مشاوره رایگان

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

اشخاصی که از دریافت کارت بازرگانی معاف هستند؟

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی عبارتند از:
1- شركت تعاوني مرز نشينان
2- ملوانان ايراني شاغل در شناورهايي كه در بين سواحل ايران و ساير كشورها در تردد هستند.
3- پيله وران
4- كارگران ايراني شاغل در خارج از كشور در صورت داشتن كارنامه شغلي از وزارت كار
5- كالاهايي كه صدور آنها به تشخيص گمرك براي فروش نمي باشد.

معافیت شرکت تعاونی مرزنشینان از دریافت کارت بازرگانی

شرکتهای تعاونی مرزنشینان برای ورود کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین طبق فهرست مربوط و در حد تعداد مقدار و ارزش تعیین شده و صدور کالاهای ما به ازای کالاهای وارداتی.

شرط داشتن سند ملکی برای دریافت کارت بازرگانی حذف شد. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله حذف شرط سند ملکی برای دریافت کارت بازرگانی مراجعه فرمایید.

معافیت ملوانان ایرانی از دریافت کارت بازرگانی

۲ 2- ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند. برای ورود کالاهای مورد نیاز خانواده خود در حد تعداد و مقدار و ارزش تعیین شده.

معافیت پیله وران از دریافت کارت بازرگانی

3- پیله وران برای ورود کالاهای قابل ورود مورد نیاز استان خود و استانهای همجوار در صورت اخذ کارت پیله وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوط.

معافیت کارگران ایرانی شاغل در خارج از دریافت کارت بازرگانی

-۴- کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی طبق فهرست مربوط و در حد و تعداد و مقدار یا ارزش تعیین شده

معافیت بعضی از کالا ها از دریافت کارت بازرگانی

۵- کالاهایی که ورود و صدور آنها به تشخیص گمرک برای فروش نمی باشد.

معافیت اختلاف متقاضیان از دریافت کارت بازرگانی

اختلاف متقاضیان با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون در صورتی که بین متقاضیان کارت بازرگانی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون اختلاف پیدا شود.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

شرایط ابطال کارت بازرگانی

هر یک از طرفین میتوانند موضوع اختلاف را با ذکر دلایل خود جهت اتخاذ تصمیم نهایی به وزارت بازرگانی منعکس نمایند. در صورتی که بعد از صدور کارت برای وزارت بازرگانی مشخص شود. که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت میباشد.

شرایط صدور کارت بازرگانی
ادامه مطلب

یا بعد از صدور  فاقد شرط یا شرایط مذکور گردیده است. وزارت مذکور میتواند راساً نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون حسب مورد برساند.

لکن در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن با اتاق تعاون مشخص گردد.  باید موضوع را جهت ابطال به وزارت بازرگانی منعکس نماید.

نکته: وزارت بازرگانی طبق ماده ۸۰ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موار معین (مصوب (۷۳/۱۲/۲۸) میتوان مبالغی را جهت صدور کارت دریافت دارد.

شرایط ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم

ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم صدور و تجدید یا تمدید کارت بازرگانی و پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی یا حقوقی از طرف مراجع صلاحیت دار منوط به ارائه گواهی در حوزه مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده میباشد. در صورت عدم رعایت این حکم مسئولان امر نسبت به پرداخت مالیاتهای مزبور با مؤدی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

دیگر قوانین اخذ کارت بازرگانی

قوانین دریافت اخذ کارت بازرگانی:

ماده ۳۷ قانون تأمین اجتماعی هنگام نقل با انتقال عین یا منافع مؤسسات و کارگاههای مشمول این قانون اعم از اینکه انتقال به صورت قطعی شرطی – رهنی- صلح حقوق یا اجاره باشد و اعم از اینکه انتقال به طور رسمی یا غیر رسمی انجام بگیرد انتقال گیرنده مکلف است گواهی سازمان را مبنی بر نداشتن بدهی معوق بابت حق بیمه و متفرعات آن از انتقال دهنده مطالبه نماید. دفاتر اسناد رسمی مکلفند در موقع تنظیم سند از سازمان راجع به بدهی واگذار کننده استعلام نمایند.

در صورتی که سازمان ظرف ۱۵ روز از تاریخ ورود بر استعلام به دفتر سازمان پاسخی به دفترخانه ندهد دفترخانه معامله را بدون مفاصا حساب ثبت خواهد کرد. در صورتی که بنا به اعلام سازمان واگذار کننده بدهی داشته باشد میتوان با پرداخت بدهی معامله را انجام دهد بدون اینکه پرداخت بدهی حق واگذار کننده را نسبت به اعتراض به تشخیص سازمان و رسیدگی به میزان حق بیمه ساقط .کند.

در صورت انجام معامله بدون ارائه گواهی مذکور انتقال دهنده و انتقال گیرنده برای پرداخت مطالبات سازمان دارای مسئولیت تضامنی خواهند بود.

قوانین اخذ کارت بازرگانی
ادامه مطلب

وزارت خانه ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی همچنین شهرداریها و اتاق های اصناف و سایر مراجع ذی ربط مکلفند در موقع تقاضا تجدید پروانه کسب یا هر نوع فعالیت دیگر مفاصا حساب پرداخت بیمه را از متقاضی مطالبه نمایند.

در هر حال تجدید پروانه کسب موکول به ارائه مفاصاحساب پرداخت حق بیمه میباشد. تبصره – سازمان مکلف است حداکثر پس از یک ماه از تاریخ ثبت تقاضا مفاصاحساب صادر و به تقاضاکننده تسلیم نماید.

حق العمل کار به شخص حقیقی یا حقوقی گفته میشود که انجام امور مربوط به ترخیص کالا و کارهای گمرکی مربوط به شخص دیگری را به وکالت از او انجام میدهد.

نکته طبق ماده ۳۷۶ و ۳۷۷ آیین نامه گمرک مصوب ۱۳۵۰/۳/۳۰ کسانی که بدون داشتن کارت حق العمل کاری کارهای گمرکی مربوط به ترخیص کالا را به وکالت انجام میدهند بیش از ۱۰ مرتبه در سال نمیتوانند کار ترخیص کالا را انجام دهند.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.