حداقل و حداکثر سهام در شرکت سهامی عام

حداقل و حداکثر سهام در شرکت سهامی عام

حداقل شرکا و مدیران سرمایه در شرکت سهامی عام

در شرکت های سهامی عام، حداقل شرکاء پنج نفر ، حداقل سرمایه ۵۰۰.۰۰۰ تومان و حداقل تعداد اعضای هیات مدیره شرکت یا مدیران پنج نفر می باشد. میزان مسئولیت هر یک از انواع شرکت های تجاری ، «به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک» می باشد. در شرکت سهامی خاص، حداقل سهامداران سه نفر ، حداقل سرمایه صد هزار تومان و حداقل هیات مدیره یا مدیران سه نفر است.

حداقل و حداکثر سهام سهامداران در قانون تجارت

بند ۱۱ ماده ۹ لایحه ذكر حداقل و حداکثر سهام در شرکت سهامی عام را که پذیره نویس هنگام پذیره نویسی باید متعهد شود. الزامی میداند. ولی در مورد حداکثر تعداد سهام مسکوت .است. بنابراین عملاً کلیه مؤسسین در شرکتهای سهامی عام به منظور پرهیز از تجمع سهام عرضه شده در سبد دارایی اشخاص محدود، برای پذیره نویسی سقف تعیین می کنند.

محدودیت سقف پذیره نویسی بانک ها در مؤسسات مالی و اعتباری

صرف نظر از اینکه تعدادی از شرکت های سهامی عام مثل بانکها و بیمه ها با محدودیتهای قانونی و ضوابط خاصی در این مورد مواجه اند. در حال حاضر ماده پنج قانون اصلاح سیاستهای کلی اصل ٤٤ قانون اساسی، محدودیت هایی را برای سقف پذیره نویسی بانک ها در مؤسسات مالی و اعتباری پیش بینی کرده که البته عملاً اجرای آن مشکلاتی را به همراه داشته و دارد.

زیرا معمولاً ردیابی و پیگیری روابط خویشاوندی اشخاص حقیقی و ارتباطات سهامداری در اشخاص حقوقی و شناسایی اصطلاحاً مالک واحد به راحتی امکان پذیر نیست.

درج الزام به استرداد وجوه مازاد بر پذیره نویسی

سازمان بورس اوراق بهادار تهران بدون وجود قانون صریح و مشخص در این خصوص ضوابط سختی را وضع نموده و مؤسسین را ملزم به استرداد وجوه مازاد بر سرمایه می داند. و تأکید دارد که این موضوع باید در طرح اعلامیه پذیره نویسی نیز ذکر شود.

درج این موضوع در اعلامیه پذیره نویسی نیز رافع مشکلات مؤسسین در مراجعه و بعضاً شکایات حقوقی متقاضیان پذیره نویسی نیست. زیرا در روز توقف پذیره نویسی احراز ساعت دقیق مراجعه متقاضی به شعبه امکان پذیر نیست. همواره تعدادی ناراضی وجود خواهند داشت.

برگزاری مجمع عمومی تعاونیها
ادامه مطلب

به نظر نگارنده علی رغم اجبار سازمان بورس به درج الزام به استرداد وجوه مازاد بر پذیره نویسی پس از اعلام توقف آن که نوعی پاک کردن صورت مسأله است. قانون گذار منعی در این خصوص نداشته و با عنایت به بند ۲ مادة ٧٤ و مادۀ ۷۵ لایحه»، افزایش سرمایه از میزان اعلام شده در اعلامیه پذیره نویسی و پذیرش پذیره نویسان مازاد و ارائه گزارش آن در قالب گزارش مؤسسین به مجمع عمومی موسس برای تصویب با هیچ مانع قانونی مواجه نیست.

اختیارات اساسنامه و از اختیارات مجمع عمومی موسس در تعیین تعداد سهام

طبق بند یک و دو ماده ٧٤ «لایحه احراز پذیره نویسی سهام و سرمایه و تصویب نهایی اساسنامه شرکت سرمایه و تعداد سهام نیز طبق بند پنج مادۀ هشت لایحه بندی از بندهای اساسنامه و از اختیارات مجمع عمومی موسس است. که اعتبار تصمیمات در آن با عنایت به ماده ٧٤ «لایحه به مثابه مجامع عمومی فوق العاده با اکثریت دو سوم آرای حاضر در جلسه خواهد بود.

حداقل و حداکثر سهام در شرکت سهامی عام

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - حداقل و حداکثر سهام در شرکت سهامی عام