مشاوره رایگان

نحوه اداره مجامع عمومی شرکت های سهامی

هیات رئیسه مجمع عمومی

مجامع عمومی شرکت سهامی خاص توسط هیئت رئیسه ­ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره می ­شود. در صورتی که ترتیب دیگری در اساسنامه پیش بینی نشده باشد. ریاست مجمع با رئیس هیئت مدیره خواهد بود. مگر در مواقعی که انتخاب يا عزل بعضی از مدیران با کلیه آنها جزء دستور جلسه مجمع باشد. که در این صورت رئیس مجمع از بین سهامداران حاضر در جلسه به اکثریت نسبی انتخاب خواهد شد. ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد.  ولی منشی جلسه ممکن است صاحب سهم نباشد.

حضور وکیل یا قائم مقام قانونی عضو شرکت در مجمع

در کلیه مجامع عمومی حضور وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین حضور نماینده یا نمایندگان شخصیت حقوقی به شرط ارائه مدارک وکالت یا نمایندگی به منزله حضور خود صاحب سهم است. در کلیه مواردی که اکثریت آرا در مجامع عمومی شرکت سهامی ذکر شده است منظور اکثریت آرای حاضرین در جلسه است.

اعلام تنفس در مجمع عمومی

هر گاه در مجمع عمومی شرکت سهامی تمام موضوعات مندرج در دستور مجمع مورد اخذ تصميم واقع نشود. هیئت رئیسه مجمع با تصویب مجمع می­ تواند اعلام تنفس نموده و تاریخ جلسه بعد را که نباید دیرتر از دو هفته باشد تعیین کند. تمدید جلسه محتاج به دعوت و آگهی مجدد نیست. و در جلسات بعد، مجمع با همان حدنصاب جلسه اول رسمیت خواهد داشت.

تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی

از مذاکرات و تصمیمات مجمع عمومی شرکت سهامی صورت جلسه­ ای توسط منشی تنظیم و ترتیب داده می­ شود. که به امضای هیئت رئیسه مجمع رسیده و یک نسخه از آن در مرکز شرکت نگهداری خواهد شد (مواد ۱۰۱ الی ۱۰۵ قانون تجارت).

نحوه اداره مجامع عمومی شرکت های سهامی

مواردی که تصمیمات مجمع عمومی شرکت باید جهت ثبت به اداره ثبت شرکت ­ها اعلام شود

طبق ماده ۱۰۶ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت، در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی شرکت­ های سهامی (خاص و عام) متضمن یکی از امور ذيل باشد. یک نسخه از صورت جلسه مجمع، باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت­ ها ارسال گردد. تا پس از ثبت در دفتر ثبت شرکت ­ها در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار شرکت آگهی گردد:

کار شرکت های بازرگانی چیست؟
ادامه مطلب

۱. انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان؛

۲. تصویب ترازنامه؛

۳. کاهش یا افزایش سرمایه و هر نوع تغییر در اساسنامه؛

۴. انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله جامع و کامل نحوه ثبت تغییرات شرکت ها مراجعه فرمایید.

“نحوه اداره مجامع عمومی شرکت های سهامی”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.