نحوه کاهش اجباری سرمایه

کاهش سرمایه شرکت سهامی

هنگامیکه بر اثر زیان های وارده به شرکت سهامی حداقل نصف سرمایه شرکت تلف شود. هیات مدیره موظف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت کند. تا موضوع بقاء  و یا انحلال شرکت را را جهت تصمیم به مجمع عمومی مطرح می نماید. هرگاه این مجمع رای خود را به انحلال شرکت ندهد. باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده شش این قانون ( تعهد حداقل 20 درصد سرمایه توسط موسسان و تعهد کلیه سرمایه و پرداخت لااقل 35 درصد مبلغ تعهد شده) سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد. ( ماده 141 ل. ا. ق. ت )

انواع نحوه کاهش سرمایه شرکت سهامی 

کاهش سرمایه در شرکت های سهامی به 2 دسته تقسیم می شود:

  • کاهش سرمایه اختیاری
  • کاهش سرمایه اجباری

 

ما در این مطلب به نحوه کاهش اجباری سرمایه شرکت سهامی می پردازیم.

کاهش اجباری سرمایه

طبق ماده ۱۸۹ ل.ا. قانون تجارت، علاوه بر کاهش اجباری سرمایه مذکور در ماده ۱۴۱ ل.ا. قانون تجارت، مجمع‌ عمومی فوق‌العاده شرکت می‌تواند به پیشنهاد هیئت‌مدیره در مورد نحوه کاهش سرمایه شرکت به طور اختیاری اتخاذ تصمیم کند. مشروط بر آنکه بر اثر کاهش سرمایه به‌ تساوی حقوق صاحبان سهام لطمه‌ای وارد نشود.  و سرمایه شرکت از حداقل مقرر در ماده ۵ قانون تجارت کمتر نگردد.

طرق کاهش اجباری و اختیاری سرمایه

کاهش اجباری سرمایه از طریق کاهش تعداد یا مبلغ اسمی سهام صورت می‌گیرد. و کاهش اختیاری سرمایه از طریق و نحوه کاهش بهای اسمی سهام به نسبت متساوی و رد مبلغ کاهش‌ یافته هر سهم به صاحب آن انجام می‌گیرد.

نحوه کاهش اجباری سرمایه

مقاله ثبت تغییرات سرمایه و سهام شرکت های سهامی جهت افزایش اطلاعات شما عزیزان پیشنهاد می شود.

زمان پیشنهاد هیات مدیره در کاهش سرمایه

پیشنهاد هیئت‌ مدیره راجع به کاهش سرمایه باید حداقل چهل و پنج‌  روز قبل از تشکیل مجمع‌ عمومی فوق‌العاده به بازرس یا بازرسان شرکت تسلیم گردد.

پیشنهاد مزبور باید متضمن توجیه لزوم و نحوه کاهش سرمایه و همچنین شامل گزارش درباره امور شرکت از بدو سال مالی در جریان و اگر تا آن موقع مجمع‌ عمومی نسبت به حساب‌های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد. حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد.

نظر بازرس شرکت نسبت به پیشنهاد کاهش سرمایه

بازرس یا بازرسان شرکت پیشنهاد هیئت‌مدیره را مورد رسیدگی قرار داده و نظر خود را طی گزارش به مجمع‌ عمومی فوق‌العاده تسلیم می‌نمایند. و مجمع‌ عمومی پس از استماع گزارش در این مورد بازرس تصمیم خواهد گرفت. (مواد ۱۹۰ و ۱۹۱ ل.ا.  قانون تجارت)

ادامه مطلب
انواع شرکت های خدماتی و تعاریف آن

مقاله نحوه کاهش سرمایه شرکت ها مرتبط با این مطلب می باشد. و شامل تمامی موارد کاهش سرمایه شرکت می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست