کلیه فعالیت های ثبتی ما کاملا غیر حضوری و آنلاین می باشد. ثبت شرکت و ثبت تغییرات ارزان را با ما تجربه کنید.تعرفه ثبت شرکت : 400 هزار تومان --- تعرفه ثبت تغییرات شرکت : بابت هر صورتجلسه 200 هزار تومان ---- تخفیفات ثبتی این سایت برای مدت 2 ماه می باشد.
شرکت خدماتی چیست

 

تعریف شرکت تعاونی

 به تعدادی از افراد که دارای نیاز مشترک، که با همکاری متقابل، جهت رسیدن به هدف مشترک، که بر اساس قانون بخش تعاون جمهوری اسلامی تشکیل شده باشد، شرکت تعاونی می گویند.

 

تحلیل تعریف شرکت تعاونی

تعداد اعضای تعاونی نباید از 7 نفر کمتر باشد.بعضی از شرکتهای تعاونی مانند تعاونی مصرف حداقل اعضاء نباید از 200 نفر کمتر باشند. در تعاونی اعضای آن همکاری و تعامل ریادی باید داشته باشند.هر شرکت تعاونی برای رسیدن به هدفی تشکیل گردیده که تعداد زیادی از آنها برای  مدت نامحدود می باشند . ولی بعضی تعاونی ها هستند مانند تعاونی (مسکن) که مدت فعالیت آنها حداکثر 5 سال می باشد.تمامی قوانین بخش تعاون از قانون جمهوری اسلامی پیروی می کند.

 

اهداف بخش شرکت تعاونی

قانون بخش تعاونی در سال ۱۳۷۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. ماده اول این قانون، اهداف بخش تعاونی سیستم اقتصادی ایران را برشمرد که از آن جمله: 

 • جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت.

اشتغال زایی.

 • قرار دادن وسائل کار در اختیار کسانی که قادر به کارند. ولی وسایل کار ندارند.
 • پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت.
 • پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم، اضرار به غیر بود.

در دههٔ ۱۳۸۰ و اوایل ۱۳۹۰ با اجرایی و تبین نمودن اصل ۴۴ قانون‌اساسی، در خصوصی‌سازی بخش‌های دولتی، تعاونی‌ها به عنوان مهم‌ترین و لایق‌ترین بخش خصوصی در این واگذاری مورد توجه قرار گرفتند. و مزایای بسیاری را به خود اختصاص دادند. شرکتهای تعاونی همچنین از مزایای معافیتهای مالیاتی در برخی از انواع تعاونیها برخوردارند.

 

انواع و اقسام شرکت تعاونی در ایران برحسب گرایش

 • کشاورزی
 • صنعتی
 • معدنی
 • خدماتی
 • مسکن
 • فرش دستباف
 • تأمین‌کننده نیاز تولیدکنندگان
 • تأمین‌کننده نیاز مصرف‌کنندگان
 • اعتبار
 • حمل و نقل
 • چند منظوره
 • منابع طبیعی
 • تعاونی مصرف
 • تعاونی روستایی
 •  

ضوابط عمومی شرکت تعاونی

شرکت تعاونی حداقل با ۷ نفر عضو می‌تواند تأسیس شود.

که شرایط قانونی را برای عضویت در شرکتهای تعاونی داشته باشند.

از جمله: 

تابعیت ایرانی

نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر، و در شرکتهای تعاونی مشابه عضو نباشد.

شرکت تعاونی توسط هیات مؤسس تأسیس می‌شود. و پس از آن از کسانی که شرایط عضو شدن را دارند. دعوت می‌کند. هیات مؤسس پس از تهیه طرح و اساسنامه و دیگر مشخصات تعاونی اقدام به دریافت موافقت نامه تشکیل تعاونی از وزارت تعاون می‌نماید. و پس از دریافت اجازه‌نامه ثبت شرکت تعاونی از وزارت تعاون، شرکت را ثبت می‌نماید. پس از آن پروانه تأسیس شرکت تعاونی بوسیله وزارت تعاون صادر می‌شود

اعضا در جلسه مجمع عمومی عادی، اعضای هیات مدیره و بازرس‌های شرکت تعاونی خود را انتخاب می‌کنند. جلسات مجمع معمولاً به صورت سالیانه و جلسات هیات مدیره به صورت دو هفته یک بار برگزار می‌شود. و در صورت لزوم هفته‌ای یکبار برگزار می‌گردد. بالاترین مقام تصمیم گیرنده در شرکتهای تعاونی مجمع می‌باشد. مجمع تعیین‌کننده اعضای هیئت مدیره است، البته از طریق رای‌گیری. هیئت مدیره شامل سمت‌های رئیس، نائب رئیس، منشی، عضو اصلی هیات مدیره و عضو علی‌البدل می‌باشد. بازرس تعاونی نباید با هیچ‌یک از اعضای هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشد. مدیر عامل تعاونی نیز می‌تواند از اعضای خود هیات مدیره یا بیرون از آن باشد.

در شرکت‌های تعاونی همه با هم برابرند و همه همکار یکدیگرند و از نظر نژاد، زبان، رنگ پوست، ملیت، شغل و غیره هیچ‌کدام از اعضاء بر دیگری برتری ندارند. همچنین رشته تعاون و رفاه در دانشگاه‌های کشور دانشجو می‌پذیرد.

 

ثبت شرکت تعاونی در ایران

 

انواع شرکت‌های تعاونی برای ثبت

شرکت تعاونی عام

شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می‌باشد. (تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می‌شود. و بایستی سهام آن رابه عموم مردم عرضه نمایند.

 

شرکت تعاونی خاص

شرکتی است که عضویت در آن برای گروهی خاص مانند کارگران” دانشجویان” کشاورزان” زنان” پزشکان” وکلای دادگستری” اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می‌شود. و در نتیجه سهام آن فقط به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود.

 

بخش های شرکت تعاونی

شرکت تعاونی به 3 بخش تقسیم می شود:

 

1- مجمع عمومی

2- هیات مدیره

3- بازرس یا بازرسان

 

مجمع عمومی: متشکل از تمام اعضای سهامدار می باشد. که مرجع تصمیم گیری نهایی تعاونی می باشد. که به دو صورت انجام می گردد:

1- مجمع عمومی عادی 

2- مجمع عمومی فوق العاده

حداقل تعداد اعضای یک شرکت تعاونی 7 نفر می باشد. 

 

 

 

مطالبی که شاید مفید باشد
جزئیات تعرفه ها و هزینه های ثبت شرکت
تعرفه ها و هزینه های ثبت

تعرفه و هزینه ثبت شرکت و ثبت تغییرات(مجامع) و کلیه جزئیات تعرفه هر چه تعداد که مجامع دارید

مراحل تشکیل تعاونی
نحوه برگزاری مجامع عمومی

تغییرات در مدیران و بازرسان و انواع مجامع عمومی و همچنین تغییرات در اساسنامه و نحوه برگزاری مجامع

ثبت طرح صنعتی در سال 1400
ثبت شرکت دانش بنیان

مزایای شرکت دانش بنیان و امتیازات این نوع شرکت‌های وبهتر است در چه نوع شرکتی ثبت گردد.

شرکت های تاسیساتی

شرکت تاسیسات ساختمانی ، موضوع فعالیت شرکت های تاسیساتی، شرکت تاسیساتی در قالب سهامی خاص ...

تک نیک ثبت پیشرو
Logo
Enable registration in settings - general