حد نصاب برگزاری مجمع عمومی عادی

برای تشکیل مجمع عمومی عادی قانون گذار معیار اکثریت مطلق یعنی دارندگان بیش از ۵۰ درصد سهام دارای حق رای به رسمیت شناخته است. مطابق ماده ۸۷ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۹۷ در مجمع عمومی عادی حضور دارندگان اقلاً بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند ضروری است.

 

 

حد نصاب برگزاری مجمع عمومی چیست؟

حد نصاب برگزاری مجمع عمومی به معنی وجود حداقل سهامی است که صاحبان حاضر در مجمع باید داشته باشند. تا جلسه مجمع عمومی رسمیت پیدا کند. سهام داران به نحو مؤثری رأی بدهند. به موجب ماده ۸۷ لایحه قانونی ۱۳۴۷ : ((در عمومی عادی حضور دارندگان اقلاً بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند ضروری است… ))

نظر به اینکه این الزام قانون گذار همواره قابل اجرا نیست، در ادامه ماده مذکور آمده است: «اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت خواهد شد. با حضور هر عده از صاحبان سهامی که حق رأی دارد. رسمیت یافته و اخذ تصمیم خواهد نمود؛ به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد)). سختگیری قانون گذار ما در مورد حضور دارندگان لااقل بیش از نصف سهام دارای حق رأی در مجمع عمومی عادی، قابل توجیه نیست.

در حقوق فرانسه ، حد نصاب مزبور(( یک چهارم سهام دارای حق رأی» است؛ با این حال، برخی از شرکتها برای جلوگیری از تشکیل جلسه دوم به رأی گیری از طریق ارسال ((برگهای نمایندگی سفید امضا ))می پردازند. برخی دیگر نیز برای تشویق  صاحبان سهم به شرکت در مجمع ، به حضار با عنوان ((حق حضور)) مبالغی پرداخت ی کنند. که موجب افزایش هزینه های شرکت می.شود.

به نظر ما مقررات ماده ۸۷ به حد نصاب جنبه آمره دارند. بنابراین نمی توان در اساسنامه حد نصاب مزبور را به کمتر یا بیشتر از آنچه در ماده مقرر است معین کرد. به هر حال حتی با ذکر خلاف ماده مورد بحث در اساسنامه هر تصمیمی که مجمع بدون رعایت مفاد ماده اتخاذ کند. به حکم ماده ۲۷۰ لایحه قانونی قابل ابطال است.

باید اضافه کرد که برای اینکه حد نصاب حاصل باشد. لازم نیست که خود سهامداران شخصاً حضور داشته باشند. حضور نمایندگان آنها به منزله حضور خود آنها است (ماده ۱۰۲ لایحه قانونی ۱۳۴۷).

هیات مدیره در قانون تجارت
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست