مسئولیت اعضای هیات مدیره در برابر شرکت

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. مسئولیت اعضای هیات مدیره در برابر شرکت

مسئولیت اعضای هیات مدیره در برابر شرکت

در حقوق کشور ما مسئولیت اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی صور مختلف دارد. هیئت مدیره در قبال سهامداران شرکت و اشخاص ثالث ممکن است مسئولیت پیدا کند. کما اینکه احتمال دارد. در صورت ورشکستگی شرکت مسئول تلقی گردد. لذا در گفتارهای انی به شرح مسئولیتهای متعدد اعضای هیئت مدیره می پردازیم.

مسئولیت های حقوقی هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص

اعضای هیئت مدیره شرکت‌های سهامی خاص موظفند که طبق قوانین و مقررات قانون تجارت و اساسنامه‌های موجود، شرکت را به‌خوبی اداره کنند. در واقع، مسئولیت های حقوقی هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص حفظ و مراقبت از اموال شرکت مسئول بوده و باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضییع حقوق شرکت انجام دهند.

مسئولیت اعضای هیئت مدیره در مقابل شرکت

 اعضای هیئت مدیره در مورد کلیه اقدامات فریبکارانه یا سوء استفاده از اختیارات و نیز اعمالی که خلاف قانون اساسنامه و یا مصوبات مجمع عمومی هستند. یا از روی تخلف در اداره شرکت صورت گرفته اند. در قبال شرکت مسئول می باشند. در موارد فوق سئولیت به خطا و تقصیری که از ناحیه اعضای هیئت صادر می شود. ضرر و زیانی که به شرکت وارد می شود اسناد می.شود.

مواردی از ارتکاب تقصیر و خلاف وظایف هیات مدیره

بنابراین در انجام وظائف و تکالیفی که هیئت مدیره بر عهده دارد. بعضاً مواردی پیش می آید. که مرتکب تقصیر و خطایی می شود. که موجب تضرر شرکت می گردد. مانند اعطای وام به اعضای هیئت مدیره با ضمانت کردن وام هایی که اخذ کرده اند. و نیز انجام معاملاتی نظیر معاملات شرکت که متضمن رقابت با عملیات شرکت باشد.

یا توزیع سودی که به شرکت زبان میزند با عنایت به مقررات موجود در این زمینه اعضای هیئت مدیره در قبال زبانهایی که به شرکت وارد می گردد. مسئولیت یک وکیل اجرت بگیر را دارند. که در مقابل اداره امور شرکت برای حصول به هدفی که دارد. مبلغی را تحت عنوان حقوق با اجرت دریافت می کنند. در این زمینه مجمع عمومی عادی وظیفه کنترل و تصمیم گیری در مورد اعمال و فعالیتهای هیئت مدیره را دارد. که بر اساس گزارش بازرسان عمل می.کند.

زیرا وفق ماده ۱۵۱ لایحه قانونی بازرس یا بازرسان باید هرگونه تخلف یا تقصیری را که در امور شرکت از ناحیه مدیران و مدیر عامل مشاهده می کنند. به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند.

اهداف و ضوابط کلی بخش تعاونی
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست