مسئولیت کیفری و مدنی شرکت با مسئولیت محدود

مسئولیت کیفری و مدنی شرکت با مسئولیت محدود

مسئولیت های مدنی شرکت با مسئولیت محدود 

برخی اقدامات و تخلفات در هنگام ثبت شرکت از سوی مؤسسین پیامدهای حقوقی متفاوتی دارد. دسته ای از این اعمال و تصمیمات بدون آنکه به موجودیت و اعتبار حقوقی شرکت خلل وارد سازد.

 

 

 

 

تنها موجب مسئولیت مدنی شخص متخلف که نماینده همه شر کا در پیگیری امر تأسیس شرکت بوده در اعلام قیمت هزینه های ناظر به امور اداری شرکت یا خریدهای انجام می گردد.

در صورتی که یکی از مؤسسین شده مرتکب تخلف ،گردد یا مشخص گردد. که یک یا چند مؤسس که حق امضاء و نمایندگی دیگر شرکاء ومؤسسين را داشته اند. خارج از اختیارات خود تعهداتی در راستای ایجاد شرکت نموده یا پرداختهایی انجام داده اند. از جهت مدنی باید پاسخگو باشند.

در هر یک از این حالات دیگر شرکاء یا اشخاص ثالث ذينفع میتوانند مبادرت به طرح دعوی و مطالبه غرامت کنند. بدون آنکه به اصل تأسیس شرکت خللی وارد گردد. چنین دعاوی بر پایۀ احکام مسئولیت مدنی منعکس در قانون مدنی مورد رسیدگی دادگاه قرار می گیرند.

 

با این حال دعوای دیگری که افزون بر موسسین و اشخاص دست اندرکار تأسیس شرکت، خود شخص حقوقی را هدف قرار میدهد. از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. اگرچه بر خلاف شرکت سهامی همۀ اسباب و جهات بطلان شرکت با مسئولیت محدود یا پیش بینی قاعده ای عام برای این منظور در قانون تجارت به چشم نمی خورد، با این حال از دعوای دسته دوم در قانون تجارت نمونه هایی یافت میگردد.

محجوریت موسسین شرکت عدم اعطای نمایندگی

برخی امور که ممکن است به بطلان شرکت بیانجامد. به شرایط ماهوی صحت عمل حقوقی برگردد. برای مثال چنانچه موسسین شرکت محجور بوده و توسط سرپرست یا ولی خود نمایندگی نشده باشند. از جمله ایراداتی است که تأسیس شرکت را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

موجبات بطلان شرکت

هم چنین اگر سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت موهوم بوده یا از ارزشی به مراتب کمتر از ارزش واقعی برخوردار باشد. نیز می تواند از موجبات بطلان شرکت باشد.

در قانون تجارت تنها به بطلان شرکت به علت فراهم نشدن سرمایه نقدی و تسلیم و ارزیابی نگردیدن سرمایه غیر نقد اشاره شده است.

مسئولیت کیفری بازرس شرکت های سهامی
ادامه مطلب

مطابق ماده ۹۶ قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می شود. که تمام سرمایه نقدی تأدیه و سهم الشرکه غیر نقدی نیز تقدیم و تسلیم شده باشد.

ضمانت اجرای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود

همچنین در ماده ۹۷ مقرر شده که میزان ارزیابی آورده غیر نقدی میبایست. در شرکت نامه قید گردد. برای رعایت نشدن حکم یاد شده دو نوع ضمانت اجرا پیش بینی شده است.

نخستین و مهم ترین این ضمانت اجراها حکم به بطلان شرکت می باشد. ماده ۱۰۰ که در بردارنده چنین حکمی است. اشعار می دارد:

هر شرکت با مسئولیت محدود که برخلاف مواد ۹۶ و ۹۷ تشکیل شده ثالث حق استناد به این بطلان ندارند.

مسئولیت کیفری و مدنی شرکت با مسئولیت محدود

مسئولیتهای کیفری شرکت با میئولیت محدود

در تاسیس شرکت با مسئولیت محدود مؤسسین کارشناسان و نمایندگان – وکلای مؤسسین گامهای لازم را در این راستا برداشته و تصمیماتی را اتخاذ می کنند که امکان دارد. از دید قانونگذار دارای جنبه مجرمانه باشد.

برای تشخیص و دسته بندی بزه های مرتبط با تاسیس شرکت بایستی به سراغ قوانین گوناگون کیفری به ویژه قانون مجازات اسلامی و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری رفت. چرا که در قانون تجارت تنها در یک ماده به بزه و کیفر ناظر به تشکیل شرکت اشاره شده است.

جعل و استفاده از سند مجعول و تقلب

بعلاوه در روند تشکیل شرکت احتمال ارتکاب بزه هایی مانند جعل و استفاده از سند مجعول و تقلب در ارزیابی آورده وجود دارد. بیشترین ارتباط با چنین جرائمی را باید در میان موسسین، نمایندگان موسسین و کارشناسان جستجو نمود.

هم چنین کارکنان نهادهای عمومی مانند شهرداری ها و یا سازمانهای دولتی که در امر صدور مجوزها و موافقتها و مشارکت و مسئولیت داشته اند. ممکن است مرتکب بزه های مرتبط مانند جعل امضای مدیران صدور مجوزهای مجعول و دریافت رشوه گردند.

اشخاص ذیل کلاهبردار محسوب میشوند

الف) مؤسسين و مدیرانی که بر خلاف واقع پرداخت تمام سهم الشرکه که باید برای ثبت شرکت بدهند. اظهار کرده باشند. نقدی و تقویم و تسليم سهم الشركه غیر نقدی را در اوراق و اسناد

ب) کسانی که به وسیله متقلبانه سهم الشركه غير نقدی را بیش از قیمت واقعی آن تقویم کرده باشند.

شمار مدیران و ساختار هیات مدیره شرکت
ادامه مطلب

ج) مدیرانی -که با نبودن صورت دارایی یا با استناد صورت دارایی مزور منافع موهومی را بین شرکاء تقسیم کنند.

همان گونه که ملاحظه می،گردد. بند الف به تأمین خلاف واقع پرداخت آورده نقدی و ارزیابی و تحویل اورده غیر نقدی اشاره دارد. مرتکب احتمالی چنین بزهی مؤسسین و مدیران هستند.

با این حال کارمندان و مدیران بانکی که وجوه حساب نزد آن بانک و در راستای تأسیس شرکت واریز ،شده نیز ممکن است. در ارتکاب چنین بزهی معاونت یا مشارکت داشته باشند.

مسئولیت کیفری و مدنی شرکت با مسئولیت محدود

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - مسئولیت کیفری و مدنی شرکت با مسئولیت محدود