نکات تنظیم صورتهای مالی

مفهوم صورتهای مالی شرکت

تنظیم صورتهای مالی به عنوان مفهومی تعریف شده مطابق مقررات حسابداری،  با مفهوم تهیه صورتهای معاملات و سود و زیان جهت آگاهی شرکا و تصمیم گیری به منظور تقسیم سود معنای یکسانی ندارد .

 

چرا که صورتهای مالی در مفهوم نـخست  به مجمع عمومی شر کا تقدیم و مورد بررسی و قبول یا رد قرار می گیرد.  به علاوه ، صورتهای مالی در این مفهوم باید مورد تأیید مراجع عمومی مربوطه و از جمله اداره دارایی قرار گیرد.

 نکات تنظیم صورتهای مالی به عنوان مفهومی تعریف شده مطابق مقررات حسابداری با مفهوم تهیه صورتهای معاملات و سود و زیان جهت آگاهی شرکا و تصمیم گیری به منظور تقسیم سود معنای یکسانی ندارد.

صورتهای دارایی و معاملات سود و زیان

چرا که  نکات تنظیم صورتهای مالی  در مفهوم نـ به مجمع عمومی شر کا تقدیم و مورد بررسی و قبول یا رد قرار می گیرد. به علاوه صورتهای مالی در این مفهوم باید مورد تأیید مراجع عمومی مربوطه و از جمله اداره دارایی قرار گیرد.

در حالی که ، صورتهای دارایی و معاملات سود و زیان در معنای دوم ، مستلزم رعایت تشریفات و استانداردهای حسابداری نیست. و تنها جهت آگاهی شرکا و امکان تقسیم سود و تشخیص وضعیت مالی شرکت تهیه میگردد.

قانون تجارت در بخش مقررات ناظر به شرکت با مسئولیت محدود، هیچ گونه اشاره ای به لزوم تهیه صورتهای مالی برای این شرکت ننموده است.

لکن، با توجه به تعمیم مقررات مواد ۱۶۸ و ۱۷۰ قانون تجارت به شرکت با مسئولیت محدود ، که در آنها از صورت دارایی و بیلان سخن رفته،  لزوم تهیه صورتهای مالی استنباط می گردد. با این حال نباید از نظر دور داشت که ذکر صورت دارایی و بیلان در مواد مرقوم در ارتباط با وظایف و کار کرد هیئت نظار قرار دارد.

در نتیجه پاسخ به این پرسش که در صورت عدم پیش بینی یا الزامی نبودن هیئت نظار،  آیا تهیه صورتهای مالی همچنان ضرورت دارد. یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ،  این تکلیف با وصف نبود ناظرین توسط چه شخص یا اشخاصی باید صورت پذیرد، از اهمیت اساسی برخوردار است.

اساسنامه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی
ادامه مطلب

آنچه در عمل در رابطه با شرکتهای با مسئولیت محدود فاقد هیئت نظار رواج دارد.  مورد ایراد مرجع ثبت شرکتها نیز قرار نمیگیرد،  عدم تهیه بیلان و صورتهای مالی از سوی این شرکتهاست.

با این حال،  در صورتی که به موجب اساسنامه و یا تصمیم شرکا تهیه صورتهای مالی شرکت الزامی دانسته شود، تنها مرجع ذی صلاح در نبود بازرسان،  مدیر یا مدیران شرکت خواهند بود.

لزوم ارائه صورتهای مالی به اداره مالیاتها

با این حال ، با توجه به لزوم ارائه صورتهای مالی به اداره مالیاتها و نیز مؤسسات مالی و یا بانکها جهت دریافت تسهیلات، تنظیم صورتهای مالی با دوام مؤثر شرکت ارتباط می یابد.

همان گونه که قبلاً در بحث شرکتهای سهامی گفته شد، در حقوق انگلستان علی رغم اهمیت بازرسی بر امور شرکت و تهیه صورتهای مالی، قانون گذار به نحو روزافزونی حوزۀ شرکتهایی را که از ارائه صورتهای مالی به مجمع سالیانه معاف  هستند ، گسترش میدهد.

در حقوق این کشور انتخاب دست کم یک بازرس حساب در هر مجمع عمومی سالیانه الزامی است. و شرکتهای عام در هر حال مکلف به انتخاب بازرس حساب بوده و تحت هیچ شرایطی از تکلیف مزبور معاف نیستند.

در مقابل شرکتهای خاص تحت شرایط معینی ممکن است. خود را از ارائه صورتهای مالی به مجمع  عمومی معاف نموده و در نتیجه،  تصمیم به عدم نصب بازرس نیز برای چنین شرکتهایی تجویز شده است،  که عبارت از((شرکتهای کوچک)) و ((شرکتهای راکد ))هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست