نصاب رسمیت جلسات مجمع عادی تعاونی

نصاب مجمع عمومی عادی در نوبت اول و دوم

مجمع عمومی عادی در نوبت اول با حضور اکثریت اعضاء تعاونی یا نمایندگان تام الاختیار آنها رسمیت می یابد،  و در صورت عدم حصول نصاب مذکور در نوبت دوم با حضور هر تعداد عضو رسمیت می یابد. .

ج – ٤- نصاب تصمیمات مجمع عمومی عادی

طبق قاعده کلی تصمیمات مجمع عمومی عادی با اکثریت نصف به علاوه یک آراء رای دهندگان حاضر در جلسه رسمیت می یابد. ولی به این قاعده کلی در مورد برخی موضوعات مهم استثنائاتی وارد میباشد که عبارتند از:

(1) در صورتی که موضوع جلسه،  انتخاب اعضاء هیات مدیره و بازرسان باشد،  اعتبار تصمیمات منوط به تایید اکثریت نسبی رای دهندگان است (  ماده ٣٤ قانون بخش تعاون ).

(2) چنانچه موضوع جلسه،  تمدید دوره ماموریت اعضاء هیات مدیره باشد ، چنانچه اعضاء دو دوره سه ساله عضو هیات مدیره بوده و برای دوره سوم نامزدایی سمت شده اند، تصویب انتصاب مجدد اعضاء منوط به موافقت دو سوم کل اعضاء شرکت تعاونی ( و نه فقط حاضرین در جلسه)  میباشد ( تبصره (۱) ماده ٣٤ قانون بخش تعاونی اقتصاد ).

(3) چنانچه موضوع جلسه،  تصویب اساسنامه در اولین مجمع عمومی عادی تعاونی باشد،  باید با اکثریت دو سوم آراء حاضرین در جلسه تصویب گردد. ( تبصره (۲) ماده  34 قانون بخش تعاون اقتصاد)

(4) چنانچه موضوع جلسه به نوعی تعهدات اعضاء شرکت تعاونی را افزایش دهد،

باید کلیه اعضای شرکت تعاونی،  با این موضوع موافق باشند (ماده ۳۷ قانون بخش تعاونی اقتصاد)

به نظر نویسنده ، قانون باید راهکاری برای عبور از بن بست مخالفت یک یا چند عضو یک شرکت تعاونی در مقابل تصمیمی که به نفع اکثریت اعضاء است پیش بینی کند.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده در تعاونی

چنانچه موضوعی که در حیطه مسئولیت و اختیارات مجمع عمومی عادی است. بین برگزاری دو مجمع عمومی عادی سالیانه مطرح شده و نیاز به تصمیم گیری باشد، در این حالت،  مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تشکیل می گردد.

فعالیت این مجمع  کلاً در چارچوب مقررات حاکم بر مجمع عمومی عادی خواهد بود. لذا باید دقت کرد که موضوع مطرح در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است. یا در صلاحیت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده.

نحوه تشکیل مجامع تعاونی توسعه و عمران شهرستانی
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست