اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه

در این مقاله به صورت مختصر به اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه  پرداخته ایم. امیدواریم که برای شما عزیزان مفید باشد.

در صورتیکه نیاز به مشاوره با کارشناس ما دارید. به شماره 09189414281 بصورت رایگان تماس حاصل فرمایید.

منظور از اساسنامه شرکت چیست؟

اساسنامه شرکت‌ها دربرگیرندۀ نحوه اداره شرکت و اساس تشکیلات و عمل شرکت را معین می‌کند. اساسنامه شرکت را نمی‌توان بر اساس قرارداد تشریح نمود، زیرا در قرارداد رضایت کلیه طرفین قرارداد برای تصویب یا تغییر آن لازم است در صورتی ‌که قانون تجارت، تصویب اساسنامه را به اکثریت تجویز می‌کند.

ضرورت تنظیم اساسنامه در انواع شرکت ها

قانون تجارت ایران، تنظیم اساسنامه را برای همه شرکت‌ها ضروری دانسته ‌است. اما برای شرکت­های سهامی خاص و عام، تنظیم و تصویب اساسنامه لازم و ضروری می­ باشد.

ماده 4 نظام‌نامه راجع ‌به مواد ۱۹۶ و ۱۹۷ و ۱۹۸ قانون تجارت مصوب 1311 نیز در خصوص مدارک لازم برای ثبت شرکت­ها و در مقابل کلمه اساسنامه عبارت «اگر باشد» را برای اساسنامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود، نسبی، تضامنی، مختلط غیر سهامی و تعاونی آورده است. که نشان از اختیاری بودن ارائه اساسنامه برای ثبت شرکت‌های مذکور دارد.

اما شرکت­های مذکور نیز می‌توانند در صورت تمایل، اساسنامه داشته باشند. و غالباً برای ثبت همه شرکت‌ها اساسنامه تهیه می‌شود.

در صورتی‌ که اساسنامه جداگانه برای شرکت تنظیم نشود مقررات مربوط به اداره و امور شرکت در شرکت نامه تصریح می‌گردد. اساسنامه باید در دو جلد تهیه و به امضای همه سهامداران برسد.

در مواقع ضروری و با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده می‌توان در مواد اساسنامه تغییراتی ایجاد کرد به شرطی که تغییرات اندازه شده مغایر با قانون تجارت نباشد.

شرکت تک نیک 675x500 - اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه
اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه

مواردی که معمولاً در اساسنامه شرکت­ها قید می‌شود:

نام شرکت و نوع آن، موضوع شرکت، مدت شرکت، مرکز اصلی شرکت و شعب آن (در صورت داشتن شعبه)، تابعیت شرکت، سرمایه شرکت با تعیین میزان نقد و غیر نقد آن، تعداد سهام و مبلغ اسمی هر سهم (در شرکت­های سهامی) و میزان سهم‌الشرکه شرکا در سایر شرکت‌ها، نحوه انتخاب مدیران شرکت و مسئولیت و حدود اختیارات و حق‌الزحمه ایشان، صاحبان حق امضا از طرف شرکت و نحوه انتخاب ایشان، تعیین سال مالی شرکت، حساب‌های سالانه، ترازنامه مفاصا حسابی، سود خالص، اندوخته قانونی، سود قابل تقسیم و نحوه تغییرات در سرمایه شرکت (کاهش یا افزایش سرمایه) نحوه انتقال سهام یا سهم‌الشرکه، نحوه تشکیل مجامع عمومی شرکت (اعم از مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده)، نحوه دعوت اعضا برای تشکیل مجمع، حد نصاب تشکیل مجمع، نحوه انتخاب بازرس یا بازرسان شرکت، وظایف و حق الزحمه بازرس، در پایان نیز نحوه انحلال شرکت و تصفیه آن قید می‌شود.

فرآیند تصویب سود سهامداران
ادامه مطلب

طبق ماده ۴ و ۳ نظام‌ نامه راجع‌ به مواد 196 و 197 و 199 قانون تجارت مصوب 1311 ثبت شرکت به ‌موجب تقاضانامه که در دو نسخه تنظیم می‌شود به عمل خواهد آمد و به تقاضانامه باید اسناد ذیل ضمیمه شود.

امیدوارم موضوع اساسنامه شرکت بیانگر چیست؟ نکات مهم در تنظیم اساس نامه برایتان مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست