مشاوره رایگان

عضو موظف و غیر موظف هیات مدیره

در هیچ یک از مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت تعریفی از عضو موظف و غیر موظف هیات مدیره ارائه نشده است. ولی با مراجعه به رویه و عرف جاری در شرکتهای سهامی تفاوت این دو تا حدودی آشکار می شود.

عضو موظف هیأت مدیره کیست؟

عضو موظف هیأت مدیره به فردی اطلاق میشود که در ساعات اداری به صورت تمام وقت در شرکت حضور داشته باشد.  معمولاً حقوق ماهیانه دریافت کند حقوق اعضای موظف را هیات مدیره تعیین می کند. در مجمع عمومی صاحبان سهام پس از تصویب ترازنامه و حسابهای مالی بر آن صحه گذاشته می شود.

مسئولیت تعیین حقوق اعضای موظف

دیده شده که در اساسنامه شرکت تعیین حقوق اعضای موظف نیز در صلاحیت مجمع عمومی عادی گذاشته شده و در نتیجه این موضوع بستگی به اراده و اختیار سهامداران دارد.

تعیین حق حضور اعضای غیر موظف

تعیین حق حضور اعضای غیر موظف با توجه به مفاد ماده ١٣٤ «لایحه» قطعاً در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. که معمولاً با در نظر گرفتن ساعات و اوقاتی که در شرکت صرف میکنند برآورد می شود.

مثلاً در صورت حضور در حداقل دو جلسه هیات مدیره در ماه پرداخت ماهیانه ده میلیون ریال حق حضور عضو غیر موظف در مجمع عمومی تعیین و تصویب میشود.

قطعاً. پرداخت مبلغ فوق به تنهایی نمیتواند ما به ازای عادلانه ای در مقابل وظیفه خطیر مدیریت شرکت که متضمن پذیرش ریسک های بسیار و گوناگون از جمله امضای اسناد تجاری بیشمار برای پرداخت تعهدات مالی شرکت و تضمین بازپرداخت تسهیلات بانکی و ایفای سایر تعهدات باشد.

تعیین پاداش و حق الزحمه عضو موظف شرکت

لذا قانون گذار به منظور ایجاد انگیزه و نیز جبران خدمات مدیران که منتهی به سودآوری شرکت شده، به شرط پیش بینی در اساسنامه پرداخت نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت را تحت عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره اعم از موظف و غیر موظف تجویز و تعیین کرده است.

فرآیند تصویب سود سهامداران
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.