مشاوره رایگان

نحوه کاهش اختیاری سرمایه

کاهش اختیاری سرمایه

علاوه بر کاهش اجباری سرمایه مذکور در ماده ۱۴۱ مجمع‌ عمومی فوق‌العاده شرکت می‌تواند به پیشنهاد هیئت‌مدیره در مورد کاهش سرمایه شرکت به طور اختیاری اتخاذ تصمیم کند.  مشروط بر آنکه بر اثر کاهش سرمایه شرکت به‌ تساوی حقوق صاحبان سهام لطمه‌ای وارد نشود. و سرمایه شرکت از حداقل مقرر در ماده ۵ قانون تجارت، کمتر نگردد.

کاهش اجباری و اختیاری سرمایه چگونه است؟

کاهش اجباری سرمایه از طریق کاهش تعداد با مبلغ اسمی سهام صورت می‌گیرد و کاهش اختیاری سرمایه از طریق کاهش بهای اسمی سهام به نسبت متساوی و رد مبلغ کاهش‌یافته هر سهم به صاحب آن انجام می‌گیرد.

 

پیشنهاد هیئت‌مدیره راجع به کاهش سرمایه به مجمع عمومی

پیشنهاد هیئت‌مدیره راجع به کاهش سرمایه باید حداقل چهل و پنج‌ روز قبل از تشکیل مجمع‌ عمومی فوق‌العاده به بازرس یا بازرسان شرکت تسلیم گردد.

پیشنهاد مزبور باید متضمن توجیه لزوم کاهش سرمایه و همچنین شامل گزارش درباره امور شرکت از بدو سال مالی در جریان و اگر تا آن موقع، مجمع‌ عمومی نسبت به حساب‌های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد. حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد.

نحوه و زمان گزارش بازرس در کاهش اختیاری سرمایه

بازرسان نیز پس از بررسی پیشنهاد و گزارش هیأت مدیره نظر خود را به مجمع مزبور تقدیم تا مجمع پس از شنیدن گزارش بازرسان نسبت به مورد اتخاذ تصمیم نماید. پس از تصویب پیشنهاد هیأت مدیره از سوی مجمع عمومی فوق العاده و پیش از اجرای مفاد مصوبه هیأت مدیره حداکثر ظرف یک ماه مراتب را در روزنامه رسمی و روزنامه ای که آگهیهای شرکت در آن منتشر میگردد منتشر خواهد کرد.

گزارش بازرس در خصوص کاهش سرمایه

بازرس یا بازرسان شرکت پیشنهاد هیئت‌مدیره را مورد رسیدگی قرار داده و نظر را طی گزارش به مجمع‌ عمومی فوق‌العاده تسلیم خواهد نمود. و مجمع‌ عمومی پس از استماع گزارش بازرس تصمیم خواهد.

انتشار آگهی کاهش سرمایه در روزنامه کثیرالانتشار

هیئت‌مدیره قبل از اقدام به کاهش اختیاری سرمایه باید تصمیم مجمع‌ عمومی را درباره کاهش حداکثر ظرف یک ماه در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به شرکت در آن نشر می‌گردد آگهی کند.

آورده نقدی و غیر نقدی در ثبت شرکت با مسئولیت محدود
ادامه مطلب

نحوه کاهش اختیاری سرمایه

اعتراض طلبکاران شرکت جهت کاهش سرمایه به دادگاه

در مورد کاهش اختیاری سرمایه شرکت، هریک از دارندگان اوراق قرضه و یا بستانکارانی که منشأ طلب آنها قبل از تاریخ نشر آخرین آگهی مذکور در ماده ۱۹۲ باشد. می‌توانند ظرف دو ماه از تاریخ نشر آخرین آگهی اعتراض خود را نسبت به کاهش سرمایه شرکت به دادگاه تقدیم کنند.

در صورتیکه به نظر دادگاه اعتراض نسبت به کاهش سرمایه وارد تشخیص شود. و شرکت جهت تأمین پرداخت طلب معترض وثیقه‌ای که به نظر دادگاه کافی باشد نسپارد. در این صورت آن دین حال شده و دادگاه حکم به پرداخت آن خواهد داد (مواد ۱۹۴ الی ۱۸۹ ل.ا.ق. ت).

انواع کاهش سرمایه شرکت

در کاهش سرمایه از نوع ،نخست سرمایه شرکت میتواند هم از طریق کاهش تعداد سهام و هم کاهش مبلغ اسمی آن صورت پذیرد. در حالی که کاهش از نوع دوم تنها با کاهش مبلغ اسمی سهام و نه کاهش تعداد سهام، تغییر در سرمایه امکان دارد این ترتیب با هدف حمایت از حقوق خرده سهامداران پیش بینی شده است.

مدارک مورد نیاز جهت کاهش شرکت های سهامی 

مدارک لازم جهت کاهش سرمایه شرکت های سهامی به شرح ذیل می باشند:

  • ارائه مدارک هویتی شرکت (اساسنامه – تقاضانامه و یا اظهارنامه تاسیس – آخرین تغییرات ثبت شده هیات مدیره – آخرین تغییرات ثبت شده بازرسین که دارای اعتبار و روزنامه رسمی باشد.)
  • ارائه مدارک هویتی سهامداران، اعضای هیات مدیره و بازرسین (شناسنامه و کارت ملی )
  • ارائه لیست کامل سهامدارن و میزان سهام هر عضو قبل و بعد از کاهش سرمایه
  • درصورتیکه مجوزی بود موضوع اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح
  • اگر سهامداری حقوقی باشند. نامه نمایندگی و معرفی شخص نماینده دارای شماره نامه و تاریخ
  • درصورتی که جلسه با حضور اکثریت سهامدارن برگزار گردد. آگهی دعوت روزنامه کثیرالانتشار که به چاپ رسیده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.