انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه

انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه

آثار انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه

طبق قانون تجارت ایران، زمانی که شرکت را منحل می کنیم. شرایطی پیش می آید که بعضی از مهم ترین آنها عبارتند از:

1- اسم و اقامتگاه شرکت حفظ خواهد شد.
2- دارایی های مرتبط با شرکت، در مالکیت شرکت باقی می ماند.
3- در صورتی که شرکت به دلیل ورشکستگی منحل نشده است، می توانید در همگام تصفیه از دادگاه درخواست نمایی. تا حکم ورشکستگی شرکت صادر نماید.
4- اداره تصفیه یا مدیر تصفیه می تواند برای پرداخت بدهی های شرکت، معاملات جدیدی در پیش گیرد. و قراردادهایی را ببندد. این معاملات کاملا قانونی می باشند.
5- بعد از این که شرکت منحل شود. نمی توانید آن را از نوعی به نوع دیگر تبدیل کنید. در واقع شخصیت حقوقی با همان نوعی که قبلا بوده باقی خواهد ماند.  امکان تبدیل وجود نخواهد داشت.

کار مدیر تصفیه در انحلال شرکت چیست؟

شرکت فقط برای انجام یافتن امور تصفیه موجود است ؛ یعنی اقدمات مدیر تصفیه به خاتمه دادن کارهای جاری و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت محدود می شود. معاملات جدید ممنوع است، مگر برای اجرای تعهدات شرکت ( ماده 208 لایحه قانونی 1347 ) .

محدود شدن شخصیت حقوقی شرکت به امر تصفیه

تصمیم به انحلال به هر دلیل و به هر شکل بر بقای شخصیت حقوقی شرکت تأثیر می گذارد. این تصمیم خواه اختیاری یا به حکم دادگاه و یا به صورت قهری، شخصیت کامل شرکت تجاری را از میان برده و صلاحیت آن را محدود به عملیات و اعمال حقوقی ناظر به تصفیه می سازد.

حفظ شخصیت حقوقی شرکت تا پایان عملیات تصفیه در مفهومی تازه و متفاوت با پیش از انحلال نخستین پیامد انحلال شرکت است. به همین جهت بقای شخصیت حقوقی ناقص برای شرکت را باید از آثار انحلال دانست.

چرا که پیش از انحلال شرکت دارای شخصیت حقوقی فراگیر بوده و از صلاحیت عام تصمیم گیری در کلیه امور مرتبط با خود برخوردار است. اما با انحلال این شخصیت تنها محدود به امور تصفیه می گردد.  فراتر از آن شایستگی انجام کاری را ندارد.

تحلیل بالا با مفاد بخش نخست ماده ۲۰۸ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ سازگاری کامل دارد. که مقرر میدارد. تا انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه جهت انجام امور مربوط به تصفیه باقی خواهد ماند

مراحل تصفیه شرکت سهامی
ادامه مطلب

قید عبارت ((در حال تصفیه)) در پایان اسم شرکت

در راستای حکم بالا و با تاکید بر وضعیت انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه در برابر اشخاص ،ثالث قانون گذار مقرر داشته که باید در دنبال نام شرکت همه جا عبارت در حال تصفیه ذکر شود.

انجام داد و ستد پر سود در راستای انحلال شرکت

پرسش مهمی که در اینجا باید پاسخ گفته شود آن است که آیا انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه به دوره ،انحلال به منزله محدودیت بر اهلیت شرکت و باطل بودن اعمال حقوقی شرکت که در چارچوب مفهوم انحلال قرار نگیرد میباشد؟ به نظر میرسد پاسخ به این سؤال همانند خروج مدیران از موضوع شرکت یعنی عدم نفوذ یا بطلان نسبی .باشد.

به عبارت ،دیگر چنانچه شرکت در حال تصفیه دست به داد و ستدی پرسود بزند. که در راستای انحلال شرکت ،نباشد این عمل حقوقی اگر با علم شخص ثالث به منحله بودن شرکت صورت بپذیرد. و یا شرکت تعهدات خود را به درستی اجرا کرده باشد نسبت به ثالث معتبر میباشد.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - انحلال شرکت و محدودیت آن به تصفیه