وظایف و اختیارات مدیر تصفیه در قانون تجارت

مدیر یا مدیران تصفیه درقانون تجارت

امر تصفیه با مدیران شرکت است مگر آنکه اساسنامه شرکت یا مجمع‌ عمومی فوق‌العاده‌ای که رأی به انحلال می‌دهد. ترتیب دیگری مقرر داشته باشد.

در صورتی‌ که به هر علت مدیر تصفیه تعیین نشده باشد، با تعیین شده؛ ولی به وظایف خود عمل نکند. هر ذی‌نفع حق دارد تعیین مدیر تصفیه را از دادگاه بخواهد. در مواردی نیز که انحلال شرکت به‌ موجب حکم دادگاه صورت می‌گیرد. مدیر تصفیه را دادگاه ضمن صدور حکم انحلال شرکت تعیین خواهد نمود (مواد ۲۰۴ و ۲۰۵ ل.ا. قانون تجارت)

طبق ماده ۲۷۵ ل.ا. قانون تجارت، در هر مورد که بر اثر انحلال یا بطلان شرکت، مدیر تصفیه، باید از طرف دادگاه تعیین شود. و مدیر یا مدیران تصفیه‌ای که توسط دادگاه تعیین شده‌اند. حاضر به قبول سمت مدیریت تصفیه نباشند، دادگاه امر تصفیه را به اداره تصفیه امور ورشکستگی حوزه خود ارجاع می‌نماید.

تعیین حق‌الزحمه مدیر یا مدیران تصفیه‌ای که توسط دادگاه تعیین می‌شود، به عهده دادگاه است.

طبق: ماده ۲۰۷ ل.ا. قانون تجارت، نشانی مدیر یا مدیران تصفیه، همان نشانی مرکز اصلی شرکت خواهد بود مگر آنکه به‌ موجب تصمیم

مجمع‌ عمومی فوق‌العاده با حکم دادگاه نشانی دیگری تعیین شده باشد.

وظایف و اختیارات مدیر تصفیه در قانون تجارت

مقاله انحلال و تصفیه در شرکت‌های سهامی همسو و مرتبط با این مطلب می باشد. پیشنهاد می کنم در خصوص افزایش اطلاعات تصفیه و انحلال شرکت آن را مطالعه کنید.

وظایف مدیر یا مدیران تصفیه

از تاریخ تعیین مدیر یا مدیران تصفیه اختیارات مدیران شرکت خاتمه‌یافته و تصفیه شرکت شروع می‌شود. مدیران تصفیه باید کلیه اموال و دفاتر و اوراق و اسناد مربوط به شرکت را تحویل گرفته بلافاصله امر تصفیه شرکت را عهده‌دار شوند.

مدیران تصفیه، نماینده شرکت در حال تصفیه بوده و کلیه اختیارات لازم را جهت امر تصفیه حتی از طریق طرح دعوی و ارجاع به داوری و حق سازش دارا می‌باشند. و می‌توانند برای طرح دعاوی و دفاع از دعاوی وکیل تعیین نمایند. محدودکردن اختیارات مدیران تصفیه باطل و کان لم‌ یکن است (مواد ۲۱۱ و ۲۱۲ ل.ا. قانون تجارت).

طبق ماده ۲۰۸ ل.ا. قانون تجارت، تا خاتمه امر تصفیه، شخصیت حقوقی شرکت جهت انجام امور مربوط به تصفیه باقی خواهد ماند. و مدیران تصفیه موظف به خاتمه دادن کارهای جاری و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت می‌باشند. و هرگاه برای اجرای تعهدات شرکت معاملات جدیدی لازم شود مدیران تصفیه انجام خواهند داد.

ادامه مطلب
انحلال و تصفیه در شرکت‌های سهامی

مقاله مراحل ثبت انحلال و تصفیه شرکت مرتبط با این مطلب می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست