مفهوم آورده در شرکت تجاری

مفهوم آورده در شرکت تجاری

قبل از اشاره به مفهوم آورده در شرکت تجاری لازم است بیان گردد که قانونگذار در قانون تجارت ۱۳۱۱ از واژه آورده استفاده ننموده است. بلکه به جای آن از واژه هایی مانند سرمایه و سهم الشركه استفاده نموده است که به برخی از آنها اشاره می شود.

مفهوم آورده در شرکت با مسئولیت محدود

قانونگذار در مواد ۹۶ ۹۷ ۹۸ و ماده ۱۱۵ ق.ت راجع به شرکت با مسئولیت محدود برحسب مورد از دو اصطلاح سرمایه و سهم الشرکه تعبیر آورده است. که از آورده های نقدی تحت عنوان سرمایه نقدی و از آورده های غیرنقد تحت عنوان سهم الشركه غير نقد سخن گفته است.

مفهوم آورده در شرکت تضامنی

در مورد شرکت تضامنی نیز در مواد ۱۱۸ و ۱۲۲ ق.ت مانند شرکت با مسئولیت محدود از دو واژه سرمایه در آورده های نقد و سهم الشرکه در آورده های غیرنقد استفاده نموده است.

مفهوم آورده در شرکت تجاری

انواع سهام در قانون تجارت

البته قانونگذار در مواد ،۲۶ ۳۹ و ۳۱ قانون تجارت در مورد شرکتهای سهامی از مهم نقدی و غیر نقدی تغییر آورده است. به طوری که در ماده ۲۶ مقرر کرده بود سهام ممکن است نقدی باشد. یا غیر نقدی

تعریف سهام غیر نقدی

سهام غیر نقدی سهامی است که در ازاء آن به جای وجه نقد چیز دیگری از قبیل کارخانه و امتیاز نامه و غیره داده شود. اگرچه مواد فوق در مورد شرکت سهامی فعلاً منسوخ است. ولی مطابق مواد ۱۶۶ و ۱۷۶ ق ت احکام مندرج در مواد ٣٦ و ۴۱ در مورد شرکت مختلط سهامی لازم الرعايه است.

سرمایه در شرکت های تجاری چه مفهومی دارد؟

لازم به ذکر است که اصطلاحات به کار رفته در قانون تجارت چندان دقیق نبوده و مبتنی بر مسامحه می باشد.  زیرا قبل از تشکیل ،شرکت آنچه شرکا از بابت سهم خود می آورند. اعم از آنکه نقد باشد یا غیر نقد در مالکیت خود شرکا می باشد.  و تعبیر سرمایه یا سهم الشركه نقدی و غیرنقدی درست نخواهد بود. البته بعد از تشکیل شرکت رابطه مالکیت شرکا با آورده خود قطع شده و آورده های آنان در مالکیت شرکت قرار میگیرد.  که در این صورت از مجموع آنها به سرمایه شرکت تعبیر میشود.

تعریف و ویژگی سهم
ادامه مطلب

تعبیر سهام نقد و غیر نقد در مورد شرکت سهامی و مختلط سهامی

همچنین تعبیر به سهام نقدی و غیر نقدی در مورد شرکتهای سهامی و مختلط سهامی نیز درست نمی باشد. زیرا سهام شرکت در هر حال ماهیت واحد دارد. که از تقسیم سرمایه شرکت حاصل میشود. و سهام تمامی سهامداران اعم از آنکه آورده آنها نقد باشد یا غیر نقد، به شکل واحدی است که در اختیار آنها قرار می گیرد.

برخلاف قانون تجارت قانونگذار در لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ به صراحت از واژه آورده غیر نقد تعبیر آورده است. مانند مواد بند ۶ ماده ۷ و ۷۶ تا ۸۲ البته در برخی مواد مانند بند ۵ ماده ٨ بند ۶ ماده ۹ و بند ۲ ماده ۲۰ از اصطلاح سرمایه نقد و غیر نقد استفاده نموده است.

مفهوم و ماهیت آورده شرکت و اینکه مراد از آن چیست؟

در مورد مفهوم آورده و اینکه مراد از آن چیست؟ قانونگذار به صراحت آن را تعریف نکرده است

ولی در ماده ۲۶ ق.ت انواع آن را بیان نموده و ماهیت هر کدام را تا حدودی روشن کرده است. که از توجه به آن میتوان مفهوم آورده را استنتاج کرد.

ماده ۲۶ ق ت مقرر میداشت سهام ممکن است نقدی باشد یا غیر نقدی سهام غیر نقدی سهامی است که در ازای آن به جای وجه نقد چیز دیگری از قبیل کارخانه و امتیازنامه و غیره داده. از ماده فوق استفاده میشود که آورده یا نقد (پول) است یا غیر نقد یعنی چیزی که قابل تقویم به پول باشد.

لایحه جدید تجارت نیز آورده را تعریف نکرده است.

تعریف آورده از نظر قانون تجارت ایران

از طرفی نیز با توجه به اینکه مطابق مقررات قانونی هر شرکت تجارتی به هنگام تاسیس و ثبت شرکت آن باید سرمایه خود را به پول رایج کشور مشخص نماید. میتوان آورده را این چنین تعریف کرد: «آورده» عبارت از پول یا هر چیزی است. که ارزش مالی داشته و قابل تقویم به پول باشد. بنابراین آورده با توجه به ماهیت آن به دو نوع نقدی و غیر نقدی تقسیم میشود. که در قسمت مربوط به انواع آورده ها به آنها اشاره خواهد شد.

عضو موظف و غیر موظف هیات مدیره چیست؟
ادامه مطلب
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - مفهوم آورده در شرکت تجاری