تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی عادی

 شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت

شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت

شرایط قانونی تغییر تابعیت شرکت

به موجب ماده ٩٤ ل.ا.ق.ت: «هیچ مجمع عمومی نمی­تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد …». اما در مواد ٩٤ و ۱۱۰ قانون تجارت تغییر تابعیت شرکت به اتفاق آراء مجاز اعلام گردیده است.

در خصوص نحوۀ جمع حکم این دو ماده گفته شده که منظور قانونگذار از «هیچ مجمع عمومی» در مادۀ ٩٤ مجامع عمومی پیش بینی شده با اکثریت­­ های لازم جهت تشکیل و معتبر بودن تمصيمات مجامع مزبور است، اما اگر مجمع عمومی با حضور همۀ اعضاء تشکیل و همگی به تغییر تابعیت شرکت های تجاری رضایت دهند، طبق اصول حقوقی و وحدت ملاک مادۀ 110 قانون تجارت تصمیم مجمع مذکور معتبر خواهد بود. با اینهمه، عده­ ای بر این باورند که با توجه به ماهیت سیاسی تابعیت، برای تغییر آن همانند ترک تابعیت اشخاص حقیقی، موافقت هیأت دولت هم ضروری است.

ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت 675x500 -  شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت
شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت

معیار تغییر تابعیت شرکت

تغییر تابعیت بستگی به معیار تابعیت دارد: برای مثال، چنانچه معیار تابعیت شرکت «کنترل» باشد، با تغییر کنترل تابعیت هم تغيير پیدا می­ کند.

جهت مشاوره تخصصی در این موضوع به شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ثبت شرکت تک نیک بصورت رایگان شما را راهنمایی خواهند کرد.

شرایط تغییر تابعیت و مرکز اصلی شرکت

در حقوق ایران تغییر تابعیت در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی با تغییر مرکز اصلی شرکت ممکن است. و این امر به دو صورت متصور است:

۱- انتقال جغرافیایی مرکز ادارۀ شرکت از یک کشور به کشور دیگر؛

۲- محلی که مرکز اصلی شرکت در آنجا مستقر است. بر اثر تجزیۀ کشور یا ضمیمه شدن به کشور دیگر و یا استقلال یافتن، تحت تابعیت جدیدی درآید.

شرایط تغییر تابعیت در قانون فرانسه

در حقوق فرانسه نیز تغییر تابعیت شرکت با انتقال مرکز اصلی شرکت به کشوری خارجی ممکن است. و این امر احتیاج به اجماع شرکاء دارد. البته در «شرکت سهامی بی نام» و «شرک مختلط سهامی» این امر منوط به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده است. با این وجود، تغییر تابعیت وقتی می­تواند محقق شود که کشوری که مرکز اصلی شرکت به آنجا منتقل شده است، با کشور فرانسه معاهدۀ خاصی داشته باشد. که اجازه تحصیل تابعیت آن کشور و انتقال مرکز اصلی شرکت به آنجا و حفظ شخصیت حقوقی شرکت را بدهد.

اقامتگاه شرکت های تجاری
ادامه مطلب

شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت

آثار بعد از تغییر تابعیت شرکت ها

بر تغییر تابعیت آثاری به شرح زیر مترتب است:

۱- در صورت تغییر تابعیت، شرکت تابع قوانین دولت جدید خواهد بود؛

۲- بر تغییر تابعیت شرکت ممکن است آثار مالی مانند پرداخت مالیات مترتب باشد، مطابق قانون تجارت فرانسه تغییر تابعیت شرکت در حکم انتقال بنگاه است.

 

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت -  شرایط ثبت تغییر تابعیت و آدرس شرکت