استعلام ثبت شرکت ها

راه های دسترسی به لیست نام شرکت های ثبت شده:

تنها منبع معتبر برای یافتن نام شرکت های ثبت شده، سامانه اشخاص حقوقی کشور است. با کلیک بر روی اینجا می توانید به آدرس اینترنتی جدید این سامانه مراجعه کنید. جستجو در این سایت به سه صورت امکان پذیر است:

1. نام شرکت را وارد کنید (به طور کامل یا جزئی)

2. شماره ملی شرکت را وارد کنید

3. شماره ثبت شرکت را وارد کنید

همچنین با تعیین سازمان ثبت شرکت، تیپ شخصیتی، اداره کل استان و واحد ثبت شهرستان می توان لیست اسامی شرکت های ثبت شده در ایران را با دقت بیشتری جستجو کرد. گاهی اوقات، بدون محدود کردن جستجوی شما، تعداد صفحات نتایج بسیار زیاد می شود و یافتن اطلاعات مورد نظر دشوار خواهد بود.

برای استعلام شرکت چه اطلاعاتی لازم است؟

برای استعلام شرکت باید نام شرکت، شماره ثبت شرکت یا شماره شناسه ملی را دریافت کنید. البته با کد اقتصادی شرکت که در سازمان امور مالیاتی نیز موجود است. می توانید فعالیت شرکت را در سیستم های حقوقی بررسی و بررسی کنید.

شماره ثبت شرکت

پس از انجام امور مربوط به ثبت شرکت، اداره ثبت شرکت ها شماره ثبتی را به شرکت تخصیص می دهد. از این پس شرکت با این شماره شناخته می شود. سپس سازمان اسناد و املاک کشور شماره دیگری را به نام می دهد. “هویت ملی”

این هویت ملی در موفقیت شرکت بسیار مهم است.

شماره ثبت شرکت ثابت است. هرگز تغییر نمی کند.  نشان دهنده هویت شرکت می باشد.

استعلام شرکت بر اساس شماره ثبت

شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تکمیل شناسه ملی، نام و شماره ثبت شرکت مورد نیاز مطابق مراحل، ثبت شرکت را تایید کنید.

کد اقتصادی شرکت را استعلام بگیرید

کد اقتصادی شرکت های تجاری شامل دوازده شماره است که توسط سازمان مالیاتی صادر می شود. برای استعلام کد اقتصادی شرکت باید سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده را به آدرس «evat.ir» بررسی کنید. برای دسترسی به این اطلاعات علاوه بر نام دقیق شخص حقوقی، شماره ملی متقاضی نیز الزامی است. بنابراین شرکت هایی که قصد انعقاد قراردادهای دولتی و یا شرکت در مناقصات و مزایده ها را دارند باید پس از تایید به این سامانه مراجعه و کد اقتصادی خود را دریافت کنند.

استعلام شرکت با شماره ثبت:

جهت استعلام شرکت از طریق شماره ثبت روش های ذیل را انجام دهید.

روش اول: فرد باید به سایت “ssaa.ir” مراجعه و پس از تکمیل فیلد مورد نیاز برای دریافت استعلام مراجعه کند.
ثانیاً: وارد پایگاه اطلاع رسانی سامانه جامع اشخاص حقوقی کشور در سایت «ssaa.ir» و تکمیل شناسه ملی، نام و شماره ثبت شرکت و تأیید صحت ثبت شرکت.
سوم: وارد سامانه روزنامه رسمی به آدرس «ir» شوید و گزینه های شماره ملی و نام شرکت را برای دریافت اطلاعات تکمیل کنید.

راه های استعلام شماره ثبت شرکت

اولین سامانه استعلام شماره ثبت شرکت با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور irsherkat.ssaa.ir و تکمیل فرم درخواست استعلام ثبت شرکت امکان پذیر است.
راه دوم استعلام ورود به وب سایت یا وب سایت ilenc.ir و تکمیل اطلاعات مورد نیاز جهت مشاهده شرکت ثبت شده مورد نیاز می باشد.
ورود به سامانه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران در سایت یا rooznamehrasmi.ir به عنوان سامانه استعلام شماره ثبت شرکت از دیگر راه های جستجوی اطلاعات ثبتی شرکت های متقاضی می باشد.
بنابراین در صورت جستجوی سامانه جامع ثبت شرکت در فضای مجازی می توان اطلاعات لازم را در مورد سامانه استعلام شماره ثبت شرکت به دست آورد. مرجع اداری درگاه ثبت شرکت در ایران مرجع قضایی می باشد. (پرتال به معنای پرتال و مفهوم آن در فضای مجازی و اینترنت آن صفحه الکترونیکی است که مزایایی مانند دسترسی آسان به کاربر برای اعلام خواسته های خود می دهد).

قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران نهادی است که در حال حاضر دارای کارکرد مستقل و موظف به احقاق حقوق فردی و اجتماعی مردم کشور و در نهایت تحقق و نهادینه کردن رویای عدالت است.

نمونه فرم اقرارنامه مدیریتی
ادامه مطلب

استعلام شرکت و شخصیت حقوقی

برای استعلام هویت ملی یک شخص حقوقی می توانید به آدرس “ilenc” مراجعه نمایید. پس از وارد کردن اطلاعات موسسه ثبتی، شماره ملی شخص حقوقی، نوع شخص، شماره ثبت شخص، دفتر دولتی، نام شخص، واحد ثبتی را وارد کرده و سپس جستجو را کلیک کنید.

از طریق سیستم اشخاص حقوقی کشور

کافی است وارد سامانه شناسه ملی شوید که به آن سایت شناسه ملی اشخاص حقوقی نیز می گویند. شما باید حداقل یکی از این اطلاعات شامل نام شرکت، شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت را داشته باشید.
در این سامانه می توانید اطلاعات و مشخصات مربوط به انواع شرکت ها را مشاهده کنید. در مورد ثبت موسسات غیرتجاری نیز به همین صورت استعلام انجام شود. این سامانه یکی از مطمئن ترین و مهم ترین راه های استعلام اشخاص حقوقی در کشور است.

استعلام روزنامه رسمی برای ثبت شرکت

استعلام روزنامه رسمی برای ثبت شرکت یکی از مراحل حیاتی در فرآیند تاسیس شرکت است. این فرآیند نه تنها به شرکت ها اجازه می دهد. تا شفافیت خود را نشان دهند، بلکه به عموم نیز اجازه می دهد تا اطلاعات شرکت را بررسی کنند. با پیشرفت تکنولوژی، این فرآیند اکنون می تواند به صورت آنلاین انجام شود و فرآیند را ساده تر و کارآمدتر می کند.

روزنامه رسمی ثبت شرکت یکی از مراحل حیاتی در فرآیند تاسیس شرکت است. این فرآیند به ثبت اطلاعات شرکت در روزنامه رسمی اشاره دارد که در دسترس عموم است. این اقدام با توجه به اهمیت شفافیت و اعتماد عمومی به شرکت ها صورت می گیرد. ابتدا اطلاعات شرکت شامل نام شرکت، مشخصات اعضای هیئت مدیره، سرمایه ثبت شده و هدف شرکت باید در روزنامه رسمی منتشر شود.

نام شرکت را جویا شوید

پرس و جو در مورد نام شرکت یکی از اولین و مهم ترین گام ها در راه اندازی یک کسب و کار جدید است. این فرآیند به شما امکان می دهد. نام شرکت خود را ثبت کنید.  از حقوق قانونی خود در برابر سایر شرکت ها محافظت کنید. انتخاب نام مناسب برای شرکت یکی از اولین گام ها برای استعلام ثبت شرکت است.

باید اطمینان حاصل کنید که نامی که انتخاب می کنید. منحصر به فرد است و با هیچ شرکت دیگری همپوشانی ندارد. هنگامی که نامی را انتخاب کردید، باید آن را تأیید کنید تا مطمئن شوید که قبلاً ثبت نشده است. با استفاده از سامانه های ثبت آنلاین شرکت می توانید این کار را انجام دهید.

استعلام رایگان ثبت شرکت

استعلام رایگان ثبت شرکت یکی از ابزارهای مفید برای کسب و کارهای جدید است. این به شما امکان می دهد نام شرکت خود را به صورت رایگان بررسی کنید و از منحصر به فرد بودن آن مطمئن شوید. پس از اطمینان از اختصاصی بودن نام، می توانید نام شرکت خود را ثبت کنید.
برای این کار باید فرم های مربوطه را پر کرده و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید. این فرم ها معمولاً اطلاعاتی مانند نام شرکت، نوع کسب و کار، محل سکونت و اطلاعات تماس را می خواهند. پس از ثبت نام باید مدارک ثبت شرکت خود را دریافت کنید. این مدارک شامل گواهی ثبت شرکت، شناسه شرکت و سایر مدارک قانونی مرتبط با شرکت شما می باشد.

چرا گرفتن استعلام شرکت ضروری است؟

مهمترین دلیل برای استعلام شرکت، ایجاد رابطه تجاری و اطمینان از اعتبار آن است. از آنجایی که برای محاسبه مبلغ مالیات نیاز به فاکتور رسمی دارید و اطلاعات شرکت خریدار و فروشنده باید به طور کامل و صحیح در فاکتور رسمی وارد شود، استعلام شرکت ضروری است. استعلام ثبت تغییرات شرکت و ثبت شرکت به شما کمک می کند به اطلاعات ثبت شرکت دسترسی داشته باشید. از این اطلاعات در فاکتور رسمی خود استفاده کنید. مانند موارد زیر:

شماره ثبت
نام کامل ثبت شده شرکت
اطلاعات مدیر عامل
تغییر روزنامه رسمی
کد اقتصادی
هویت ملی
پرس و جو در مورد شرکت همچنین به شما کمک می کند تا از اعتبار و مشروعیت شرکت درخواست شده اطمینان حاصل کنید و اطلاعات ارائه شده به شما با اطلاعات واقعی مطابقت داشته باشد. این شما را از عواقب قانونی برخورد با شرکت های جعلی محافظت می کند.

افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام
ادامه مطلب

اطلاعات دریافت شده از یک استعلام شرکت

همانطور که اشاره کردیم با استعلام شرکت های ثبت شده اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار می گیرد که در زیر لیست کامل آنها آمده است:

شخص حقوقی ثبت شده
هویت ملی شخص حقوقی
تاریخ ایجاد شخصیت حقوقی
تاریخ آخرین به روز رسانی یا تاریخی که آخرین تغییرات شرکت در آن ثبت شده است
نام کامل شخص حقوقی
نوع شخص حقوقی یا شرکت اعم از سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، مؤسسه غیرتجاری و مانند آن.
شماره ثبت اشخاص حقوقی
اداره ثبت احوال
واحد ضبط دستگاه ضبط
کد پستی شخص حقوقی
اقامت قانونی
وضعیت شخصیت حقوقی

اهمیت استعلام شرکت های ثبت شده

اهمیت استعلام شرکت های ثبت شده به معنای بررسی و تحقیق در مورد اطلاعات عمومی و رسمی شرکت است. این پرس و جو اطلاعاتی در مورد وضعیت مدیریت و سایر جنبه های مربوط به شرکت در اختیار ما قرار می دهد. اهمیت استعلام شرکت های ثبت شده به دلایل زیر است:

اعتبار و قابلیت اطمینان: با پرس و جو از شرکت ها می توانید از اعتبار و قابلیت اطمینان شرکت مطلع شوید. اطلاع از صحت وجود و فعالیت شرکت و تاریخ ثبت آن به شما تایید می کند که شرکت مورد نظر واقعا وجود دارد و در حال فعالیت است.
انتخاب همکاری: پرس و جو در مورد شرکت ها به شما کمک می کند در انتخاب همکاران و شرکای تجاری خود تصمیم به خرید یا همکاری با یک شرکت بگیرید. با دسترسی به اطلاعات نوع شرکت، می توانید بین نوع فعالیت شرکت و نیازهای خود تطابق پیدا کنید و تصمیم به خرید یا همکاری بگیرید.
رعایت قوانین و مقررات: پرس و جو در مورد شرکت ها به شما امکان می دهد از مشروعیت شرکت و انطباق کامل آن با قوانین و مقررات مربوطه اطمینان حاصل کنید. این اطلاعات می تواند در جلوگیری از معاملاتی که ممکن است با قوانین مغایرت داشته باشد و خطرات قانونی را کاهش دهد مفید باشد.
تصمیم گیری بهتر: با دسترسی به اطلاعات استعلام شرکت، می توانید تصمیمات بهتری در مورد همکاری، قرارداد و سایر تعاملات تجاری بگیرید. این اطلاعات شامل وجود شرکت، فعالیت آن، نوع شرکت و اطلاعات مالی و حقوقی مربوط به آن است.

استعلام شرکت با استفاده از شناسه ملی و شماره ثبت

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از اطلاعات لازم برای استعلام شرکت ها از جمله موسسات حقوقی، اخذ کارت شناسایی ملی است. اما اگر به شناسه ملی دسترسی ندارید، می توانید با استفاده از اطلاعات دیگری مانند شماره ثبت و نام شرکت استعلام بگیرید.

در این قسمت از مقاله روش و مراحل استعلام شرکت با استفاده از شناسه ملی و شماره ثبت را توضیح داده ایم. استعلام شرکت دارای هویت ملی از طریق دو سامانه سایت ثبت شرکت و سامانه جامع پایگاه اطلاع رسانی اشخاص حقوقی کشور امکان پذیر است.

در صورتی که شخصی فقط به شماره ملی شرکت دسترسی داشته باشد. می تواند با روش های ذکر شده در قسمت های قبل اطلاعات شرکت ها را استعلام کند. هر دو سیستم همچنین امکاناتی را در نظر می گیرند تا افرادی که کارت ملی ندارند بتوانند استعلام کنند.

خلاصه و نتیجه گیری:
برای استعلام یک شرکت و اطلاع از وجود یا عدم وجود شرکت یا قانونی یا غیر قانونی بودن شرکتی که قرار است با آن همکاری کند. یا با این شخص حقوقی یا همان شرکت قرارداد ببندد.

سامانه استعلام اشخاص حقوقی در کشور وجود دارد. که هم از شرکت های تجاری و هم از موسسات غیرتجاری قابل استعلام است. پرس و جو در مورد شرکت و اطلاع از اطلاعات آن باعث می شود که فرد هنگام قرارداد با شرکت احساس راحتی بیشتری کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست