مشاوره رایگان

شرایط و مدارک ثبت شرکت های تجاری

لزوم تنظیم شرکتنامه ثبت شرکت های تجاری

به موجب مادۀ ۲ آیین نامه اجرای قانون ثبت شرکت­ها مصوب ۱۳۱۱، ثبت کلیۀ شرکتهای مذکور در قانون تجارت موکول به تنظیم شرکتنامه است. تنها در مورد شرکت­های سهامی تنظیم شرکتنامه لازم نیست.  و تنظیم و ارایه اساس نامه کافی است. ثبت شرکتنامه در مرجع ثبت شرکت­ها نسبت به دفتر اسناد و رسمی ساده­ تر و کم هزینه ­تر است.

شرایط و مدارک انواع ثبت شرکت های تجاری
شرایط و مدارک انواع ثبت شرکت های تجاری از جمله مسئولیت محدود،تضامنی،نسبی و مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی
Conditions documents registration commercial companies 700x500 - شرایط و مدارک ثبت شرکت های تجاری

شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱- شرکت با مسئولیت محدود: بر خلاف شرکت سهامی در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به سهام تقسیم نمی­شود بلکه هر یک از شرکاء سهم الشرکه­ای دارند نه مجموع آن سرمایه شرکت را تشکیل می­دهد. امکان تشکیل شرکت با دو نفر و مسئولیت محدود شرکاء و قواعد ساده این شرکت باعث گردیده که فعالان اقتصادی به تأسیس چنین شرکتی روی آورند، به نحوی که در حال حاضر، در بین تمام شرکت­های تجاری بیشترین تعداد شرکت ثبت شده شرکت با مسئولیت محدود است. برای ثبت این شرکت لازم است، مدارک زیر به اداره ثبت شرکت­ها داده شود: ۱- دو نسخه تقاضانامه؛ ۲- دو نسخه شرکتنامه؛ ۳- دو نسخه اساسنامه؛ ٤۔ دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین؛ 5 فتوکپی شناسنامه شرکا و مدیران؛ 6 اخذ و ارائه مجوز در صورت نیاز؛ ۷- در صورتی که سهم الشركه غیر نقدی باشد ارایۀ تقویم نامه و امضای آن توسط کلیه شرکاء ضروری است.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی

۲- شرکت تضامنی احکام شرکت تضامنی که نوع قوی شرکت شخص است در مواد 116 الى 140 ق.ت آمده است. مدارک لازم جهت ثبت شرکت تضامنی همان مدارک مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود می­باشد. در شرکت­های شخص پس از انحلال و تصفیه، اگر مازاد دینی وجود داشته باشد، شرکا ضامن تائید آن می­باشند و بهمین دلیل است که اسم آنها را شرکا ضامن گفته­اند. در شرکت تضامنی طلبکاران شرکت می­توانند مازاد دین را بنحو صد در صد از هر یک از شرکا شرکت وصول کنند.

آیین نامه توزیع سهام عدالت-شرکتهای تعاونی
ادامه مطلب

 

شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت نسبی

۳- شرکت نسبی: شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی است با این تفاوت که در شرکت تضامنی شرکا در مقابل طلبکاران متضامنا مسئول پرداخت قروض شرکت هستند. ولی در شرکت نسبی هر یک از شرکا به نسبت سرمایه­ ای که در شرکت داشته مسئول تادیه قروض شرکت است؛ مثلا، شرکتی که به بین دو نفر به نسبت ٤٠ درصد و 60 درصد تشکیل می­ شود، اگر بدهی شرکت بیش از سرمایه آن باشد، نسبت به باقیمانده طلب، شریک اول نسبت به ٤٠ درصد و شریک دوم نسبت به ۱۰ درصد مسئولند. در اسم شرکت عبارت شرکت نسبی و لااقل اسم یکی از شرکا باید قید شود.

شرایط و مدارک ثبت شرکت های تجاری

شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی

٤- شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی: این دو نوع شرکت عملاً متروک هستند و در اداره ثبت شرکت­ها تعداد انگشت شماری از آنها یافت می­شود، از این رو اسناد مدارک لازم برای تأسیس آنها و رویۀ مرجع ثبت شرکت­ها هم مشخص نیست.

پیشنهاد می کنم مقاله جامع شرایط ثبت شرکت های تجاری را مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.