیزی غیر از پول است به شرطی که قابل تقویم به پول باشد. به تعبیر دیگر آورده غیر نقد هر نوع مال و حقوق مالی را در بر می گیرد.

مانند اموال مادی اعم از منقول و غیر منقول مانند زمین ساختمان ماشین آلات اثاثیه و غیره و اموال غیرمادی مانند اسم تجارتی علامت ،تجارتی سرقفلی حق کسب و پیشه یا تجارت و غیره و همچنین حرفه صنعت و کار و تخصص در مورد آورده های غیر نقدی مباحث مهمی مانند انواع آورده های غیر نقدی و نحوه تقویم آنها قابل بحث و بررسی است که در ذیل به بررسی آنها می پردازیم.

آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص

آورده‌ی غیرنقدی می‌تواند شامل اموال و دارایی‌هایی همچون و از قبیل اموال منقول و غیرمنقول و از جمله حق سرقفلی یا کسب و پیشه، نام و علامت تجارتی، طرح صنعتی، طلب و حتی شهرت تجاری باشد. در شرکت‌های سهامی آورده‌های غیرنقدی با تقویم و تحویل عین یا اسناد مالکیت آنها به شرکت به عنوان سرمایه‌ی شرکت تحقق می‌یابند.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی خوب یا بد

در نگاه کلی افزایش سرمایه از محل آورده مطلوب ترین روش است زیرا باعث ورود نقدینگی جدید به شرکت می شود؛ اما این روش برای همه شرکت ها قابل اجرا نیست. در مورد شرکت های زیان ده نیز روش تجدید ارزیابی دارایی ها بدون آنکه نیازی به نقدینگی جدید باشد، ساختار شرکت را سامان می دهد و از این حیث می تواند مطلوب باشد.

انحلال و تصفیه در شرکت‌های سهامی
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.