لزوم تعیین نام شرکت و اخذ مجوز قبل از ثبت

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. لزوم تعیین نام شرکت و اخذ مجوز قبل از ثبت

لزوم تعیین نام شرکت و اخذ مجوز قبل از ثبت

لزوم تعیین نام شرکت قبل از ثبت

برای تأسیس هر نوع شرکت تجاری ابتدا لازم است به قسمت تعیین نام در واحدهای ثبت شرکت­ های مراکز استا­ن­ ها مراجعه شود. و نام مناسب و منطبق با ضوابط و مقرراتی که قبلا گفته شد برای شرکت تعیین گردد.

همچنین اگر موضوع شرکت نیاز به اخذ مجوز داشته باشد، مجوز مربوط از مراجع ذیصلاح اخذ گردد. ماده ٦٢ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه مصوب ۱۳۹۰ در صدد شفاف سازی و کاهش موارد اخذ مجوز غیر ضروری بوده است. با توجه به این ماده و قواعد عام می­ توان گفت که اصولا ثبت شرکت تجاری نیاز به اخذ مجوز ندارد، مگر این که قانون خاصی تصریح کرده باشد. وانگهی، باید توجه داشت که در مواردی ممکن است ثبت، نیاز به اخذ مجوز نداشته باشد، اما شروع فعالیت نیازمند کسب اجازۀ مراجع ذیربط باشد. در عمل بسیاری از دستگاه­ های اجرایی، اعطای پروانه فعالیت را منوط به ثبت نزد مرجع ثبت شرکت­ ها می­ دانند.  و بطور کلی مجوزی مبنی بر ثبت صادر نمی­ نمایند. و وظیفه خود را در نظارت بعد از ثبت می­ دانند. در این گونه موارد مرجع ثبت شرکت ­ها بهتر است در آگهی­ های تأسیس و تغییرات شرکت­ ها از عباراتی مانند: « ثبت موضوع فعالیت مذکور به منزله اخذ و صدور پروانه فعالیت نمی ­باشد» یا «پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط»، استفاده نماید.

اخذ مجوز فعالیت شرکت قبل از ثبت

با اینهمه، امروزه در موارد زیادی به تناسب موضوع شرکت بر اساس قوانین خاص چنین مجوزی مورد نیاز است؛ برای مثال، برای ثبت شرکت با موضوع بیمه مجوز بیمه مرکزی ایران، شرکت­ های با موضوع پست از شرکت پست جمهوری اسلامی ایران شرکت­ های مشمول قانون نظام صنفی از اتحادیۀ مربوط، شرکت­های تعاونی از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، شرکت­ های پولی و اعتباری از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکتهای دانش بنیان از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات ،شرکت­ های تعاونی اعتباری از هر دو مرجع دفتر تعاونی­ های وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی و بانک مرکزی، شرکت­های حفاظتی و مراقبتی از ناجا، و…

انواع شخصیت حقوقی
ادامه مطلب

ثبت الکترونیکی تغییرات نام شرکت

در اجرای تکالیف قانونی بند «ب» ماده ۱۲ قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و بند ۳ ماده ۳۷ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 48 قانون برنامه پنجم توسعه با هدف حذف مراجعات حضوری متقاضیان خدمت و ارائه خدمات به نحو الکترونیک، فرایند ثبت تأسیس و تغییرات شرکت­ ها منجمله تغییر نام شرکت و یا موسسات غیر تجاری به صورت الکترونیکی و طبق بخشنامه مربوط انجام خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرایط انتخاب اسم برای شرکت را مطالعه فرمایید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست