تک نیک ثبت

انتخاب روزنامه کثیر الانتشار و نشر آگهی دعوت شرکت

انتخاب دو روزنامه کثیر الانتشار

تبصره ماده ۱۷ لایحه انتخاب دو روزنامه کثیر الانتشار، یکی توسط مجمع موسس و دیگری وزارت اطلاعات و جهانگردی را لازم الاجرا میداند.

در حال حاضر و در غیاب وزارت اطلاعات و جهانگردی رویه اداره ثبت شرکتها ضرورت انتخاب دو روزنامه است. چون هر ساله وزارت ارشاد لیست روزنامه های کثیرالانتشار را منتشر میکند. حاضران در مجمع عمومی موسس شرکتهای در شرف تأسیس، باید روزنامه شرکت را از بین فهرست مزبور انتخاب کنند.

مشکلات انتخاب روزنامه کثیر الانتشار در مجامع

انتخاب روزنامه کثیر الانتشار در مجامع مشکلات خاصی دارد. که تعطیلی روزنامه ها مهمترین آن است. در مواد «لایحه» در این مورد راهکاری پیش بینی نشده و اداره ثبت شرکتها با توجه به رویه هیچ قضایی بدون وجود نص ،قانونی مقرر داشته در زمان تعطیلی روزنامه کثیرالانتشار ،شرکت مقام دعوت کننده باید آگهی دعوت را در روزنامه کثیرالانتشار دیگری چاپ و به جای رعایت مواعد مقرر در ماده ۹۸ «لایحه» و یا اساسنامه شرکت سی روزه را طبق فاصلة ماده ۷۳ آیین دادرسی مدنی رعایت کند. در واقع به قدر متیقن موجود در قانون آیین دادرسی مدنی اکتفا کرده است.

بعضاً در شرکتها تصور بر این است که با انتخاب دو یا سه روزنامه کثیر الانتشار در صورت تعطیلی یکی از روزنامه ها و درج آگهی در سایر روزنامه ها مشکل قابل حل .است.

رویه اداره ثبت شرکتها در تعطیلی روزنامه کثیرالانتشار

در حالی که رویه اداره ثبت شرکتها خلاف این است.  شرکتی اگر پنج روزنامه کثیر الانتشار داشته باشد. در صورت تعطیلی فقط یکی از آنها نیز باید تشریفات درج آگهی در یک روزنامه کثیرالانتشار دیگر و انتظار سی هم روزه را رعایت کند. اگر چه این روش هم. مستند قانونی ندارد.

رویه دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار در انتشار آگهی دعوت

 طبق دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار که در اساسنامه نمونه شرکتهای سهامی عام نیز متجلی است. شرکتها موظف اند آگهی های دعوت مجامع عمومی را از طریق اینترنت و به صورت الکترونیکی در سایت نیز درج نمایند.

انتشار آگهی های دعوت مجامع عمومی در صفحات مختلف روزنامه کثیرالانتشار

البته اطلاع رسانی الکترونیکی از نظر اداره ثبت شرکتها برای جایگزینی آگهی کتبی در روزنامه تعطیل شده پذیرفته .نیست. درج آگهی های شرکت در صفحات مختلف روزنامه های کثیر الانتشار شرایط ویژه ای نداشته و چاپ آن در صفحه اول ،روزنامه سایر صفحات و یا نیازمندی های ضمیمه روزنامه از این حيث تفاوت ندارد.

راهنمای پرداخت هزینه آگهی روزنامه رسمی شرکت
ادامه مطلب

اشکال انتشار آگهی دعوت در صفحه نیازمندی های تهران یا سایر شهرستان ها

اشکال آنجا بروز میکند که صفحۀ نیازمندیهای مثلاً روزنامه اطلاعات مربوط به شهر تهران برای سایر شهرها ارسال نشود.

بنابراین اگر مرکز اصلی ،شرکت اردبیل باشد. آگهی دعوت مجمع عمومی شرکت در صفحۀ نیازمندیهای شهر تهران و ضمیمه روزنامه اطلاعات چاپ ،شود موجبات ابطال مصوبات مجمعی از طریق نشر چنین آگهی ای دعوت شده، فراهم است.

انتخاب روزنامه کثیر الانتشار و نشر آگهی دعوت شرکت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.