تک نیک ثبت

مسئولیت دریافت مبلغ تعهد شده سهام شرکت

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. مسئولیت دریافت مبلغ تعهد شده سهام شرکت

این مطلب در مورد  مسئولیت اخذ و دریافت مبلغ تعهد شده سهام شرکت می باشد.

 

اصل تعهد پرداخت مبلغ سهام شرکت

لازم نیست سرمایه نقدی شرکت، در زمان تشکیل آن به طور کامل پرداخت گردد. قانون گذار مقرر کرده است که برای تأسیس شرکت پرداخت سی و پنج درصد از مبلغ سهام کافی خواهد بود. (مواد 6 و 20 لایحه قانونی 1347). مقدار مبلغ اسمی سهام که پذیره نویسان شرکت سهامی باید به صورت نقد بپردازند. در طرح اعلامیه پذیره نویسی معین می شود(بند 11 ماده 9 لایحه قانونی 1347). هرگاه، صاحب سهم تمام مبلغ اسمی سهم را نپرداخته باشد، متعهد  به پرداخت مبلغ پرداخت نشده است.

مقاله ممنوعیت های انتخاب هیات مدیره را مطالعه فرمایید.

در چه شرایطی صدور ورقه سهم بی نام یا گواهینامه موقت بی نام ممنوع است؟

قانون گذار برای تضمین پرداخت باقیمانده مبلغ  اسمی سهم مقرر کرده است: «مادام که تمامی مبلغ اسمی هر سهم پرداخت نشده صدور ورقه سهم بی نام یا گواهینامه موقت بی نام ممنوع است. به تعهد کننده سهام گواهینامه موقت با نام داده خواهد شد. که نقل و انتقال آن تابع مقررات مربوط به نقل و انتقال سهام با نام است»(ماده 30 لایحه قانونی 1347).

سرمایه تعهد شده مسئولیت آن بر کیست؟

اما سهام را می توان به صورت دیگری نیز به فروش رسانید . به این ترتیب که سهام داران بخشی از سرمایه را پرداخت نموده و متعهد شوند که بخش دیگر آن را بعدا پرداخت کنند.  بنابراین می توان شرکت را با سرمایه نقدی و غیر نقدی  کمتر از سرمایه به ثبت رسیده تاسیس نمود.

لزوم پرداخت و مسئولیت سرمایه تعهدی شرکت سهامی

الزام به پرداخت سرمایه تعهدی که تا زمانی که سرمایه شرکت سهامی 100 در صد پرداخت نشده باشد. نمی توانند نسبت به افزایش سرمایه اقدام کرد. در نتیجه در این راستا شرکت ها می بایست الباقی سرمایه تعهدی خود را در بانک پرداخت نموده است. و فیش واریزی آن را به انضمام صورتجلسه پرداخت سرمایه تعهدی به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند.

مسئولیت دریافت ارزش اسمی تعهد شده در شرکت سهامی عام

در اصلاحیه قانون تجارت نخستین مسئولیت کیفری منظور شده برای هیئت مدیره شرکت سهامی عام دریافت بخش تعهد شده ارزش اسمی سهام شرکت از سهام داران آن است که در هنگام پذیره نویسی صورت گرفته است.

پایان عضویت هیات مدیره شرکت سهامی
ادامه مطلب

مقاله رویه برگزاری مجمع عمومی توسط هیات مدیره را پیشنهاد میکنم مطالعه فرمایید.

روال دریافت ارزش اسمی تعهد شده چگونه است؟

به موجب ماده ۲۴۶ اصلاحیه قانون تجارت؛ اعضای هیئت مدیره هر شرکت سهامی باید ظرف مهلت مقرر ،قانونی قسمت پرداخت نشده مبلغ اسمی سهام شرکت را از سهام داران مطالبه کنند. و یا اینکه دو ماه پیش از پایان مهلت ،مذکور مجمع عمومی فوق العاده را برای کاهش سرمایه شرکت تا میزان مبلغ پرداخت شده دعوت کنند.

در صورتیکه عضوی از هیات مدیره  ارزش اسمی سهام را اعلام کند آیا و مابقی امتناع کنند چه حکم قضایی دارد؟

چنانچه هر یک از اعضای هیئت مدیره پیش از انقضای مهلت مقرر قانونی برای دریافت قسمت پرداخت نشده مبلغ اسمی سهام شرکت، در جلسه هیئت مدیره صریحاً اعلام کند. که باید به تکلیف قانونی برای سلب مسئولیت جزایی عمل شود.  و به این اعلام از طرف سایر اعضای هیات مدیره توجه نشود. و جرم تحقق پیدا کند، عضو هیئت مدیره که تکلیف قانونی را اعلام کرده است، مجرم شناخته نخواهد شد.

پیشنهاد می کنم مقاله شرایط عضو مستقل هیات مدیره را مطالعه فرمایید.

هیات مدیره جهت سلب مسئولیت جزایی چه کاری باید انجام دهد؟

سلب مسئولیت جزایی از این عضو هیئت مدیره بستگی به این دارد که عضو هیئت مدیره افزون بر اعلام تکلیف قانونی در جلسه هیئت مدیره، مراتب را با ارسال اظهار نامه رسمی به هر یک از اعضای هیئت مدیره اعلام کند. در صورتی که جلسات هیئت مدیره به هر علت تشکیل نشود. اعلام توسط ارسال اظهارنامه رسمی برای سلب مسئولیت جزایی از این عضو هیئت مدیره کافی خواهد بود. به استناد ماده ۲۴۷ اصلاحیه قانون تجارت).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.