نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری

موسسات غیر تجاری به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شود. دسته اول موسسات غیر تجاری هستند که، به دنبال منافع خود و اعضای شرکت نیستند . به این موسسات غیر انتفاعی می گویند.  که هدف انها انجام فعالیت های اجتماعی مانند انجمن های تخصصی” اسلامی و علمی خاص است. مانند موسسات خیریه و موسسات قرض الحسنه که در هنگام ثبت موسسات  باید باید علاوه بر استعلام از اداره ثبت شرکتها از نیروی انتظامی نیز استعلام شود.

دسته دوم موسساتی هستند که، برای رسیدن به منافع مالی اعضای موسسه تشکیل می شوند. اموزشگاه های علمی و زبان غیر دولتی و .… نیز از جمله این موسسات هستند. موسسات حقوقی نیز از این دسته از موسسات غیر تجاری هستند. که علاوه بر وکالت و مشاوره حقوقی به افراد مراجعه کننده با عنوان خدمت رسانی به ارباب رجوع به دنبال کسب درامد و پیشرفت مالی و شغلی نیز هستند.

 

شرایط ثبت موسسه حقوقی چیست؟

 • برای ثبت موسسه حقوقی وکلای آن باید بیشتر از یک نفر باشند.
 • یکی از وکلای موسسات حقوقی در زمان ثبت موسسه، باید بیشتر از 10 سال سابقه وکالت داشته باشد.
 • ارائه پروانه تاسیس موسسه حقوقی که توسط قوه قضاییه تایید و صادر شده است.
 • سرمایه جهت ثبت موسسات حقوقی باید نقدی و حداقل یک صد هزار تومان باشد.
 • در زمان ثبت باید در اساسنامه به صورت مکتوب تعداد اعضای موسسه، نام موسسه و محل تاسیس(کد پستی معتبر) موسسه ارائه شود.
 • حداکثر یک ماه بعد از انتشار درخواست ثبت، باید یک نسخه از اگهی به کانون وکلا تحویل داده شود.
 • برای ثبت موسسات حقوقی می توان از تعدادی از وکلای مقیم حوزه در دادگستری، به عنوان همکار دعوت به کار در موسسه کرد. و پس از تایید کانون وکلا می تواند همکاری با انها را شروع کند.

نکته: در موضوع تمام موسسات حقوقی در زمان ثبت باید < مشاوره حقوقی و انجام امور مربوط به وکالت از طریق وکلای معتبر دادگستری > ذکر شود.

ویژگی موسسه حقوقی چیست؟

برای ثبت موسسات حقوقی باید در ابتدا موسسه از دو یا چند وکیل به عنوان مدافع و یا مشاور مطابق با آئین نامه و قوانین حقوق معرفی و ثبت شود. افرادی که به عنوان مدافع و مشاور و یا هر عنوان دیگری در موسسه حقوقی مشغول به کار می شوند. باید دارای شرایط زیر باشند. این شرایط عبارتند از:

 • افراد حقوقی هیچ گونه سابقه انتظامی در درجه های بالا و سابقه کیفری نداشته باشند.
 • هیچ گونه مشکلات فسادی و عدم هماهنگی با شئونات در رابطه با وکلا وجود نداشته باشد.
 • پروانه وکالت، وکلای موسسه باید مجدد تمدید گردد.
 • وکلا در موسسات حقوقی دیگری با همین حوزه فعالیت نباید عضو باشند.

مدارک لازم جهت ثبت موسسه حقوقی

 • یکی از اعضای هیات مدیره باید دارای مدرک تحصیلی کارشناس حقوقی باشد.
 • یک کپی از روزنامه رسمی حقوقی که نامه معرفی نماینده ( در صورتی که از اعضای هیات مدیره و شخصی حقوقی باشد.) در آن انتشار شده است.
 • کپی مدارک شناسایی تمامی اعضای هیات مدیره و شرکای موسسه در دفتر های اسناد رسمی برابر اصل شود.
 • دو نسخه از تقاضا نامه تکمیل شده موسسات حقوقی
 • دو نسخه از اساسنامه تکمیل شده  موسسات حقوقی
 • دو نسخه از صورت جلسه هیات مدیره و مدیران شرکت

نکته: در تهیه تقاضا نامه ها باید توجه داشته باشید که، تقاضا نامه ها باید از اداره ثبت شرکت ها تهیه گردد.

نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری

ادامه مطلب
مراحل اعلام ختم تصفیه شرکت به مرجع ثبت شرکت‌ها

ویژگی انتخاب نام موسسه حقوقی چیست؟

 1. اسمی که برای موسسه حقوقی انتخاب می شود، باید کاملا با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.
 2. اسم انتخابی باید خاص باشد. و همچنین به صورت لاتین نباشد.
 3. اسامی مورد نظر جهت ثبت موسسه حقوقی باید دارای بیش از 2 سیلاب باشند.
 4. اسم انتخابی برای موسسه حقوقی باید در حوزه فعالیت موسسه و در قالب کلمات حقوقی انتخاب گردد.
 5. نام انتخابی باید از اسامی فارسی انتخاب شود، و از اسامی بیگانه استفاده نشود.
 6. در استفاده از اسامی مشهور و معروف برای موسسه حقوقی به طور جدی اجتناب گردد.

ارزیابی  و تخمین هزینه ثبت شرکت

مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه امورات ثبتی از سوی کارشناسان برجسته و زبده تک نیک ثبت.

نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری

موسسه غیر تجاری چیست

موسسات غیر تجاری موسساتی هستند كه جهت مقاصد غیر تجاری مثل امور علمی ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشكیل می گردد. و موسسان آنها ممكن است قصد انتفاع داشته و یا نداشته باشند. تاسیس مزبور از تاریخ ثبت، شخصیت حقوقی پیدا می كنند و می تواند عناوینی از قبیل انجمن – بنگاه –  كانون و امثال آن را اتخاذ نمایند.

تقسیم بندی مؤسسات غیر تجاری بسته اهداف 

 1. موسساتی كه هدفشان جلب منافع و تقسیم آن بین اعضا خود نباشد.
 2. موسساتی كه هدفشان جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضای خود یا غیره باشد مانند كانون های فنی و حقوقی و غیره…

حداقل شركا موسسات فوق نباید كمتر از دو نفر باشد و قید سرمایه هرمیزان مجاز می باشد. موسسات غیر تجاری همانند موسسات تجاری تهران دراداره ثبت شركتها و شهرستانها دردایره ثبت شركتهای اداره ثبت مركز اصلی موسسه به ثبت برسند و جهت آن كلیه اقدامات تاسیس شركتها همراه رعایت مواد آئین نامه اصلاحی ثبت شرکت تشكیل و موسسات غیر تجاری كه سال 1337 تصویب رسیده است ضروری می باشد. جهت ثبت تشكیلات غیر تجاری تسلیم اظهارنامه (فرم چاپی تقاضانامه ثبت موسسه همراه ضمائم لازم دو نسخه كه دارای تاریخ و امضاء  بوده الزامی است. ضمائم آن شامل نسخه اصلی یا رونوشت وكالتنامه، صورت تقاضا توسط وكیل.

مورد نیاز ثبت موسسات غیر تجاری min 800x500 - نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری
مدارک مورد نیاز ثبت موسسات غیر تجاری

مدارک مورد نیاز ثبت موسسات غیر تجاری

گواهی شده تصدیق كشوری كه موسسه آنجا به ثبت رسیده باشد. همراه ترجمه مصدق فارسی آن دو نسخه اساسنامه و امضاء تمام صفحات آن توسط شركاء صورت مجلس مجمع عمومی موسس مبنی بر انتخاب هیئت مدیره و معرفی صاحبان امضاء (در دو نسخه) رسید. پرداخت حق الثبت و فتوكپی شناسنامه و کارت ملی شركاء می باشد.  صورت غیر انتفاعی بودن موسسه اجازه نامه نیروی انتظامی محل جهت ثبت ضروری می باشد. و صورت انتفاعی بودن آن موضوع موسسه با مدارك تحصیلی و تخصص موسسین تطبیق داده شده سپس دستور ثبت صادر می گردد. اساسنامه موسسات غیر تجاری می تواند مانند اساسنامه شركت با مسئولیت محدود باشد. و آن مواردی مانند موضوع موسسه ارگان اداره كننده (هیات مدیره) وارگان تصمیم گیرنده “مجامع عمومی” و اختیارات آنها و غیره آورده شود.

نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری

انواع مجامع عمومی موسسات غیر تجاری

موسسه مزبور دارای مجمع عمومی عادی و فوق العاده نیز می باشد كه هر كدام دارای وظایفی هستند. هیات مدیره موسسه می تواند مجمع عمومی عادی از بین شركاء یا خارج از آن انتخاب گردد و مدیران می توانند برای مدت محدود یا نامحدود معین شوند و دارای اختیارات تام نیز می باشند مگر اینكه اساسنامه ترتیب دیگری را مقرر داشته باشد. جلسات هیات با حضور اكثریت اعضاء موسسه رسمیت پیدا نموده و تصمیمات هیات مدیره با اكثریت آراء مناط اعتبار خواهد بود.  صورتی كه تقاضای ثبت مورد قبول واقع شود مراتب در دفتر مخصوصی ثبت و ورقه ای حاكی از تصدیق ثبت تقاضا كننده داده می شود علاوه بر آن خلاصه مراتب روزنامه رسمی یا یكی از روزنامه های كثیر الانتشار (کم هزینه ) با هزینه متقاضی منتشر می گردد.

ادامه مطلب
شرایط و مراحل ثبت موسسه غیر تجاری و غیر انتفاعی

نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری

سلسله مراتب ثبت مؤسسات غیر تجاری

 1. کامل نمودن فرم تقاضانامه ثبت موسسه و امضاء توسط شرکاء.
 2. کامل نمودن فرم صورتجلسه موسسین و امضاء توسط شرکاء.
 3. تنظیم و امضای کلیه صفحات اساسنامه توسط شرکاء.
 4. چند نام انتخاب و مسئول تغیین نام اداره ثبت شرکتها ارائه گردد” توجه شود نام انتخاب شده اولا باید با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته و ثانیا سابقه ثبت نداشته باشد ثالثا از نامهای بیگانه نباشد” و مسئول مربوطه پس از بررسی، گواهی لازم را با انتخاب یکی از اسامی پیشنهادی صادر می نماید.
 5. پس از تعیین نام قسمت ارجاع اداره ثبت شرکتها مراجعه و ممیز مربوطه پس از بررسی اولیه با توجه موضوع فعالیت موسسه چنانچه نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح داشته باشد عند اللزوم مرجع مربوطه جهت اخذ مجوز معرفی می شود.
 6. پس از وصول و ارائه مجوز لازم ” رابطه با موضوع موسسه” ممیز ثبت شرکتها بشرط عدم وجود نقص مدارک” متقاضی را جهت پرداختی حق الثبت حسابداری راهنمایی و مسئول حسابداری با توجه سرمایه موسسه و تعیین مبلغ حق الثبت متقاضی را جهت پرداخت حق الثبت بانک ملی ایران هدایت و پس از پرداخت وجه مذکور و ارائه فیش پرداختی حسابداری ”  حسابدار اقدام ممهور نمودن تقاضانامه متقاضی می کند. و ممیز مربوط دستور ثبت را صادر و متقاضی به قسمت ثبت شرکتها مراجعه می نماید.
 7.  
 8. پیش نویس آگهی تاسیس موسسات و شرکت ها

 9.  
 10. در قسمت ثبت شرکتها پیش نویس آگهی تاسیس تهیه شده پس از امضای رئیس اداره ثبت شرکتها و تایپ آگهی مربوط، متقاضی مجددا قسمت ثبت شرکتها مراجعه و پس از احراز هویت توسط مسئول قسمت از متقاضی ذیل ثبت دفتر” اصالتا یا وکالتا” امضاء اخذ می نماید و سپس یک نسخه از مدارک (اساسنامه- صورتجلسه – تقا ضانامه) که ممهور مهر اداره ثبت شرکتها می باشد متقاضی تسلیم می گردد. و متقاضی دبیر خانه اداره مراجعه و پرونده را تحویل داده”  یک برگ آگهی تایپ شده را اداره کل دفتر روابط عمویم و امور بین الملل”قسمت دایره آگهی ها ” برده و پس از تعیین مبلغ جهت درج روزنامه کثیر الانتشار بانک مراجعه و همراه فیش پرداخت شده دبیرخانه مراجعه می کند. پس از امضای نسخ تایپ شده توسط رئیس اداره ثبت شرکتها این مرحله آگهی صادر و دو نسخه تایپی به متقاضی تحویل می گردد. یک نسخه جهت درج روزنامه رسمی جمهوری اسلامی” واقع خیابان بهشت” ضلع جنوبی پارک شهر” و نسخه دیگر همراه فیش پرداختی قسمت دایره آگهی ها جهت درج روزنامه کثیر الانتشار داده می شود.
 11. این مرحله کار ثبت موسسه پایان می یابد .

شرکت تعاونی تک نیک با هدف تسهیل در امور اداری شرکتها و موسسات، حسابداری و مالیاتی و مشاوره کسب و کار فعالیت خود را از سال 94 آغاز نموده است. ثبت تک نیک همواره کوشیده است خدمات خود را به بهترین شکل ممکن در سریعترین زمان به انجام برساند و مشاوری امین برای مدیران و کارآفرینان عزیز کشورمان باشد.

آدرس :

ایلام، شهرستان دهلران، منطقه 3 ، خیابان خبرنگار ، پلاک 7 

تلفن: 09189414281 — 09184220933  — 09905200930

 

مطالب مرتبط

فهرست