تک نیک ثبت

آوردن حصه (سرمایه شرکت) یعنی چه؟

تعریف آورده و انواع آن

بصورت کامل با اهمیت تامین سرمایه شرکت آشنا شدیم، بعبارتی می توان گفت هر شریک موظف به آوردن سهم یا حصه ای در شرکت است. تا از جمع آنها سرمایه شرکت تامین شود؛ که بصورت کلی آورده شرکت نامیده می شود.

حصه یا آورده اعضاء یعنی چه؟

یکی از عناصر لازم برای تشکیل شرکت تجاری این است که هر یک از اشخاصی که میخواهند شریک شرکت شوند. باید حصه ای را به شرکت بیاورند. که از آن به آورده شرکا تعبیر میشود. که با تشکیل شرکت این آورده ها تحت عنوان سرمایه مورد استفاده شرکت قرار میگیرد.

میزان مشارکت اعضاء در شرکت یعنی چه؟

به تعبیر دیگر سرمایه شرکت مساوی با مجموع آورده های شرکا می باشد. و بر همین اساس نیز میزان مشارکت هر شریک انعکاسی از رابطه و تناسب آورده هر شریک با کل آورده ها یعنی سرمایه شرکت است. مانند اینکه شرکتی که با ده میلیون ریال تشکیل شده است. و یکی از شرکا یک میلیون ریال آورده داشته باشد. در واقع میزان مشارکت او در سرمایه شرکت عبارت از %۱۰ یا – سرمایه شرکت است.

لزوم آوردن آورده از سوی شرکای شرکتهای تجاری

در مورد لزوم آوردن آورده از سوی شرکای شرکتهای تجاری اگرچه در قانون تجارت و لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ تصریحی وجود ندارد. ولی لزوم آن از مواد قانونی متعددی قابل استفاده است. از جمله مواد ،۱، ۴، ۶ و ۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ در ماده ۲۴ مزبور به صراحت تصریح شده است.

سهم چیست؟

سهم و سهام قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی که مشخص میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد…».

همچنین از مواد ۹۴ تا میزان سرمایه خود در شرکت و ماده ۱۱۹ و مواد دیگر قانون تجارت میتوان لزوم مشارکت شرکا در تأمین سرمایه شرکت و آوردن آورده را استفاده نمود که از ذکر تک تک آنها خودداری می شود.

شرکت مختلط غیرسهامی چیست؟
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.