قرارداد مدیران با شرکت

ثبت اسم تجاری

ثبت اسم تجاری

ثبت اسم تجاری یکی از مراحل مهم در راه اندازی یک کسب و کار است. نام تجاری یک شناسه برای شرکت یا برند است. که به عنوان عنوان تجاری در بازار شناخته می‌شود. ثبت نام تجاری در سامانه، مرحله‌ای است که هر شرکت باید در آن ثبت نام تجاری خود را انجام دهد. تا بتواند از حقوق و مزایای حقوقی و قانونی بهره‌مند شود.

اسم تجاری 850x500 - ثبت اسم تجاری
ثبت اسم و علائم تجاری

تضمین مالکیت و برند شرکت

در واقع، این ثبت نام باعث می‌شود تا نام تجاری شرکت در سامانه‌های مربوطه ثبت گردد. و از سوی دیگر، مالکیت و برند شرکت را تضمین نماید.

مقاله شرایط انتخاب اسم برای شرکت های تجاری جهت مطالعه وارد شوید.

عامل تمایز شرکت ها با یکدیگر

اسم تجاری شرکت یکی از اجزای مهم برای تشخیص و تمایز شرکت از دیگران است. این اسم تجاری باعث می‌شود که شرکت به‌عنوان یک برند شناخته شود. و مشتریان به راحتی با شرکت شما ارتباط برقرار کنند. برای انتخاب اسم تجاری مناسب برای شرکت، لازم است که از یک کارشناس خبره در این زمینه مشاوره بگیرید. کارشناسان ما بهترین مشاوره را در این زمینه به شما خواهند داد. زیرا تجربه کاری زیادی در این زمینه را دارند.

ثبت مالکیت تجاری

۱. ثبت تجارت خانه
۲. اسم تجاری
. علائم تجاری

ثبت تجارت خانه

به موجب ماده ۱۶ قانون ،تجارت کلیه کسانی که به امر تجارت اشتغال دارند ( به جز کسبه جزء)، و در آن نقاط وزارت دادگستری دفتر ثبت تجاری ایجاد کرده است. مکلف اند اسم تجارت خانه خود را به ثبت برسانند.

طبق آیین نامه وزارت دادگستری، مقام صالح ثبت دفتر تجارتی اداره کل ثبت اسناد و املاک است باید توجه داشت که در کلیه شهرهای ایران آگهی تأسیس ثبت دفاتر تجاری منتشر شده است.

شرکتها نیز موظف اند علاوه بر ثبت در دفتر ثبت شرکتها، اظهار نامه ثبت دفتر تجارتی را اخذ و علاوه بر آن میزان سرمایه خود را نیز قید کنند.
ثبت اسم تجاری

اسم تجاری چیست؟

۱. ۲. تعریف
اسم تجاری نام یا عنوانی است که تاجر تحت آن نام به امر تجارت می پردازد و جزء حقوق کسب و پیشه بوده و در صورت ،ثبت از طرف قانون حمایت می شود.

ویژگی شرکت با مسئولیت محدود چیست؟
ادامه مطلب

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انتخاب اسم برای شرکت بازرگانی مراجعه فرمایید.

مزایای اسم تجاری ثبت شده

اسم تجاری دارای اهمیت بسیاری است به طوری که در مبادلات و فروش کالا اغلب تعیین کننده است؛ زیرا تجارت خانه ای که سالیان دراز با نام مخصوصی با صحت عمل کار کرده و بین مردم اعتبار پیدا کرده است، شخص دیگری مجاز نیست نام آن را اختیار کرده و از محصول دسترنج و زحمت آن استفاده نماید.

البته به موجب ماده ۵۷۶ قانون تجارت انتخاب اسم تجاری اختیاری است، مگر در مواردی که وزارت دادگستری ثبت آن را الزامی نماید.

ماده ۵۷۸ قانون تجارت قید گردیده اسم تجارتی ثبت شده را هیچ شخص دیگری در همان محل نمی تواند انتخاب کند، ولو اینکه اسم تجارتی ثبت شده با نام خانوادگی او یکی باشد.

شرایط ثبت اسم تجاری

1. اسم تجاری میتواند اسم تاجر باشد. مثل تجارت خانه حسینی و یا نام دیگری انتخاب شود.  مانند تجارت خانه شبنم
۲. صاحب تجارت خانه ای که شریک ندارد نمیتواند اسمی برای تجارت خانه خود انتخاب کند. که وجود شریک را القا کند.

مثلاً تجارت خانه محمدی که فقط متعلق به خود اوست نمیتواند به نام تجارت خانه محمدی و برادران یا محمدی و شرکا و امثالهم قيد شود.

شرایط اسم تجاری تاجر

اسم تجاری قابل انتقال است. تاجر میتواند حق استفاده از نام تجارت خانه خود را بفروشد. و به دیگران انتقال دهد. همچنین وراث تاجر میتوانند از اسم تجارتی او مانند سایر ترکه اش استفاده نمایند.

مدت اعتبار اسم تجاری

مدت اعتبار ثبت اسم تجاری در وزارت دادگستری پنج سال است. و بعد از هر پنج سال مجدداً باید ثبت آن تجدید شود.

ثبت اسم تجاری

تعریف علائم تجاری

تعریف : هر نوع علامت اعم از نقش تصویر ،رقم حرف عبارت، مهر، کلمه، لفافه و … که برای امتیاز تشخیص محصول صنعتی تجاری یا کشاورزی اختیار می شود را علامت تجاری می گویند.
حق استفاده انحصاری درپس از مراحل ثبت علائم تجاری ویژه کسی است که آن را به ثبت رسانیده است.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

۱ علائم تجاری غیر قابل ثبت ماده ۵ قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱۳۱۰) ۱۱ علائم دولتی مملکتی و رسمی ( مانند آرم جمهوری اسلامی ایران، هلال احمر و …)
2. علائم منافی نظم یا عفت عمومی
3. علائمی که عنوان یا اسم عمومی و مورد استفاده همگانی باشد، مثل عنوان پارچه
ماشین و …..
4. علائمی که قبلاً به ثبت رسیده باشد.
۳۱۵ کلمات یا عباراتی که به نوعی انتساب به سازمانها یا مقامات رسمی ایران را تداعی یا القا نماید، از قبیل قید کلماتی چون انقلابی یا دولتی و نظایر آنها.

شرایط انتخاب مدیران شرکت سهامی خاص
ادامه مطلب
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - ثبت اسم تجاری