موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند

موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند

موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند.

اخذ مجوز لازم برای ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری

برای انجام برخی فعالیت­ ها، قوانین مختلف و مقررات مخصوص پیش بینی شده است. که برای انجام آن امور به عنوان موضوع فعالیت شرکت با مؤسسه، کسب مجوز لازم از مراجع ذی ربط و ذی صلاح قبل از به ثبت رسانیدن آن الزامی می‌باشد.

در صورتیکه نیاز به مطالعه بیشتر دارید. به مقاله موضوع فعالیت شرکت ها مراجعه فرمایید.

که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند min - موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند
موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند
موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند

موضوعات فعالیت که نیاز به دریافت مجوز دارند

با توجه به گستردگی مواردی که نیاز به اخذ مجوز دارد. ذیلا به برخی از مهم ترین این موارد اشاره می­کنیم:

۱) ثبت هر گونه شرکت یا مؤسسه غیر تجاری که در نام آن از کلمات حسابرسی و حسابداران رسمی استفاده شده باشد. همچنین تأسيس مؤسسات حسابرسی و یا هر شخصیت حقوقی با موضوع فعالیت حسابرسی نیاز به اخذ مجوز از جامعه حسابداران رسمی ایران دارد. (شماره مستندات و مكاتبات قانونی: 140/هـ 80/21).

فعالیت های موسسات غیر انتفاعی که نیاز به مجوز دارند

۲) طبق بند ه ماده ۶ آیین نامه مؤسسات غیر تجاری، تأسیس و ثبت تغييرات مؤسسات غیر انتفاعی که مقصود از تشکیل آن جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود نباشد. نیاز به اخذ مجوز از شهربانی (در حال حاضر، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) دارد.

مجوز فعالیت مؤسسه بیمه در ایران

۳) ثبت هر نوع مؤسسه بیمه در ایران موکول به ارائه پروانه تأسیس که از طرف بیمه مرکزی ایران صادر می­ شود خواهد بود. همچنین ثبت هر گونه تغییرات بعدی در اساسنامه و میزان سرمایه و سهام مؤسسات بیمه ­ای که به ثبت رسیده است. موکول به ارائه موافقت بیمه مرکزی ایران م­ی باشد. (طبق ماده ۳۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری).

موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند

موضوعات ترابری و حمل و نقل جاده ای که نیاز به مجوز دارند

۴) ثبت و تغییرات شرکت­ها با موضوع ترابری و حمل و نقل جاده­ای بین المللی کالا و مسافر اعم از زمینی، هوایی و دریایی نیاز به اخذ مجوز از وزارت راه و شهر سازی (سازمان حمل و نقل و پایانه های کشور) دارد. (مکاتبات و مستندات قانونی: تصویب نامه هیئت وزیران و نامه شماره 1/74/17767 مورخه 18/2/87).

تغییر آدرس شرکت
ادامه مطلب

مجوز فعالیت موضوع مؤسسه پولی، بانکی و اعتباری

۵) تأسیس و تغییرات هر نوع مؤسسه پولی، بانکی و اعتباری نظیر لیزینگ، صرافی، خرید و فروش ارز، اعطای تسهیلات، دریافت سپرده، تعاونی­ های اعتباری، صندوق قرض الحسنه و سایر مؤسساتی که به کار واسطه گری پولی مشغول هستند. نیاز به اخذ مجوز از بانک مرکزی دارد. (مکاتبات و مستندات قانونی: ن ص. (234/40-6/2/1385).

مجوز فعالیت موضوع کاریابی، راهنمایی و مشاوره شغلی که نیاز به مجوز دارند

۶) ثبت هر گونه شرکت با موضوع فعالیت در زمینه کاریابی، راهنمایی و مشاوره شغلی، اعزام نیروی کار به خارج از کشور، مهاجرت، ارائه تسهیلات به جویندگان کار و یا هر عنوان دیگر که بیانگر ارتباط بین کارجو و کارفرمای داخلی یا خارجی باشد. با ارائه مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی امکان پذیر می­ باشد. (مکاتبات و مستندات قانونی: 67282-02/08/1387).

موضوع فعالیت مؤسسات دارالترجمه

۷) ثبت مؤسسات دارالترجمه با ارائه پروانه مترجمی امکان پذیر می­ باشد. لذا مراجع ثبت شرکت­ها، تقاضای ثبت مؤسسات مترجمی، را خواهند پذیرفت. که علاوه بر داشتن شرایط قانونی، پروانه مترجمی رسمی معتبر نیز داشته باشند. (ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی اصلاح ماده ۳ راجع به ترجمه اظهارات و اسناد در محاکم و دفاتر اسناد رسمی).

موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز در ثبت شرکت دارند